Môže make-up spôsobiť akné?
Odpoveď je áno. 45% žien v nedávnej brazilskej štúdii malo ochorenie pokožky spojené s kozmetikou ktorú používali. 14% malo aktívne lézie akné spôsobené kozmetikou. Akné spôsobené kozmetikou je tak rozšírené, že má svoje vlastné meno – acne cosmetica.
Akné spôsobené kozmetikou sa zvyčajne objavuje v oblastiach brady a líc, menej na čele. Vyzerá ako malé, belavé hrbolčeky, niekedy nazývané aj „výsyp“, ktoré sú badateľnejšie keď je pokožka natiahnutá.
Môže mať tiež formu bežných červených vyrážok. Akné spôsobeného kozmetikou je obyčajne ťažké sa zbaviť. Niekedy môže trvať aj roky keď osoba začne zakrývať vyrážky z make-upu ďalším make-upom a vytvorí tak začarovaný kruh.
Akné spôsobené kozmetikou sa môže tvoriť až mesiace, čo môže pôsobiť mätúco, lebo vyrážky sa objavia bez zjavnej príčiny. No v skutočnosti, kozmetika pomaly pôsobila na tvorbu tohto akné počas dlhého času. Drsné nanášanie make-upu môže viesť k podráždeniu čo môže mať tiež za následok akné.
Čo mám teda robiť?
Keď môžete, nepoužívajte make-up. Pri nanášaní make-upu ho používajte tak málo, ako to len ide. Používajte jednoduché, nekomedogenické (neupchajú vám póry) produkty na vodnej báze. A nakoniec, aplikuje produkt jemnými dotykmi a len niekoľko sekúnd aby ste minimalizovali podráždenie.
Aké sú najlepšie možnosti pri výbere make-upu?
Neexistuje konsenzus ohľadom „bezpečných“ make-up produktov. Almay® sa ponúka ako bezpečná možnosť, lebo má históriu neparfémovaných, nekomedogenických (neupchávajúcich póry) produktov. Bez ohľadu na značku, snažte sa vyberať produkty s jemný krytím, ktoré špecificky tvrdia, že sú nekomedogenické a neparfémované. Veľké značky ktoré dostať v lekárni a ktoré sú určené mladšej cieľovej skupine náchylnejšej na akné sú vo všeobecnosti bezpečnejšou alternatívou ako produkty, ktoré dostať v drogériách. Make-up „proti akné“ nemusí byť zlý výber, no z veľkej časti je to len marketingový nápad a neposkytuje efektívnu úľavu od akné. Tieto druhy make-upov majú vo všeobecnosti okolo 0.5% kyseliny salicylovej ako aktívnu zložku. No ani 2% roztok tejto kyseliny (zákonný limit na predaj bez predpisu) neposkytne efektívnu úľavu od akné. Minerálne make-upy sú v poriadku ak nespôsobujú svrbenie, čo je znakom podráždenia a môže viesť ku škrabaniu (ešte viac podráždenia).
Inštrukcie na nanášanie make-upu
Odporúčané kroky
- Primer: Veľmi jemne naneste primer čistými rukami
- Podkladový krém: Jemnými dotykmi aplikujte číry podkladový krém alebo podkladový krém s jemným krytím. Ak používate práskový alebo minerálny podkladový krém, jemne ho naneste štetcom počas pár sekúnd.
- Púder: Aplikujte púder čo najjemnejšie a čo najrýchlejšie pomocou čistej labutienky.
- Korektor: Ak stále potrebujete zakryť niektoré miesta, jemnými dotykmi čistých rúk aplikujte korektor.
- Bronzér: Bronzér nanášajte štetcom jemne a rýchlo.
- Tónovaný hydratačný krém: Aplikujte tónovaný hydratačný krém jemnými dotykmi čistých rúk.
Poznámka: Pred aplikáciou môžete do vášho tónovaného hydratačného krému pridať 5-6 kvapiek oleja z jojoby.
Video návod:
Ako nanášať make-up si môžete pozrieť aj v tomto návode. Upozorňujeme však, že video je dostupné iba v angličtine.
Vyhnite sa
- „Vmasírovaniu“ primera. Môžete spôsobiť zbytočné podráždenie pokožky.
- Podkladovým krémom s plným alebo ťažkým krytím, „celodenným“ alebo dlhotrvajúcim podkladovým krémom, hustým typom podkladových krémov.
- Parfémovaným produktom.
- Špongiám a iným aplikátorom. Môžu pôsobiť dráždivo.
- Aplikovaniu dlhšiemu ako pár sekúnd.
- Ťažkým, mastným korektorom.
- Tekutým farbám na líca – môžu byť mastné.
- Veľa ľudí naznačuje, že oxychlorid bizmutu spôsobuje podráždenie a svrbenie. Radšej sa mu vyhnite.
- Akému koľvek bronzéru, ktorý vám spôsobuje svrbenie. Škrabanie pokožke spôsobuje veľké podráždenie.
- Aplikovaniu viacerých hydratačných krémov na seba. Ak používate tónovaný hydratačný krém, už nepoužívajte iné hydratačné krémy.
Inštrukcie na odličovanie
Odporúčané kroky
- Očný make-up: Nakvapkajte minerálny olej alebo olej z jojoby na vatový vankúšik alebo vatový guličku. Použite vankúšik alebo guličku na odstránenie make-upu.
- Podkladový krém, púder, korektor a farba na líca: Umyte pomocou tvárového čističa veľmi jemne po dobu 10 sekúnd pomocou čistých rúk, tovnako ako keby ste nasledovali The Regimen bez make-upu. Viďte krok 1 vyššie.
Poznámka: Ak váš make-up týmto spôsobom neviete zmyť ľahko, prejdite na ľahšiu, čírejšiu alternatívu. Ak občas potrebujete niečo silnejšie, skúste na odlíčenie použiť hydratačný krém a čisté ruky.
Vyhnite sa:
- Čisteniu ostatných častí tváre vatovým vankúšikom alebo guličkou. Predídete tak zbytočnému podráždeniu.
- Akýmkoľvek utierkám, handričkám, čističom a hocičomu inému okrem vašich čistých rúk.
Ingrediencie, ktorým sa radšej vyhnite
Nasledujúci zoznam obsahuje zoznam ingrediencií ktoré dosiahli skóre vyššie ako 3 na komedogenickej stupnici 0-5. Ak nájdete niektorú z týchto zložiek medzi prvými siedmimi zložkami v zložení vášho produktu, radšej ešte raz zvážte jeho kúpu. No ak sa tieto zložky nachádzajú veľmi nízko v zozname zložiek, znamená to že výrobca ich použil vo veľmi malých množstvách a produkt stále môže byť bezpečný.
5 Izopropyl isostearát
5 Izopropylmyristát
5 Myristylmyristát
5 Laureth-4
5 Oleth-3
4 Kokosové maslo
4 Acetylovaný lanolín
4 Acetylovaný lanolinalkohol
4 Kyselina laurová
4 Izopropyl palmitát
4 Isostearylisostearát
4 Myristyllaktát
4 Oktadekán heptanoát
4 Cetearylalkohol + Ceteareth 20
4 Kakaové maslo
3 Norkový olej
3 Sójový olej
3 Olej zo žraločej pečene
3 D & C červeň # 30
3 Kyselina stearová: TEA
3 Kyselina myristová
3 Buytl stearát
3 Decyloleát
3 Isostearyl neopentanoát
3 Glycerylstearát SE
3 Glycerid z pšeničných klíčkov
3 Laureth-23