Lieky na predpis

Aj keď by sme všetci najradšej vyriešili problém s akné bez toho, aby sme museli navštíviť doktora, niekedy je návšteva odborníka nevyhnutná. Dobrou správou je, že v policiach lekární sa skrýva niekoľko veľmi účinných produktov, ku ktorým by ste bez predpisu od doktora nemali prístup.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Lokálna liečba

Pre stredne ťažké až tažké prípady akné doktori zvyčajne predpisujú lokálnu liečbu. V praxi to znamená, že ide o prípravky, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesto, teda na pokožku. Tieto prípravky sa často používajú v kombinácii s inými metódami liečby.

Lokálne pôsobiace prípravky existujú v rozličných formách, najčastejšie sú to krémy, pleťové vody a gély.

Tieto prípravky delíme do troch rozličných kategórií:

  • Lokálne antibiotiká Tieto prípravky vyhubujú baktérie na pokožke, odstraňujú začervenanie a zápaly. Medzi lokálne antibiotiká patrí klindamycín a erytromycín.
  • Lokálne retinoidy Retinoidné krémy sú efektívne najmä vďaka vitamínu A, keďže samotný retinoid je provitamínom vitamínu A. Tento vitamín čistí póry a normalizuje mazové žliazky, čím zároveň pomáha aj lokálnym antibiotikám lepšie preniknúť k postihnutému miestu.
  • Ostatné lokálne liečivá (Dermatologiká) – Benzoylperoxid alebo kyselina azaleová sa tešia veľkej obľube a sú nesmierne efektívne v kombinácii s inými metódami. Pomáhajú zbaviť pleť svrbenia a zabraňujú baktériam v ďalšom raste.

Vedľajšie účinky lokálnej liečby

Vedľajším účinkom krémov, vodičiek a mastí na predpis je v niektorých prípadoch podráždenie, začervenanie a šúpanie pokožky. Špeciálne krémy s retinoidmi môžu spôsobiť, že pokožka bude citlivejšia na slnečné žiarenie. Preto je v prípade liečby lokálnymi retinoidmi obmedziť pohyb na slnku, špeciálne v hodinách okolo obeda.

Tabletky na akné

Tabletky na akné sa využívajú najmä v prípade ťažkých foriem akné.

Toto sú najčastejšie typy orálne prijímaných liečiv:

  • Orálne antibiotikáAntibiotiká vo forme tabletiek sa využívajú v komplikovanejších prípadoch s cieľom vyhubiť baktérie na pokožke a zbaviť pleť svrbenia. Tieto antibiotiká zvyčajne nie sú predpisované na dlhšie ako 3 mesiace, obzvlášť preto, že baktérie si postupne voči antibiotikám budujú rezistenciu. Je teda bežné, že po troch mesiacoch pristúpi doktor na inú metódu liečby a to aj v prípadoch, že sa liečba antibiotikami ukáže ako efektívna.
  • Hormonálna liečba Mnohé ženy majú akné z hormonálnych dôvodov. Za všetko môžu mužské hormóny – androgény, ktorých prebytočná hladina spôsobuje zvýšenú produkciu olejov v pokožke. Aj preto sa mladým dievčatám často v boji proti akné predpisuje hormonálna antikoncepcia. Vedľajšími účinkami môže byť nepravidelná menštruácia, bolesti hlavy, vysoký tlak a únava.
  • Spironolaktón (diuretikum) – Zabraňuje telu absorbovať priveľa soli a zabezpečuje dostatočne vysokú hladinu draslíka. Jednoducho povedané, je to ako voda v tabletke – pomáha telu, aby zostalo hydratované.
  • IzotretinoínVeľmi silné liečivo patriace medzi retinoidy. Je využívané pri ťažších prípadoch akné a zvyčajne až vtedy, keď nijaká iná metóda nebola účinná. Izotretinoín redukuje množstvo oleja, ktoré pokožka produkuje, pomáha zbaviť pleť upchatých pórov a redukuje zápaly. Užíva sa zvyčajne niekoľko mesiacov a vo väčšine prípadov naozaj dokáže akné úspešne vyliečiť.

Upozornenie k izotretinoínu

S vysokou efektivitou však prichádza aj celá rada vedľajších efektov. Typickým vedľajším účinkom je vysušená pokožka, oči, ústa, pery a nos. Ďalšími neželanými vedľajšími účinkami môžu byť krvácanie z nosa, zhoršené videnie v tme či citlivosť na slnko. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže izotretinoín spôsobiť vrodené poruchy u dieťaťa. Pre ľudí, ktorí izotretinoín užívajú, je odporúčané chodiť na pravidelné krvné testy.

Okolo izotretinoínu existuje aj niekoľko zaujímavých, no temných mýtov. Mnohí ľudia sa tohoto lieku boja, pretože podľa niektorých expertov spôsobuje vážne depresie a môže viesť až k samovražde. Nikdy však nebol dokázaný súvis izotretinoínu s týmito dôsledkami. Koniec koncov, depresia je typickejšia pre ľudí, ktorí bojujú s akné, bez ohľadu na to, akou formou.

To však nič nemení na tom, že ak ste rodič a u vášho dieťaťa spozorujete výrazné zmeny nálad, nikdy nie je na škodu preventívne stretnutie s odborníkom.

Pozor: Naozaj potrebujete lieky na predpis?

Na záver chceme upozorniť, že liečba akné predpisovými liekmi sa doporučuje iba v prípade ťažkých foriem akné (noduly a cysty), kedy ostatná liečba zlyhala.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Rada na záver

V prípade, že vám váš doktor predpísal tabletky na akné. dodržujte tieto 4 pravidlá:

  • Postupujte v liečbe presne tak, ako vám to naordinoval doktor – Je dôležité dodržiavať to, čo vám bolo povedané. Spravte z liečby svoju dennú rutinu, ideálne si nastavte pripomienku, ktorá vás upozorní vždy, keď je čas na liek.
  • Nepoužívajte žiadne iné produkty – Ak vám doktor predpísal určitú liečbu, neskúšajte popritom žiadne iné formy. Málokedy to pomôže, naopak, môže to vaše akné ešte zhoršiť.
  • Vytrvajte –  Liečba akné zvyčajne nefunguje hneď. Prvé zmeny pocítite možno po 6 až 8 týždňoch. Úplné vyčistenie bežne trvá približne 6 mesiacov.
  • Spolupracujte s lekárom – Počúvajte rady vášho lekára, obzvlášť pokiaľ ide o čistenie a hydratáciu pleti. Vyhnite sa kozmetike na báze oleja, ktorá môže upchávať póry. A hoci vás možno láka vytlačiť si vyrážku, vydržte a nechajte ju tak – mohlo by to viesť k infekcii a zjazveniu.
  • Nevzdávajte sa – Ak jedna forma liečby nefunguje, neznamená to, že nemáte nádej. Niekedy jednoducho trvá, než spolu s lekárom človek nájde ten správny spôsob. Nezabúdajte, že so správou liečbou je možné vyriešiť prakticky akýkoľvek typ akné.

 

Lokálna liečba sa používa v stredne ťažkých prípadoch akné. Preto v prípade, že vás trápi ľahká, alebo stredne ťažká forma akné, doporučujeme s liekmi na predpis zbytočne nezačínať a začať miesto toho s našou doporučenou liečbou.

V prípade ťažkých foriem akné, kedy už lokálna liečba nestačí vám doktor môže predpísať:

  • Lokálne antibiotiká, ako Acnatac, Durac, alebo Dalacin T
  • Lokálne retinoidy, ako Differin, alebo Belkane gél
  • Dermatologikum, obsahujúce benzoylperoxid, alebo kyselinu azaleovú

Tabletky na akné by sa mali používať iba v ťažkých prípadoch akné. Váš doktor vám môže predpísať: