Akné možno liečiť aj bez toho, aby bola nutná návšteva dermatológa. Obzvlášť pri ľahších formách akné môžu byť lieky bez predpisu dostatočne efektívne na to, aby vás tohoto problému raz a navždy zbavili. Je v tom však jeden háčik.

Pleťové vody, gély, peny,… možností je naozaj veľa. Ako sa v tom vyznať?

Než sa rozhodnete pre jeden konkrétny produkt, poviem vám niečo o tom, ako lieky na akné bez predpisu fungujú a aké ingrediencie obsahujú. Na základe toho si potom môžete vybrať taký druh liečiva, ktoré vám bude najviac vyhovovať.

Aktívne zložky v liekoch na akné

Každý jeden liek na akné funguje špecifickým spôsobom a jeho účinok závisí najmä od aktívnych zložiek, ktoré sa v danom produkte nachádzajú. Niektoré lieky na akné fungujú tak, že ničia baktérie, ktoré spôsobujú zápaly. Iné zase odstraňujú prebytočný olej z povrchu kože. Ďalšie produkty sa sústredia na urýchlenie procesu tvorby nových kožných buniek. Mnohé produkty sú zase kombináciou spomenutých efektov. Liečivá na akné bez predpisu sú jednoducho komplexné a žiadny nefunguje rovnako ako iný.

Najčastejšie vyskytujúcimi sa aktívnymi zložkami v liekoch na akné bez predpisu sú:

  • Kyselina salicylová. Táto zložka zabraňuje upchávaniu pórov. Produkty obsahujúce kyselinu salycilovú ju obsahujú v sile od 0,5 do 5 percent. Možným vedlajším účinkom je podráždenie pleti.
  • AHA kyseliny (alfa hydroxy kyseliny). Existujú dva typy alfa hydroxy kyselník, ktoré sa využívajú v liečivách proti akné bez predpisu – sú to kyselina glykolová a kyselina mliečna. Tieto kyseliny pomáhajú pleť zbaviť sa odumretých kožných buniek a bojujú tiež proti zápalom. AHA kyseliny okrem toho podporujú tvorbu nových kožných buniek, čo teoreticky vedie ku krajšej, zdravšie vyzerajúcej pleti. A to až natoľko, že dokážu zjemniť nepekný vzhľad jazvičiek, ktoré po akné zostali.
  • Sulfur odstraňuje odumreté kožné bunky z pórov, navyše zbavuje pleť nadbytočných olejov. Často je kombinovaný s inými ingredienciami, najmä s kyselinou salicylovou. Produkty obsahujúce sulfur však nezriedka spôsobujú vysúšanie plati, navyše spôsobuje prítomnosť sulfuru v niektorých produktoch nepríjemný zápach.

Ako si vybrať správny liek na akné?

To, ktorý produkt je pre vás ten najlepší, závisí od mnohých faktorov, vrátane typu vašej pleti a vážnosti vášho akné. Tu je pár jednoduchých typov, ktorých by ste sa mali pri voľbe prvého produktu držať:

  • Začnite s menej agresívnymi produktami. Vďaka tomu si pleť navykne na liečbu a vy sa vyhnete zbytočnému začervenaniu, vysúšaniu a iným problémom. Prvých pár týždňov aplikujte slabšiu liečbu a silu liečby pomaly a postupne zvyšujte.
  • Ak sa vám nedarí akné zbaviť, vyskúšajte rôzne aktívne zložky. Každá z týchto zložiek funguje iným spôsobom, preto môže byť využitie rôznych produktov s rôznymi ingredienciami nápomocné. Aplikujte jeden produkt ráno a druhý večer.
  • Trpezlivosť. Liečba akné si vyžaduje čas. Prvé výsledky môžu byť viditeľné až po dvoch až troch mesiacoch. A než sa tieto výsledky dostavia, môže sa akné dočasne javiť ešte horšie.

Ako sa starať počas liečby o pleť?

Lieky na akné sú len jedným krokom v celom procese boja proti akné. Aby boli tieto lieky čo najefektívnejšie, je potrebné sa o pleť kvalitne starať:

  • Umývajte si pleť dvakrát denne. A nepreháňajte to. Škriabanie a agresívne čistenie môžu akné ešte zhoršiť.
  • Vyskúšajte kozmetické obrúsky. Sú veľmi jemnou alternatívou k produktum na čistenie pleti.
  • Nepoužívajte viac liečiva, než je to nutné. Aplikujte skutočne rozumné množstvo liečiva a aplikujte ho okamžite po tom, čo svoju pleť vyčistíte. Už samotné produkty na čistenie pleti často obsahujú v menšom množstve aktívne zložky, preto skutočne nie je nutné používať liečiva príliš veľa.
  • Voľte hydratačné krémy na báze vody, bez prítomnosti olejov.
  • Celkovo sa vyhnite kozmetike na báze oleja. Pokiaľ ide o akúkoľvek kozmetiku, napríklad aj produkty na vlasym snažte sa hľadať možnosti na báze vody.
  • Snažte sa nedotýkať sa tváre. Pravidelne si umývajte vlasy, aby sa oleje z nich nedostali na pokožku. Nedotýkajte sa svojej tváre prstami, dávajte si pozor aj pri prikladaní mobilu k uchu.

A napokon najdôležitejšia rada – ak po troch mesiacoch domácej liečby nevidíte žiadne výsledky, vyhľadajte pomoc dermatológa, ktorý vám prípadne predpíše účinnejšiu liečbu.