Možnosti liečby a podpora

…je badať nárast v post-adolescentnom akné. Choroba trvá dlhšie a liečenie je potrebné takmer do veku 45 rokov“

International Journal of Cosmetic Science, 2004

 

Dospelé akné postihuje 25% dospelých mužov a 50% dospelých žien niekedy počas ich dospelého života. Tretina dospelých trpiacich tvárovým akné tiež majú akné na tele a chrbte. Toto sú oficiáne štatistiky, no väčšina dospelých niekedy mala aspoň pár vyrážok. Z doposiaľ neznámych dôvodov, ľudia trpia akné počas veku 20, 30, 40 rokov a viac. Dermatológovia prijímajú viac dospelých pacientov s akné ako v predchádzajúcich desaťročiach. Akné môže u dospelých spôsobiť depresiu a sociálnu úzkosť rovnako ako u dospievajúcich.

 

Dospelé akné versus nárazové akné

 

muzske akne v dospelostiNajmä muži – Dospelé akné

Ak muž dostane akné ako dospelý, pravdepodobne ide jednoducho o dospelé akné. Čiže o akné ktoré sa ho bez milosti drží už od adolescencie. Veľmi málo mužov zažije nárazové akné – akné ktoré sa zrazu objaví vo veku 20 rokov a viac. Ak muž dostane tento typ akné, je to pravdepodobne kvôli nejakému dlhodobému podráždeniu pokožky alebo komedogenickému produktu ktorý používa.

 

zenske akne v dospelostiTakmer výhradne ženy – Dospelé nárazové akné

Rovnako ako muži, ženy môžu dostať dospelé akné – symptómy ktoré tvrdohlavo pretrvávajú už od adolescencie. No narozdiel od mužov, mnoho žien zažíva aj dospelé nárazové akné – náhly rozmach symptómov akné hocikedy po dovŕšení veku 20 rokov.

 

 

Liečnie akné u dospelých

 

Muži

Keďže akné u muža je väčšinou ten istý prípad akné ktorým trpel ako tínedžer, liečba väčšinou zostáva nezmenená. Existujú dva typy liečby ktoré konzistentne a predvídateľne vyčistia pokožku väčšiny mužov.

Prvý využíva silu benzoylperoxidu. Keď je použitý presne tak ako je odporúčané, tento typ liečby poskytne totálne vyčistenie akné u väčšiny dospelých mužov.

Roaccutane (izotretinoín), síce používaný len pre mužov s vážnejšími príznakmi akné, priemerne vylieči dve tretiny mužov čo ho užívajú, no jeho užívanie so sebou nesie riziko vážnych vedľajších účinkov.

Dermatológovia môžu tiež predpísať iné lieky, no väčšina z nich má tendenciu pacienta sklamať a vyčistiť pokožku iba veľmi čiastočne.

 

Ženy

Ženské hormóny majú tendenciu fluktuovať viac ako mužské hormóny a narozdiel od mužov, hormonálna liečba je možnosťou pre ženy. Ak zažívate návaly premenštruálneho akné alebo jednoducho riešite ten istý neústupný prípad akné čo ste mali ako dospievajúca, rýchla kontrola hormonálnych úrovní (spýtajte sa na ňu svojho obvodného lekára) je rozumným krokom.

No ak sa vy a váš doktor rozhodnete nepodstúpiť hormonálnu liečbu, vyššie spomínaný spôsob, ktorý využíva silu benzoylperoxidu, by mal byť dostatočne účinný a vyčistiť pleť väčšine žien. Ženám s vážnejšími príznakmi akné môžu doktori tiež predpísať Roaccutane (izotretinoín) – veľmi silný, systemický, orálne užívaný liek.

Roaccutane poskytne efektívnu liečbu asi dvom tretinám žien, no nesie so sebou riziko vážnych vedľajších účinkov, vrátane rizika vážnych vrodených vád. Doktori môžu predpísať aj iné lieky, no tieto majú tendenciu vyčistiť pokožku len čiastočne.

 

Špeciálny prípad:

Syndróm polycistických ovárií: Ak zažívate neustupujúce symptómy dospelého nárazového akné, najmä ak je sprevádzané hirsutizmom (nadmerný rast pigmentovaných chĺpkov) a/alebo menštruačnou nepravidelnosťou, je dobrý nápad konzultovať vášho doktora a vylúčiť šancu že máte syndróm polycistických ovárií. Tento syndróm sa diagnostikuje veľmi jednoducho a dá sa zvrátiť. Syndróm polycistických ovárií vplýva na úrovne hormónov a môže spôsobovať akné.