Laserová liečba akné

Cieľom laserovej liečby akné je prevencia bežných vyrážok (papuly a pustuly). Pri nezápalovom akné (biele a čierne bodky) a vážnych typoch akné (cysty a noduly) je jej efektivita menšia.

Lasery podobne, ako domáce biolampy, pôsobia na zlúčeniny nazývané porfyríny, ktoré sa nachádzajú v baktériách akné. Porfyríny pod vplyvom laserov poškodzujú bunkovú stenu baktérie, čím baktériu zabijú. Menej baktérií akné by malo zredukovať symptómy akné. Laserová liečba môže zredukovať aj množstvo kožného mazu.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Laserová liečba akné vyžaduje návštevy u lekára. Bežne sa odporúčajú tri liečby, približne jedna za mesiac, no niektorí lekári ich odporúčajú viac, niekedy aj častejšie ako jeden krát za mesiac. Najčastejšie používané sú Diode, Pulse Dye, Frakčné, KTP, Infračervené, Fosfát draslíka titaničitého, Nd:YAG, IPL, Glass a LHE, ako aj nový „vákuový“ laser nazývaný Isolaz.

Lekári niekedy pred liečbou aplikujú fotosenzitizujúce látky ako kyselina aminolevulínová (ALA) alebo metyl aminolevulát (MAL). Tieto látky zvýšia citlivosť pokožky na svetlo, čo môže pomôcť produkcii porfyrínov v baktériách.

Funguje to?

Viaceré štúdie sa snažia určiť efektivitu liečby akné laserom. No takmer všetky takéto štúdie pracujú s príliš malou vzorkou ľudí, niekedy neskúmajú rozdiely medzi liečenou a neliečenou polovicou tváre, sú príliš krátke na to, aby presne určili trvanie výsledkov liečby a často nie sú kontrolované. No aj napriek tomu takmer všetky štúdie zaznamenali zlepšenie v symptómoch akné. Konsenzus medzi výskumníkmi je taký, že výsledky sú iba dočasné, lebo bakteriálne kolónie rastú rýchlo späť. Výsledky sú tiež neúplné, čo znamená že samotné lasery nedokážu úplne vyčistiť akné. Napríklad táto štúdia zaznamenala mieru vyčistenia od 36% do 83%.

Vedľajšie účinky

Niektorí pacienti počas liečby zažijú bolesť a nepohodlie. V závislosti od použitého laseru pacienti pozorujú rôzne úrovne začervenania, zápalu, šúpania, tvorby pľuzgierov a/alebo kôrnatenia pokožky. Môže tiež nastať stmavnutie kože alebo folikulitída (zápal vlasových folikúl) a vyžaduje absulútne vyhýbanie sa slnečnému žiareniu aspoň počas 30 hodín po liečbe.

Zhrnutie

Momentálne je ťažké povedať či liečba laserom stojí za ten čas a námahu ktoré vyžaduje, a ak áno, nevieme s určitosťou povedať, ktoré lasery sú najlepšie. Systematické posúdenie všetkých 19 dostupných kontrolovaných štúdií o účinkoch laserov na akné, publikované v Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology prišlo k záveru že:

„…väčšina štúdií mala suboptimálnu kvalitu metodológie…prichádzame k záveru, že optická liečba lasermi…má potenciál zlepšiť zápalové akné z krátkodobého hladiska…optické liečby akné dnes nie sú zahrnuté medzi prvou líniou liečebných postupov.“

Keďže tieto procedúry nie sú takmer nikdy kryté zdravotným poistením, pacienti musia zvážiť všetky pre a proti laserovej liečby.