Kokosový olej na akné

Akné je bežná kožná choroba, ktorá v priebehu života postihuje až 80 % ľudí. Najčastejšie sa vyskytuje u mladistvých, ale rovnako môže postihnúť všetky vekové kategórie. Vďaka mnohým prospešným vlastnostiam kokosového oleja ho ľudia začali využívať aj na liečbu akné. Okrem aplikácie oleja na pokožku, niektorí ľudia kokosový olej dokonca konzumujú. Avšak, zatiaľ čo mnohé výskumy preukázali blahodarné účinky kokosového oleja na ľudské telo, len veľmi málo štúdií skúmalo priamy vplyv kokosového oleja na tvorbu akné.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Čo spôsobuje akné

Akné vzniká vtedy, keď mŕtve kožné bunky a nadbytočné množstvo mazu upcháva póry. Póry sú mikroskopické otvory na pokožke, ktoré sa nazývajú aj folikuly. Tento folikul je spojený s mazovou žľazou, ktorá produkuje maz, čo je prirodzené, keď sa však v mazovej žľaze začne tvoriť veľké množstvo mazu, folikul sa upchá, vznikne zápal a vytvorí sa akné.

Medzi príznaky akné patrí vznik červených vyrážok s bielou hlavičkou, alebo čierne bodky, najčastejšie sa vyskytujúce na tvári v oblasti T zóny (brada, nos, čelo). Niektoré prípady akné sú závažnejšie, iné sú len mierne. K rozvoju akné prispieva mnoho faktorov, vrátane hormonálnych zmien, genetiky, stravy a prispieva k nemu aj stres.

Účinky kokosového oleja

Mastné kyseliny v kokosovom oleji pomáhajú zabíjať baktérie, ktoré spôsobujú akné. Takmer 50 % zo všetkých mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v kokosovom oleji, tvorí kyselina laurová s priemerným reťazcom. Kyselina laurová dokáže zabiť škodlivé baktérie, huby a vírusy v tele, vrátane baktérie, ktorá spôsobuje akné.

Kokosový olej taktiež obsahuje kaprinové a kaproické mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. Nie sú síce také účinné ako kyselina laurová, no takisto sú veľmi prospešné v boji proti baktériám, ktoré spôsobujú akné.

Hydratuje pokožku

Aplikácia kokosového oleja, priamo na vašu pokožku, môže pokožku výrazne hydratovať, a tým pomáha pri liečbe akné. Mnoho ľudí s akné má vplyvom hnisavých vyrážok veľmi suchú a poškodenú pokožku, čo môže viesť k trvalému zjazveniu pokožky. Hydratácia pokožky je v tomto prípade skvelým spôsobom, ako udržať pokožku zdravú a bez jaziev. Výskumy ukázali, že aplikácia kokosového oleja na pokožku pomáha dostatočne hydratovať pokožku v boji proti akné, takže sa na tvári nevytvoria škaredé jazvy.

Pomáha bojovať proti zápalu

Mastné kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji dokážu bojovať proti zápalu v tele, ktorý vyvolávajú baktérie akné. Viaceré štúdie na zvieratách preukázali antioxidačné a protizápalové vlastnosti kokosového oleja. Tieto zistenia naznačujú, že konzumácia kokosového oleja môže pomôcť znížiť začervenanie a opuch, ktoré prirodzene vzniká pri akné. Tento účinok kokosového oleja však nie je podložený žiadnou štúdiu na ľuďoch.

Aplikácia na pokožku

V prípade, že máte mastnú pleť, aplikácia kokosového oleja na pokožku sa neodporúča. Niektorí ľudia kokosový olej aplikujú priamo na pokožku a využívajú ho ako čistiaci prostriedok na tvár alebo ako hydratačný prípravok.

Aplikácia kokosového oleja na pokožku môže byť veľmi prospešná v boji proti akné, no ľudia s mastnou pokožkou by sa mu mali vyhýbať. Kokosový olej môže upchať póry, v dôsledku čoho môže kokosový olej výrazne zhoršiť prejavy akné.

Liečba akné kokosovým olejom

Kokosový olej má vysoký obsah kyseliny laurovej, čo pomáha zabíjať baktérie, ktoré spôsobujú akné. Aplikácia kokosového oleja na pokožku pomáha zabiť baktérie a hydratovať pokožku, čo môže pomôcť liečiť akné a jazvy po akné. Napriek všetkým výhodám, kokosový olej môže byť problematický pre ľudí s veľmi mastnou pokožkou.

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa problém s akné zhoršil, pred zaradením kokosového oleja do svojho jedálnička, alebo pred aplikáciou oleja na pokožku, sa poraďte so svojim dermatológom, alebo lekárnikom. V lekárni, alebo v drogérií nájdete rôzne druhy kokosového oleja. Najlepšou voľbou je organický, panenský kokosový olej, ktorý nie je parfumovaný.

Kokosový olej je antibakteriálny

O tom, že baktérie spôsobujú a zhoršujú akné ste zaručene už počuli. Baktérie sú len jedným z mnohých dôvodov vzniku akné, podporujú vznik začervenania, opuchu a bolestivých vyrážok. Niekoľko štúdií preukázalo, že kyselina laurová, hlavná zložka kokosového oleja, je skutočne skvelá v boji proti baktériám, ktoré spôsobujú akné.

Kokosový olej nie len že pomáha zabíjať baktérie vo vašich črevách a v tráviacom systéme, taktiež pomáha liečiť škody, ktoré spôsobilo akné. Látky obsiahnuté v kokosovom oleji dokážu chrániť črevá pred poškodením vplyvom pôsobenia rôznych toxínov. Kokosový olej pomáha obnoviť poškodené črevné bunky rýchlejšie.

Ak si v tomto momente hovoríte, že môžete jesť a piť čo chcete a kokosový olej vás zachráni, ste na omyle. Žiaľ, kokosový olej nie je čarovný prútik, ktorý dá pod momentom všetko do poriadku. Stále sa budete musieť kontrolovať, prípadne vylúčiť niektoré druhy jedál, no pridanie kokosového oleja do vášho jedálnička je jednou z možností, ako dokážete udržať vaše črevá zdravé.

Kokosový olej chráni pečeň pred toxínmi

Potom, čo vaše črevo strávi všetko jedlo, ktoré ste zjedli a vstrebe ho do krvného obehu, tieto výživné látky sa dostanú do ďalšieho dôležitého orgánu, do vašej pečene. Ako vaša pečeň súvisí s akné? Ak je vaša pečeň poškodená, alebo preťažená, vplyvom filtrácie nadmerného množstva alkoholu, kofeínu, liekov a iných látok, vedľajším produktom sú škaredé vyrážky na vašej tvári. Pečeň takisto produkuje gluatión, antioxidant, ktorý je skvelý pre vašu pleť. V neposlednom rade, vaša pečeň je nevyhnutná pre vyrovnanie hladín hormónov v tele človeka a ako iste viete, akné je často spôsobené práve hormonálnymi zmenami.
Prečo je kokosový olej dôležitý pre zdravú pečeň?

  • zvyšuje hladiny antioxidantov v pečeni
  • znižuje zápal v pečeni
  • pomáha pečeň chrániť pred poškodením vplyvom pitia alkoholu a znižuje toxické a zápalové účinky alkoholu na vaše telo

Kokosový olej pomáha absorbovať živiny z jedla

Tuky pomáhajú rozpúšťať vitamíny A, D, K a E, ktoré sú mimoriadne potrebné pre zdravie pokožky. Existujú dôkazy, že kokosový olej pomáha absorbovať viac živín a vitamínov, než iné tuky. Nebojte sa preto konzumovať tento zdravý tuk.

Ako pridať kokosový olej do stravy

Je mnoho spôsobov, ako konzumovať kokosový olej. Niektorí ľudia konzumujú kokosový olej vo forme kapsúl, ktoré sa v tele rozpustia. Skvelým spôsobom, ako zaradiť kokosový olej do vašej stravy je využívať ho pri varení. Rovnako ako všetky tuky, aj kokosový olej sa odporúča používať pri príprave jedál, kde pracujete s nízkou, až strednou teplotou. Vyskúšajte pridať kokosový olej do zemiakov, alebo si ho natrite na chlieb namiesto masla. Kokosový olej môžete konzumovať aj vo forme kokosového masla, alebo kokosového mlieka.

Čo vieme o kokosovom oleji?

  • Kokosový olej je skvelým zdrojom rýchlej energie.
  • Konzumáciou kokosového oleja pomáhate telu regulovať množstvo inzulínu v tele.
  • Na základe štúdií môžeme povedať, že kokosový olej je skvelou náhradou za škodlivé tuky, najmä nezdravý rastlinný olej.
  • Tuk v kokosovom oleji pomáha telu absorbovať viac živín, vrátane vitamínov A, D, K a E.
  • Kokosový olej je skvelý na hydratáciu pokožky.
  • Tento olej je protizápalový a antibakteriálny.
  • Dokáže znížiť vysoký krvný tlak.