Jojobový olej na akné

V tomto článku sa pozrieme na jojobový olej a na jeho účinky pri starostlivosti o aknóznu pleť.

Natierať si už tak mastnú pleť olejom mlže znieť divne, ale nie je tomu tak. Samotný maz totiž nie je problémom. V príliš veľkom množstve môže viesť k akné, ale pokiaľ je ho tak akurát, slúži ako ochranný štít kože. Kožu tiež pomáha hydratovať a predchádzať jej vysušeniu, vďaka čomu podporuje dlhodobý, mladistvý vzhľad pokožky.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Jojobový olej nie je technicky vzaté olej. Je to tekutý vosk, ktorý sa svojou konzistenciou podobá olejom. Svojím zložením sa jojobový olej najviac podobá nášmu kožnému mazu najviac zo všetkých prírodne dostupných látok. Existujú hypotézy, že potieraním pokožky jojobovým olejom ju dokážeme oklamať, aby si myslela hydratácie (kožného mazu) na pokožke už bolo dosť a môže ho teda vytvárať menej, čo vedie k menšej tvorbe kožného mazu a redukcii akné. Jojobový olej je nekomedogénny a preto ho môžete užívať bez obáv.

Benefity jojobového oleja

Poskytuje celodennú hydratáciu pokožky – jojobový olej sa vďaka svojmu zolženiu z pokožky neodparí tak rýchlo, ako iné hydratačné krémy.

  • Predpokladá sa, že vďaka podobnosti s kožným mazom dokáže jojobový olej telo oklamať, že kožného mazu produkuje až príliš, čím prispeje k zníženiu jeho produkcie.
  • Je trvanlivý – Jojobový olej nepuchne a nestráca antioxidačné účinky ani po dlhej dobe skladovania
  • Ľahko sa natiera a dobre sa absorbuje
  • Jeho organické verzie neobsahujú žiadne pesticídy, ani geneticky modifikované organizmy (GMO)

Nevýhody

Pri vysokých dávkach (viac ako 6 kvapiek) môže spôsobiť prílišné lesknutie pleti. Je preto vhodné, aby ste ho počas dňa používali v konzervatívnom množstve (nie viac ako 5-6 kvapiek naraz). To je množstvo, ktorým dosiahnete zníženie tvorby mazu na pokožke bez toho, aby sa vám pokožka začala lesknúť. Podotýkam, že sa jedná o kozmetický a nie zdravotný problém. V noci pred spaním ho užívajte, koľko vám pokožka ráči.

Ako jojobový olej používať

Hydratácia pleti – Na suchú pleť naneste zopár kvapiek jojobového oleja a rozotrite ho. Skutočne to nemusíte preháňať, už 5-6 kvapiek prinesie výsledky bez zbytočného lesknutia pokožky. Pokiaľ sa vám zdá, že ste to s jojobovým olejom prehnali, nič sa nedeje. Stačí, ak si vašu tvár umyjete teplou vodou a vysušíte. Na tvári ho vďaka tomu zostane tak akurát.

Odlíčovač – Keďže jojobový olej nie je alergénny a nedráždi oči, ani pleť, môžete ho používať ako plnohodnotný prípravok na odlíčenie od mejkapu.

Balzám na pery – Naneste si niekoľko kvapiek na prst, potrite si ním pery a máte plnohodnotnú alternatívu k balzamom na pery. Mnoho balzámov na pery obsahuje komedogénne zložky ucpávajúce póry. Ak vás teda trápi akné v kombinácii so suchými perami, jojobový olej je výborná prírodná alternatíva.

Kondicionér na vlasy -Môžete pridať pár kvapiek jojobového oleja do vášho kondicionéra, alebo ho používať samostatne. Môžete si ním hydratovať vlasy pred sušením. Môžete ho votrieť do suchých vlasov a zvýrazniť tak ich lesk. Jojobový olej tiež hydratuje pokožku na hlave, vďaka čomu je skvelou formou prírodnej prevence a liečby lupín.

Ochrana pokožky pri holení – Stači naniesť 8-10 kvapiek na vaše líca, bradu a krk pred tým, neň na ne nanesiete penu na holenie a holiť sa bude razom znesitelnejšie. Tento postup pomáha zabrániť popáleniu a poškrabaniu pokožky, vďaka čomu zostane príjemná a a jemná na dotyk.