Existuje niekoľko rôznych typov jaziev po akné a v závislosti od toho sa využívajú aj rôzne metódy, čo na jazvy po akné môžete zvoliť. Najlepším spôsobom, ako sa však tomuto vyhnúť, je prevencia, čo možno dosiahnuť cez efektívnu liečbu akné a cez to, že nebudeme naše pupáčiky sami vytláčať.

Ak je samotné akné trápením, jazvy po akné sú doslova nenávideným strašiakom. Keď sa vám konečne podarí zbaviť sa nepríjemných pupáčikov, v horšom prípade nodúl a cýst, objaví sa táto “večná” pamiatka. Dobrou správou je, že aj na jazvy po akné existuje liečba.

Príčiny vzniku jaziev po akné

Zjazvenie vzniká najčastejšie z dôvodov, že máme ako ľudia tendenciu naše vyrážky vytláčať. Spôsob, ako si správne vytlačiť vyrážku, je však pre väčšinu populácie neznámy a preto to mnoho ľudí robí veľmi neefektívnym spôsobom, ktorý akné zvyčajne ešte zhorší, navyše zanechá spomínané zjazvenie. Vytláčaním totiž poškodzujeme drobné tkanivá a cievky v okolí vyrážky, čím pleť poškodzujeme a robíme ju tak náchylnú na zápaly. Zjazvenie je následne dôsledku zápalových foriem akné, ako sú cysty alebo noduly.

Dôvodom je, že koža síce sama o sebe dokáže regenerovať a vyplniť poškodený priestor granulačným tkanivom, no poškodená koža sa v žiadnom prípade nedokáže dostať do pôvodného stavu, preto čím vážnejšie poškodenie pokožky je, tým viac bude následná vyliečená rana viditeľná.

Typy jaziev po akné

Ako som už povedal, jazvy sa formujú, keď akné prenikne hlboko do pokožky a poškodí tkanivá v nej.

Než pristúpime k liečbe jaziev, ktoré vám po akné zostali, je dôležité rozoznať, o aký typ jazvy ide. Každý typ totiž reaguje na rôzne formy liečby inak a pre určité typy jaziev sú niektoré formy liečby lepšie než pre iné.

Atrofické jazvy – Najčastejšia forma jaziev po akné. Vzniká vtedy, keď sa na mieste rany nevytvorí dostatok granulačného tkaniva, v dôsledku čoho sa vytvorí viditeľná jamka medzi poškodeným miestom a okolitou pokožkou. Atrofické jazvy majú tri rôzne podoby, podľa ktorých ich rozoznáte:

  • Široké jazvy v tvare U, s ostrými hranami, môžu byť plytké, ale aj hlboké. Čím sú plytšie tým lepšie budú reagovať na následnú liečbu.
  • Úzke jazvy v tváre písmena V, ktoré zasahujú vlboko do kože. Vyzerajú ako malé okrúhle alebo oválne dierky, trochu ako jazvy po ovčích kiahňach. Keďže tieto jazvy zasahujú hlboko do pokožky, sú veľmi ťažko liečiteľné.
  • Široké priehlbiny so zaoblenými hranami a nepravidelným tvarom.

Hypertrofické jazvy – Tieto jazvy sú najtypickejšie pre hrudník a chrbát. Vystupujú nad povrch okolitej kože a sú spôsobené prítomnosťou príliš vysokého množstva kolagénu počas hojenia rany.

Keloidné jazvy – Keloidy sú dôsledkom hypertrofických jaziev a vznikajú vtedy, keď hypertrofické jazvy v dôsledku prítomnosti vysokého množstva kolagénu neustále rastú a rozšírujú sa aj do okolia rany. Tieto jazvy sú rovnako vyvýšené a v prvých fázach vzniku majú výraznú, červenofialovú farbu, ktorá však postupne vybledne. Tento typ jaziev je však pri akné veľmi zriedkavý a objavuje sa skôr pri hojení popálenín.

Tmavé škvrny – Hoci tmavé škvrny vnímajú mnohí ľudia ako jazvy po akné, je to omyl. Áno, tento prejav je dôsledkom akné, no ide o tzv. hyperpigmentáciu, teda nahromadenie príliš vysoké množstva pigmentu na jednom mieste. Hyperpigmentácia sa dá liečiť, často však v priebehu niekoľkých mesiacov tieto hnedé škvrny zmiznú aj samé.

Ako sa zbaviť jaziev po akné

Pred samotnou snahou o liečbu jaziev po akné je veľmi dôležité navštíviť dermatológa a nechať si jazvy na tvári skontrolovať. Jednak vám špecialista môže pomôcť vybrať najlepšiu metódu pre liečbu vášho konkrétneho typu akné a jednak sa uistíte, že ten príznak na vašej tvári sú naozaj jazvy po akné a nie nejaký iný kožný problém.

Alfa hydroxykyseliny (AHA)

Alfa hydroxykyseliny (AHA) sú často súčasťou produktov určených na liečbu akné, pretože pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky a zabraňujú upchávaniu pórov. Dobrou správou je, že AHA kyseliny vám môžu pomôcť aj zredukovať viditeľnosť vašich jaziev po akné. Svojim pôsobením tieto kyseliny totiž olupujú vrchnú vrstvu pokožky, čím odstraňujú sfarbenie a kožu vyhladzujú.

Najlepšie fungujú na: Všetky typy jaziev po akné

Kyselina mliečna

Nebojte sa, aj keď ste o kyseline mliečnej počuli zrejme v súvislosti s cvičením a svalovkou, v tomto prípade to nemá s posilňovňou nič spoločné. Táto malá štúdia z roku 2010 zistila, že dermatológom vykonávané peelingy pomocou kyseliny mliečnej, ktoré sa vykonávali raz za dva týždne počas troch mesiacov, zlepšili textúru, vzhľad a pigmentáciu kože, ako aj zjemnili výraznosť jaziev po akné.

Existuje nespočetné množstvo najrôznejších produktov s kyselinou mliečnou, no na tento účel vám výborne poslúži aj obyčajný jablčný ocot, ktorý obsahuje kyselinu mliečnu v prírodnej forme.

Najlepšie funguje na: Všetky typy jaziev po akné

Kyselina salicylová

Existuje relatívne vysoká šanca, že ste v snahe vyliečiť vaše akné už kyselinu salicylovú použili. V moderných produktoch na liečbu akné, od vôd, cez produkty na čistenie, krémy a séra, kyselina salicylová sa nachádza takmer všade.

Kyselina salicylová čistí póry, redukuje svrbenie a začervenanie a pri lokálnej liečbe funguje aj ako peeling. Je zároveň všeobecne považovaná za jednu z najlepších dostupných zložiek na liečbu jaziev po akné.

Samozrejme, ani Rím nepostavili za deň. Môže trvať niekoľko týždňov, než si všimnete prvé rozdiel y. Kyselina salicylová môže navyše vyvolať aj určité vedľajšie účinky, najmä vysušovanie a podráždenie pleti. V takom prípade sa snažte používanie produktu obmedziť a liečbu aplikovať len na postihnuté miesta, prípadne prekonzultujte váš problém s lekárom.

Najlepšie funguje na: Všetky typy jaziev po akné

Dermaroller

Dermaroller je terapia, ktorá preukázateľne redukuje zjazvenie pleti po akné. Podľa klinických štúdií v priemere až 86% pacientov zaznamenalo po použití dermarollera zlepšenie. Navyše dermaroller je maličký valček s drobnými ihlami, ktorý možno použiť aj doma.

Drobné a plytké jazvy dokáže dermaroller odstrániť prakticky úplne. Hlbšie jazvy síce odstrániť nemožno (prakticky ani žiadnou inou metódou), no je možné ich vyhladiť a postarať sa tak o to, že budú menej výrazné.

Dermaroller je relatívne nová metóda, v porovnaní s tradičnými hĺbkovými peelingami a liečbou laserom. Dermaroller ale narozdiel od týchto metód nepoškodzuje vrchnú časť pokožky, vďaka čomu pleť následne nemusí prejsť procesom regenerácie. Ďalšou výhodou dermarolleru je, že nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky.

Keďže sa však jedná o neagresívnu metódu, výsledky sa môžu dostaviť až po dlhšom čase. Prvé výsledky sa zvyčajne ukážu po niekoľkých mesiacoch, kým dramatická zmena sa objaví po polroku až roku. Keďže dermaroller podnecuje tvorbu nového kolagénu, pleť sa môže teoreticky zlepšovať ešte do roka po poslednej aplikácii.

Najlepšie funguje na: Všetky typy jaziev po akné

Retinoidy

Lokálne aplikované retinoidy sú ďalšou možnosťou, ako vyhladiť vaše jazvy po akné. Okrem urýchlenia regenerácie buniek a zlepšenia štruktúry pokožky môžu retinoidy tiež pomôcť zredukovať sfarbenie a znížiť viditeľnosť jazvy. Treba však dodať, že retinoidy veľmi citlivo reagujú na slnečné žiardenie, preto používajte opaľovací krém vždy, keď aplikujete čokoľvek, čo obsahuje retinoidy.

Retinoidy sú bežne dostupné vo forme krémov a sér, váš doktor vám ale môže predpísať aj produkt s vyšším obsahom účinnej látky.

Najlepšie fungujú na: Atrofické a hypertrofické jazvy po akné

Opaľovací krém

Možno je to prekvapujúce, ale naozaj aj opaľovací krém pomáha zbaviť vaše jazvy po akné ich výraznosti. Slnečné žiarenie totiž preukázateľne jazvy stmavuje a tým ich robí viditeľnejšími a výraznejšími.

Najlepšie funguje na: Všetky typy jaziev po akné

Svetelná terapia

Ďalšou možnosťou na odstránenie jaziev po akné je terapia modrým a červeným svetlom. Tá sa síce primárne nevyužíva ako metóda na odstránenie jaziev po akné, skôr sa využíva na liečbu samotného akné. Zakladá sa na tom, že baktérie zodpovedné za akné sú citlivé na svetlo. Ak teda vystavíme tieto baktérie červenému a modrému svetlu, molekuly v týchto baktériach toto svetlo absorbujú, zohrejú sa a tým sa znefunkčnia, čo spôsobí zahubenie patogénov. Akonáhle sú patogény zahubené, akné začne miznúť.

Táto metóda však pomáha aj zredukovať zjazvenie po akné. Hoci primárnym cieľom je liečbou akné zabrániť tomu, aby jazvy vôbec vznikli, neznamená to, že túto terapiu nemôžete využiť, ak už jazvy máte. Faktom však zostáva, že v prípade jaziev bude vždy prevencia účinnejšia ako následná liečba, zbaviť sa jaziev úplne je totiž prakticky nemožné, môžme len minimalizovať ich výraznosť.

Červené a modré svetlo dokáže podnietiť vrstvy pokožky ku tvorbe kolagénu, čo je proteín, ktorý je zodpovedný za hojenie rán. Vďaka nemu je potom pokožka hladšia a jazvy po akné sú tak menej výrazné.

Terapia červeným a modrým svetlom bola doposiaľ zväčša vykonávaná u špecialistov, v súčasnosti však už existujú aj šikovné nástroje, vďaka ktorým môžete túto terapiu aplikovať v pohodlí domova.

Výhodou tejto terapie je aj fakt, že nie je príliš agresívna a výskyt vedľajších účinkov je tak minimálny a ak aj je, tak sú tieto prejavy zvyčajne dočasné a nevyžadujú si špeciálnu pozornosť.

Najlepšie funguje na: Všetky typy jaziev po akné

Bi-Oil

Bi-Oil je kombináciou vitamínov a výťažkov z rastlín na olejovej báze, ktorého cieľom je skrášľovať existujúce jazvy po akné. Jeho najsilnejšou ingrediencou je PurCellin Oil, ktorý dovoľuje ostatným zložkám produktu ľahšie preniknúť do pokožky. Ďalšími zložkami Bi-Oilu sú vitamín A, vitamín E, rumančekový olej, rozmarínový olej, nechtíkový olej a levanduľový olej.

Bi-Oil funguje na princípe hydratácie pokožky, redukcie zápalovosti a podpory obnovy kožných buniek.

Najlepšie funguje na: Všetky typy jaziev po akné

Výplň kolagénom

V zdravotníctve sa niekedy používajú aj “výplne” na vyplnenie jaziev po akné, ktoré tak pomáhajú vyrovnávať pokožku. Tieto výplne sú zvyčajne vyrobené z kolagénu alebo vášho vlastného tuku. Aplikujú sa injekčne pod povrch pokožky.

Väčšina výplní sa aplikuje na 6 až 18 mesiacov, po ktorých treba túto výplň odstrániť a aplikovať nanovo.

Najlepšie funguje na: Hlboké typy jaziev

Prevencia pred vznikom jaziev

Všetky typy akné môžu zanechať jazvy. Existujú však preventívne kroky, ktoré môžete urobiť, aby ste si zabezpečili po vyliečení akné naozaj hladkú a bezchybnú pokožku.

  • Dostaňte akné čo najskôr pod kontrolu. Nepodceňujte ho a podchytte ho už v zárodku, čím znížite šancu na poškodenie pokožky a zjazvenie. Ideálne je čo najskôr navštíviť aj lekára alebo dermatológa.
  • Používajte lokálnu liečbu s obsahom kyseliny salicylovej. Aby ste mali akné pod kontrolou, je nutné liečiť akné aj lokálne – aplikovaním produktu priamo na postihnuté miesto.
  • Ak vás trápi cystické akné, návštevu dermatológa neodkladajte ani na minútu. Cystické akné vedie k jazvám vo väčšine prípadov, najmä ak sa ho pokúšate zbaviť sami. Dermatológ môže minimalizovať riziko vzniku zjazvenia kortizónovou injekciou, čo je steroid, ktorý drasticky redukuje zápaly a výrazne znižuje riziko zjazvenia. Ak si cystu skúsite vytlačiť sami, je šanca na trvalé zjazvenie naopak veľmi vysoká.