Jablčný ocot na akné
Liečivé bylinky pri liečbe rôznych ochorení používame už tisíce rokov a dôkazy, že jablčný ocot na akné by mohol mať pozitívne účinky sa postupne hromadia.
Momentálne dostupné štúdie naznačujú, že konzumácia jablčneho octu môže potenciálne pomôcť zmierniť akné. Malo by tomu byť vďaka jeho schopnosti zvrátiť negatívnye efekty, ktoré má naša moderná strava plná tukov a cukrov na náš organizmus.
Jablčný ocot je tiež obrovským zdrojom antioxidantov. Napriek tomu je však nutné poznamenať, že jablčný ocot je iba doplnkom štandardnej liečby a samotné pitie, alebo potieranie jablčného octu na kožu vám dramatickú úľavu od akné neprinesie.
Ak sa chcete vášho akné zbaviť naozaj, doporučujeme začať s našou doporučenou liečbou.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Jablčný ocot pokladá mnoho ľudí za spôsob, ako liečiť svoje akné. O jeho účinku existujú ako anekdotické dôkazy na internetových fórach, tak aj niekoľko vedeckých štúdií naznačujúcich, že jablčný ocot môže byť pri liečbe ané nápomocný vďaka jeho schopnosti znížiť hladinu cukru v krvi a poskytnúť telu potrebné antioxidanty.
Začnime tým, že sa pozrieme na to, čo ten jablčný ocot vlastne je a potom sa pozrieme na to, či a ako by nám mohol byť nápomocný pri liečbe akné.
Čo je jablčný ocot
Jablčný ocot je potravinový výrobok prírodného pôvodu, ktorý sa vyrába procesom nazývaným kvasenie.
Vzniká takzvanou fermentáciou – použitím kvasníc a baktérií na premenu cukru na alkohol a kyseliny. Samotná tvorba jablčného octu má dva kroky:
- V prvom kroku príde k zmene potravín obsahujúcich sacharidy, v tomto prípade jabĺk, na alkohol.
- V druhom kroku sa používa baktéria zvaná Acetobacter, ktorá v prvom kroku z jabĺk vytvorený alkohol premení na kyselinu octovú, ktorá je hlavnou zložkou jabčného octu.
Samotný jeblkový ocot tvorí hlavne voda a kyselina octová, doplnená v malej miere o zlúčeniny vitaínov, minerálov, amynokyselín (molekuly, ktoré tvoria základ bielkovín) a rôznych iných kyselín ako je kyselina mliečna, citrónová, alebo jablčná a skupina zlúčenín nazývaných flavonoidy. Tieto zlúčeniny dodávajú jablčnému octu svoju charakteristickú chuť. Kyselina octová a flavonoidy môžu pomáhať hojiť akné a práve o tom bude tento článok.
Upozornenie: Iba jablčným octom akné nevyliečite
Ako rozoberáme v tomto článku, jablčný ocot má mnohé priaznivé účinky a rozhodne dokáže pomôcť v liečbe akné. Hoci však bola preukázaná jeho schopnosť do istej miery zmierniť príznaky akné, úplné vyčistenie pleti od akné iba užívaním jablčného octu nedosiahnete.
Doporučená liečba
Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.
V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.
Liečebný balíček obsahuje:
- Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
- Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
- Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.
Jablčný ocot v medicíne
jablčný ocot sa na lekárske účely používa viac, ako päť tisíc rokov a to na celý rad rôzných ochorení vrátane nasledujúcich:
- Hippocrates, grécky lekár považovaný za otca modernej medicíny používal zmes medu a jablčného octu, ako jeden z liekov na choroby
- Od konca 18 storočia ho lekári doporučujú pri prevencii a liečbe obezity
- Mimo pozitívnych účinkov pri liečbe obezity má podľa nedávno zverejnenej štúdie v časopise Current Opinion in Food Science celý rad ďalších pozitívnych účinkov pri liečbe diabetu, kardiovaskulárnych ochorení, alebo rakoviny.
Ako to súvisí s liečbou akné
Ako už vieme, jablčný ocot má mnoho potenciálnych terapeutických účinkov na náš organizmus. V nasledujícich častiah. tohto článku sa pozrieme na to, ako jablčný ocot:
- Pôsobí proti negatívnym účinkom zlej stravy na tvorbu akné
- Chráni pokožku pred poškodením spôsobeným škodlivými voľnými radikálmi, ktoré môžu zhoršiť zápalové akné.
Pozitvne účinky pitia jablčného octu na akné
O tom, či strava pri akné zohráva úlohu, alebo nie, diskutujú vedci už roky. Až do nedávna o tom (napriek viere mnohých vedcov o tom, že strava na akné vplyv má) neexisvoali žiadne dôkazy. Usmernenia Akadémie dermatológie z roku 2007 naznačovali, že priama súvislosť medzi diétou a akné neexistuje, avšak v posledných rokoch sa zhromažďujú dôkazy, ktoré naznačujú, že medzi diétou a akné súvislosť je.
Tri procesy, v ktorých jablčný ocot môže pomôcť znížiť mieru vývinu akné:
- Znižuje negatívne účinky stravy s vysokým obsahom cukru na telo
- Znižuje negatívne účinky s vysokým obsahom mastných kyselín na telo
- Doplňuje telu potrebné antioxidanty
Pri strave s vysokým podieľom cukrov
Séria klinických štúdií publikovaných v karentovaných časopisoch Dermato-Endocrinology a International Journal of Dermatology naznačila, že diéta s vysokým podielom cukru môže vplývať na akné dvomi rôznymi procesmi zahŕňajúcimi hormón inzulín. Jednou z tých štúdií bola randomizovaná klinická štídia, v ktorej vedci zisťovali, či diéta s nízkym obsahom cukru v krvi zníži množstvo lézií akné, alebo nie. Táto štúdia dospela k záveru, že pacienti s akné, ktorí konzumovali stravu s nízkym obsahom cukru, dosiahli:
- Väčšiu redukciu lézií akné oproti pacientom s diétou s vysokým obsahom cukru
- Zvýšenie citlivosti na inzulín, čo znamená, že inzulín fungoval v ich tele lepšie.
- Zníženie hladiny androgénov (mužské hormóny prítomné u mužov aj u žien zodpovedných za akné)
Jablčný ocot pomáha znižovať „skoky“ inzulínu. To má vplyv na udržanie hladiny androgénov v tele pod kontrolou, čo už následne pomáha zmierniť samozné príznaky akné.
Inzulín je hormón tvorený v pankrease. Jednou z jeho základných funkcií je udržiavať stálu hladinu cukru v krvi. Keď do tela príjmeme akúkoľvek potravinu obsahujúcu sacharidy, zvýšime si tým hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi vedie aj k zvýšeniu hladín inzulínu.
Vplyv vysokej hladiny inzulínu na akné:
- Stimuluje sebocyty – kožné bunky zodpovedné za tvorbu kožného mazu. Výsledkom je zvýšená produkcia kožného mazu, ktorý vo vyšších ako normálnych hladinách môže viesť k tvorbe akné.
- Inzulín tiež znižuje množstvo proteínu nazývaného SHGB, ktorý znižuje hladiny androgénov v krvi. Keď je hladina inzulínu v krvi vysoko, tento proteín nemôže správne fungovať, čo spôsobuje zvýšenie hladín androgénov v krvi. A vysoká hladina androgénov je spájaná s vznikom akné.
Aj keď vedci stále nevedia, ako presne kyselina octová znižuje hladinu cukru v krvi, usudzujú, že inhibuje tráviace enzýmy (molekuly urýchľujúce chemické reakcie), ktoré rozkladajú sacharidy na cukry. Inhibíciou týchto enzýmov znižuje kyselina octová produkciu cukrov v krvi. A pretože hladina cukru v krvi akné ovplyvňuje, predpokladá sa, že konzumácia jablčného octu má pozitívne účinky na akné.
Pri strave s vysokým podieľom tukov
Ďalším faktorom, ktorý môže viezť k tvorbe akné, je vysoké množstvo a nezdravé typy tukov vo vašej strave. Jablčný ocot môže do určitej miery prispieť k zníženiu škodlivých mastných kyselín v krvi. Naše telo počas trávenia rozoberá tuky na mastné kyseliny, ktoré potom vstupujú do krvného obehu. Krvným obehom sa dostnú až do sebocytov, kde sa nasledne premenía na nenasýtené mastné kyseliny.
To je v kontexte akné problém, pretože vysoká hladina mastných kyselín v krvi môže viesť k ich hromadeniu v mazových žlazách, čo potenciálne prispieva k tvorbe akné.
V roku 2012 sa na túto tému pozrela štúdia publikovaná v časopise Life Science Journal. Zisťovala, či konzumácia jablčného octu ovpyvní hladiny a typy mastných kyselín v krvi, alebo nie. Jej záver bol, že „Výsledky tejto štúdie ukázali, že konzumácia jablčného octu po dobu 8 týždňov výrazne znižuje škodlivé lipidy, tj celkový cholesterol, LDL a triglyceridy.“ A hoci cholesterol, LDL a triglyceridy nepatria medzi mastné kyseliny, stále sa jedná o tuky a je rozumné predpokladať, že ak má jablčný ocot vplyv na tieto tuky, bude mať vplyv aj na mastné kyseliny.
Doplnenie antioxidantov
Jablčný ocot obsahuje celý rad antioxidantov a glavonoidov. To sú molekuly, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek molekulami voľných radikálov.
V kontexte akné je to dôležité preto, lebo poškodenie buniek spôsobené voľnými radiálmi môže viesť k zápalu a vyhádzaniu sa.
Antioxidanty obsiahnuté v jablčnom octe taktiež chránia pokožku pred akné tak, že zabraňujú prenikaniu toxínov na vonkajšiu vrstvu pokožky. Predpokladá sa, že znížené množstvo antioxidantov v oblasti vlasových folikulov a mazových žliaz má svoj podiel na tvorbe akné.
Posledným účinkom antioxidantov obisahnutých v jablčnom octe je zníženie cholesterolu.
A hoci zatiaľ neexistuje priamy výskum o vzťahu antioxidantov a akné, z dostupných vedeckých dôkazov je logické predpokladať, že jablčný ocot na akné bude mať pozitívny vplyv.