Hormonálne akné je presne tým, čo môžete vydedukovať z jeho názvu – akné naviazané na kolísanie hormónov.

Hoci hormonálne akné najčastejšie postihuje tínedžerov v období puberty, neznamená to, že dospelým riziko vzniku hormonálneho akné nehrozí. Riziko hormonálneho akné v dospelosti je síce o niečo menšie, ale hormonálne akné postihuje všetky vekové skupiny, najčastejšie ženy. Medzi faktory vplývajúce na vznik hormonálneho akné u žien patria hlavne menštruácia a menopauza.

Odhaduje sa, že až 50% žien vo veku od 20 do 29 rokov má akné. Ovplyvňuje tiež asi 25 percent žien vo veku od 40 do 49 rokov.

Z hľadiska vedy ešte hormonálne akné nie je celkom prebádané a odborníci sa nedokážu zhodnúť, aký veľky vplyv skutočne má a nájeme tu mohé, zdanlivo protichodné vyjadrenia. Mayo Clinic napríklad tvrdí, že hormóny vo všeobecnosti nie su faktorom pri akné u dospelých. Vie sa však, že hormonálna nerovnováha môže k vzniku akné u dospelých prispieť.

Existujú tiež prípady, kedy ľudia trpiaci akné nemajú žiade merateľné problémy s hormónami a všetky hladiny hormónov majú v poriadku, čo sťažuje ďalšiu dianózu.

Príčiny hormonálneho akné

Hormonálne akné je najčastejšie spôsobené hormonálnou nerovnováhou zapríčinenou:

Hormonálna nerovnováha zapríčínená týmito faktormi môže zhoršiť akné tak, že zvýši:

  • Celkový zápal kože
  • Maz v póroch
  • Upchanie kože vo vlasových folikúloch
  • Produkciu baktérií spôsobujúcich akné, tzv. „Propionibacterium acnes“

Je menopauzálna akné forma hormonálnej akné?

Menopauza prichádza medzi 40 a 50 rokom života ženy a má za následok prirodzený pokles reprodukčných hormónov, čo v praxi znamená koniec menštruácie.

Akné v menopauze je spôsobene poklesom hladiny estrogénu, alebo zvýšenou hladinou androgénneho hormónu – testosterónu.

Niektoré ženy dostanú akné v menopauze aj napriek tomu, že prechádzajú hormonálnou substitučnou terapiou (ďalej len HRT) na zmiernenie príznakov menopauzy. Ak je to aj váš prípad, je tomu tak preto, lebo niektoré HRT fungujú tak, že ako náhradu strateného estrogénu a progesterónu vášmu telu dodávaju hormón pregestín, čo môže spôsobiť vznik akné a vyhádzanie sa.

Liečba menopauzálneho akné sa vo všeobecnosti nijak nelíši od liečby iného akné. Doporučené je lokálne ošetrenie pleti prípravkom s obsahom kyseliny salicylovej a môžete tiež vyskúšať prírodné spôsoby liečby.

Príznaky hormonálneho akné

V puberte sa hormonálne akné prejavuje najčastejšie v takzvanej T-zóne. Ide o oblasť tváre zahŕňajúcu čelo nos a bradu.

Hormonálne akné v dospelosti sa zvyčajne tvorí v dolnej častí tváre – na lícach a okolo čeľuste.

Môže mať rôzne formy, ako sú čierne bodky, biele hlavičky, alebo cysty. Cystické akné sa tvorí hlboko pod kožou a na pokožke sa prejavuje ako drobné hrbole citlivé na dotyk.

Liečba hormonálneho akné

Liečba hormonálneho akné sa líši v závislosti od jeho závažnosti. Pokiaľ máte ľahké a stredne ťažké akné, mali by ste si vystačiť s voľne dostupnými liekmi na akné – najlepšie, ak sa jedna o prípravok s obsahom kyseliny salicylovej.

V prípade ťažších foriem hormonálneho akné, ako je napríklad cystické akné, lokalna liečba nemusí stačiť. Je tomu tak preto, že cystické akné vzniká hlboko pod povrchom pokožky – v hĺbkach, kam lokálne liečivá aplykované na pokožku nemajú dosah.

V ťažkých prípadoch akné sa preto používajú tabletky na akné. Najčastejšie vám v týchto prípadoch doktor predpíše hormonálnu antikncepciu, alebo antiandrogénne lieky.

Antikoncepcia na hormonálne akné

Hormonálna antikoncepcia používaná pri liečbe akné zvyčajne obsahuje jednu z nasledujúcich látok:

  • drospirenón
  • norgestimát
  • noretindón

Tieto látky sa zameriavajú práve na hormony, ktorých výkyvy prispievajú k akné najčastejšie. To je obzvlášť nápomocné v období najväčších hormonálnych výkyvov – v období ovulácie.

Orálna antikoncepcia sa nedoporučuje v prípade, že máte riziko krvných zrazenín, vysoký krvný tlak, alebo rakovinu prsníka. Nemali by ste ich tiež užívať, ak fajčíte.

Antiandrogénové lieky

Antiandrogénové lieky fungujú tak, že znižujú hladinu mužského hormónu – androgénu. Aj keď sa jedná o mužský hormón, určité množstvo je normálne aj v ženskom tele. Príliš vysoká hladina tohto hormónu však môže prispieť k rôznym problémom vedúcim k vzniku akné, ako je upchávanie vlasocých folikulov, alebo zvýšenie produkcie kožného mazu.

Najčastejšie doporučeným liečivom tohto typu je diuretikum nazvané spironolaktón. Hoci sa jedná primárne o liečivo určené k liečbe vysokého krvného tlaku, má taktiež  antiandrogénne účinky, čo v praxi znamená, že dokáže vašmu telu zabrániť v nadmernej produkcii androgénov a umožnuje, aby sa hladiny vaších hormónov stabilizovali.

Prírodná liečba

V ľahších prípadoch hormonálneho akné je možná taktiež prírodná liečba. Jej výhody spočívajú hlavne v nízkom riziku vedľajších účinkov a jej voľnej dostupnosti – nepotrebujete predpis od lekára. Je nutné poznamenať, že veľa „prírodných liečiv“ nemá vedecky overené účinky. V tejto časti sa pozrieme iba na formy prírodných liečiv, ktorých účinky na akné boli vedecky preukázané.

Tee trea „čajovníkový“ olej

Čajovníkový olej, známejší pod názvom čajovníkový olej dokáže znižovať zápal – jednu z príčin vzniku akné. Štúdia publikovaná v žurnáli Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology napríklad zistila, že užívanie 5% topického oleja z čajovníka znížilo akné u sledovaných pacientov s miernym až stredne vážnym akné.

Tee trea olej nájdete v mnohých výrobkoch určených k starostlivosti o pleť, či už ide o rôzne čistiace vodičky, alebo tonery. V čistej forme, ako esenciálny olej pre lokálnu liečbu akné ho môžete nájsť aj v našom obchode.

Použitie

Čajocníkový olej je veľmi silný a nedoporučuje sa preto na pokožku nanášať samostatne. Pred nanesením na pokožku ho preto zmiešajte jojobovým olejom. Doporučený pomer pre najlepšie účinky je 12 kvapiek jojobového oleja k 1-2 kvapkám tea tree oleja.

Pred použítím na tvár si tiež vyskúšajte, či vám liečba čajovníkovým olejom nespôsobí žiadne problémy. Spravíte to tak, že si vyššie zmienený mix jojobového a čajovníkového oleja nanesiete na vnútornú stranu predlaktia. Ak sa vám na ňom v priebehu nasledujúcich 24 hodín nevyskytne žiadne podráždenie, alebo zápal, znamená to, že ho môžete bez obáv použiť aj na tvár.

Ovocné AHA kyseliny

AHA kyseliny, inak nazývané aj alfa-hydroxylové kyseliny sú rastlinné kyseliny odvodené z prevažne citrusových plodov. AHA kyseliny sú prírodnou alternatívou k liečivám, ako kyselina salicylová. Ich účinok spočíva v schopnosti pomôcť z kože odstrániť prebytočné odumreté kožné bunky upchávajúce póry. Ďalšou výhodou AHA kyselín je ich schopnosť znížiť riziko vzniku jaziev po akné.

Mastičku s obsahom AHA kyselín si môžete zakúpiť v našom obchode. V prípade jej užívania v lete doporučujeme taktiež používať opalovací krém, keďže prípravky s obsahom ovocných kyselín zvyšujú citlivosť pokožky na svetlo.

Zelený čaj

Zelený čaj je známy svojou schopnosťou znižovať zápal v tele, ako aj jeho antioxidačnými účinkami, o čom sme napísali celý článok. Pre najlepší účinok doporučujeme piť 3 až 6 šálok zeleného čaju denne.

Strava pri hormonálnom akné

Ako sme už písali, spojistosť medzi akné a stravou ešte nie je celkom objasnená, aspoň čo sa vedeckých dôkazov týka. Vieme však, že niektoré potraviny (hlavne tie s protizápalovým účinkom) dokážu v boji proti akné pomôcť.

Týka sa to hlavne zeleniny a ovocia s vysokým obsahom antioxidantov a tiež omega-3 mastných kyselín.

Hoci vo vedeckej komunite jestvuje všeobecné presvedčenie, že jedlo akné nespôsobuje, existuje mnoho nepriamých dôkazov z hľadiska toho, že niektoré potraviny zápal (jedna z príčin akné) zhoršujú.

Doporučujeme preto obmedziť:

  • Cukor
  • Mliečne výrobky
  • Biele pečivo a cestoviny
  • Červené mäso

Slovo na záver

Hoci sa čas, ako dlho vás hormonálne akné bude trápiť líši od človeka k človeku, dobu počas ktorej vás bude trápiť dokážete významnou mierou skrátiť. Podľa Americkej dermatologickej asociácie najčastejšie trva 8 až 10 týždňov, než vami zvolená liečba naplno zaberie. V prípade, že vaše akné pretrváva aj po tejto dobe, doporučujeme vyhladať pomoc lekára, alebo dermatológa.