Fotodynamická terapia

Fotodynamická terapia je relatívne mladou metódou liečby akné. Názory na ňu sú rozporuplné – na jednu stranu možno hovoriť o veľmi dobrých výsledkoch, ktoré táto liečba prináša, na druhú stranu odborníci upozorňujú na množstvo možných vedľajších účinkov, nehovoriac o tom, že dlhodobé účinky vzhľadom na vek tejto metódy dosiaľ ani nie sú známe.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Ako fotodynamická terapia funguje?

Fotodynamická terapia sa skladá z dvoch krokov. Prvým krokom je aplikácia fotosenzibilizátora – teda svetlocitlivej látky. Túto látku možno zaviesť injekciou alebo aplikáciou krému. Po aplikácii nastáva čakanie, kým fotosenzibilizátor dosiahne absorbciou do pokožky najlepší efekt. Následne sa na pleť aplikuje červené alebo modré svetlo, čo trvá asi 15-20 minút. Toto svetlo aktivuje fotosenzibilizátory v pokožke, ktoré zabijú baktérie a zmenšia žľazy zodpovedné za tvorbu oleja.

Aké svetlo je pri fotodynamickej terapii najlepšie?

Toto je pomerne dôležitá téma, pretože skutočne závisí na tom, či je aplikované červené alebo modré svetlo. Červené svetlo má dlhšiu vlnovú dĺžku, takže do pokožky preniká hlbšie ako modré svetlo.

Modré svetlo je preto efektívnejšie na ľahšie formy akné, kým červené svetlo preniká do hĺbky a je teda efektívne aj pod kožou, napr. pri mazových žľazách.

Technológia však napreduje a aj v prípade fotodynamickej terapie prichádzajú lekári stále s lepšími riešeniami. Čoraz viac sa využíva kombinácia červeného a zeleného svetla, pričom účinnosť tejto metódy v boji proti akné je podľa jednej štúdie až 89%, navyše táto metóda údajne nebojuje s vážnymi vedľajšími účinkami. Na to, aby sme ale mohli urobiť nejaké závery, je však potrebných viac štúdií.

Iní lekári pre zmenu začali využívať miesto LED svetiel laserové svetlá. Výhodou lasera je, že sa dokáže sústrediť na podstatne menšiu časť pokožky, špeciálne na miesto zasiahnuté akné. Ďalšou výhodou lasera je, že fotosenzibilizátor si po aplikácii vyžaduje menej času, než je pleť pripravená.

Vedľajšie účinky

Narozdiel od domácich zariadení je liečba fotodynamickou terapiou u špecializovaného lekára pomerne bolestivou záležitosťou. Vedľajšími účinkami tejto terapie sú začervenanie, svrbenie či šúpanie, v prípade tmavších typov pleti aj hyperpigmentácia, teda tmavé škvrny na pokožke. Tým, že je po procedúre pleť extrémne citlivá na svetlo, je bežné, že pacienti sa musia aspoň dva dni vyhýbať silným zdrojom svetla.

Treba mať v prvom rade na pamäti, že fotodynamická terapia je stále mladou metódou a jej účinky neboli stále plne preskúmané. Aby sme vedeli objektívne posúdiť, či je fotodynamická terapia dobrým riešením, potrebujeme oveľa viac dát.