Ako sa zbaviť fľakov po akné

Konečne ste sa zbavili zapálených pupáčikov, ktoré vás tak dlho trápili. Ste šťastný, že akné je preč. No tie tmavé fľaky, ktoré sa objavili na miestach, kde vás akné trápilo, akosi nechcú zmiznúť. Dobrou správou je, že tieto fľaky, ktoré mnohí ľudia vnímajú ako “jazvy po akné”, v skutočnosti nie sú jazvy a je možné sa ich zbaviť. Ide o stav zvaný pozápalová hyperpigmentácia (PIH), ktorý sa zvyčajne objavuje ako dočasný vedľajší efekt liečby zapálených vyrážok.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Príčiny vzniku fľakov po akné

PIH je dôsledkom vysokej produkcie melanínu, ktorý sa následne nerovnomerne distribuuje do našej pleti. Deje sa to preto, že na mieste, kde ste mali zápalové akné, ovplyvní liečba mechanizmy v pokožke a produkcia pigmentu sa zvýši. Preto sa objavujú tieto škvrny presne tam, kde vás trápilo akné.

Príčiny PIH však môžu byť aj genetické. Vedecké štúdie dokonca preukázali, že ľudia s tmavším odtienom pleti majú až 5-10x krát vyššie riziko vzniku PIH ako pri ľuďoch so svetlými tónmi pleti. Genetické faktory však nijakým spôsobom neovplyvníte, preto nemá extra význam sa im venovať, je len dobré byť si ich vedomý.

Príčiny, ktoré môžete ovplyvniť, sú dve – vystavenie slnečnému žiareniu a vytláčanie vyrážok. Tieto príčiny môžu jednak za vznik PIH a môžu tiež výrazne ovplyvniť tmavosť týchto škvŕn a ich trvácnosť. Preto je dôležité prakticky denne používať opaľovací krém a chrániť sa pred škodlivými UV lúčmi natoľko, nakoľko je to možné. Prehnané vystavenie slnečnému žiareniu môže tieto škvrny výrazne stmaviť.

Čo sa týka vytláčania vyrážok, určite ste si veľmi dobre vedomý faktu, že vytláčanie je pre akné ako také škodlivé. No vytláčanie zapálených vyrážok dramaticky zvyšuje šancu vzniku týchto pigmentových škvŕn.

Príznaky

Tieto “jazvy” môžete vnímať ako tetovanie. Je to jednoducho množstvo pigmentu pod pokožkou, čo je spôsobené práve tým, že dané miesto bolo zápalovým akné “zranené”. Narozdiel od jaziev možno fľaky po akné jednoducho rozoznať tak, že nespôsobujú zmeny v štruktúre kože – nie sú ani vyvýšené (hypertrofické) a nejavia sa ani ako jamky či priehlbiny (atrofické). Hyperpigmentácia sa môže prejaviť aj vo forme drobných červených bodiek.

Mimochodom, tieto škvrny môžu mať aj inú príčinu. Okrem pozápalovej hyperpigmentácie existujú aj stavy zvané melazma a pečeňové škvrny. Ak ste však mali na postihnutých miestach zapálené výražky, je veľká pravdepodobnosť, že ide práve o PIH.

A v konečnom dôsledku na tom vlastne ani tak nezáleží, pretože liečba, ktorá funguje na PIH, bude s vysokou pravdepodobnosťou fungovať aj na iné typy hyperpigmentácie a opačne.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Liečba

Najlepšou liečbou PIH je prevencia. Prvým základom pre prevenciu pred PIH je zabrániť tomu, aby sa vaše akné vyvinulo do zápalových foriem, pretože PIH vzniká len ako výsledný “produkt” zapálených vyrážok.

Každopádne, ak sa zaujímate o fľaky po akné, asi je už na prevenciu neskoro a je potrebné sa pozrieť na to, ako tieto fľaky liečiť, resp. sa ich zbaviť.

Zlá správa je, že to nepotrvá jednu noc a neexistuje žiadna zázračná guma, ktorá vaše PIH len tak vymaže. Pravdou je, že PIH je veľmi tvrdohlavý stav pleti a jeho liečba trvá zvyčajne poriadne dlho – od 6 mesiacov do roka. Nastavte si teda realistické očakávania a buďte trpezlivý. PIH sa dá zbaviť, no treba byť vytrvalí a nevzdať to, keď prvé mesiace nevidíte žiadne výsledky.

Dobrá správa je, že existujú spôsoby, ako celý tento proces urýchliť. Kombináciou kvalitných prípravkov a svedomitého režimu sa k výsledkom skôr či neskôr dopracujete určite. Starostlivosť o pleť pri snahe zbaviť sa týchto škvŕn obnáša využívanie produktov s obsahom týchto látok:

  • Retinol (živočíšna forma vitamínu A)
  • Sója
  • Vitamín B3 (niacín / nikotínamid)
  • Vitamín C
  • Kyselina azelaínová
  • Kyselina kojová
  • Výťažok zo sladkého drievka

Dlhé roky bol štandardom v liečbe tmavých škvŕn najmä hydrochinón, špeciálne jeho 4% roztok, no ten bol pre vážne a časté vedľajšie účinky v celej Európe zakázaný a hrozí, že bude postupne zakázaný celosvetovo. Tento liek je skutočne to najúčinnejšie, čo sa dá na tento problém zohnať, budete však musieť byť jednak veľmi vynaliezavý a jednak rátať sa tým, že používaní hydrochinónu si môže vyžiadať svoju daň. Dokonca až trvalé zjazvenie.

Lepšou voľbou bude teda využitie kombinácie prírodných liečiv, pričom sa ako najúčinnejšia javí kombinácia vitamínu B3, vitamínu C a retinolu. Samostatne by tieto látky dokázali hydrochinónu rovnať, no v kombinácii sú veľmi účinné a ich efekt možno práve k hydrochinónu prirovnať. Bez nebezpečných vedľajších účinkov.

Návod, ako sa zbaviť fľakov po akne:

  • Prečistite postihnuté miesto jemným peelingom, ktorý ho rýchlo zbaví odumretých kožných buniek. Buďte však opatrný, príliš veľa peelingu môže pleť poškodiť, čo môže viesť akurát tak ku vzniku nového akné.
  • Skúste prebrať s doktorom či dermatológom, či pre vás existuje liek na predpis, ktorý by vám mohol pomôcť. Lieky na predpis zvyčajne obsahujú vyššiu koncentráciu účinných látok, no liečbu teoreticky zvládnete aj prípravkami, ktoré možno dostať bez predpisu.
  • Pravidelne aplikujte opaľovací krém s faktorom aspoň SPF 30. Chráni existujúce škvrny pred tým, aby ešte viac stmavli.

Ak klasická lokálna liečba nezaberie, pomôcť môže aj chemický peeling alebo liečba laserom. Tieto typy liečby môžu byť veľmi nápomocné, rovnako však môžu problém pri nesprávnom použití podstatne zhoršiť. Preto sa pri týchto prípadoch odporúča nechať chemický peeling/laserovú liečbu na odborníka.

Prevencia

PIH nastáva, keď akné dosiahne zápalovú fázu, takže ak môžete zabrániť vzniku zápalu akné, šance na vznik tmavých fľakov minimalizujete prakticky na nulu. Aby ste zápalom zabránili, pravidelne pleť ošetrujte antibakteriálnymi zložkami, napríklad kyselinou salicylovou. Zapálenú pleť tiež možno zjemniť aplikáciou ľadových obkladov na postihnuté miesta.

Aplikujte antioxidačné krámy dvakrát denne a chráňte sa pred slnečným žiarením. Slnečné žiarenie zvyšuje produkciu pigmentu, čo iba celý problém ešte viac komplikuje. Mnohé štúdie potvrdili, že je nutné používať krém s ochranným faktorom minimálne SPF 30.