Domáca liečba jaziev po akné

Jazvy po akné sú častokrát rovnako deprimujúce, ako vyrážky samotné. Jazvy po akné, alebo pigmentové škvrny sú vo svojej podstate pozostatkami pôvodného zápalu. Rovnako, ako na akné samotné vám pri liečbe jaziev po akné pomôže, ak budete dodržovať doporučenú diétu a jesť potraviny s vysokým obsahom antioxidantov a bohaté na protizápalové látky.

V prvom rade je dôležité nevytláčať si vyrážky s vlastnými prstami – v prípade, že si neodborným vytláčaním vyrážok narušíte kožu, potom vaše telo môže naštartpcať tvorbou nového tkaniva, čo môže viesť k jazvám po akné. Navyše tak môže dôjsť k zvýšenej tvorbe farbiva melanínu, čoho následkom môžu vzniknúť červené až hnedé škvrny.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Dobrá správa je, že jazvy po akné (inak nazývané aj pigmentové škvrny) zmiznú celkom samé za 3 až 6 mesiacov. To je však celkom dlhá doba a ak ste sa vášho akné konečne zbavili, možno sa vám tak dlho čakať nechce.

Preto sa spolu pozrieme na zoznam prírodných prípravkov, ktoré vám pri snahe zbaviť sa jaziev po akné pomôžu. Berte však na vedomie, že ak sú vaše jazvy po akné veľmi hlboké, táto prírodná liečba nemusí fungovať. Ak to je aj váš prípad, doporučuje sa zvoliť niektoré z štandardných kozmetických ošetrení pleti, ako je chemicky peeling, laser, mikrodermabrazia, atď., alebo skúsiť čiernu masku na čierne bodky.

Vitamíny, minerály a potraviny na jazvy po akné

  • Vitamín E: Vitamín E je antioxidant, ktorý pomáha liečiť zápal v koži a podporuje tvorbu kolagénu. Vitamín E sa doporúča pred aplykáciou na pokožku zmiešať s jojobovým olejom a neaplykovať ho na pokožku v jeho čistej forme, pretože je inak až priveľmi silný a môže vám upchať póry. Vitamín E by ste tiež nemali používať na otvorené rany, pretože ich môže zhoršovať.
  • Citrónová šťava: Citrón a citrónová šťava sú asi najbežnejšie odporúčaným prírodným liečivom na jazvy po akné. Je známe, že citrónová šťava zosvetľuje. Pre použitie pri liečbe jaziev po akné naneste pár kvapiek citrónovej šťavy na vatový tampón a aplikujte ich na čistú pleť. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom ju zmyte vlažnou vodou. Citrónovú šťavu na tvár aplykujte ideálne večer a ak ju máte na pokožke, nevychádzajte na slnko – citrón a slnko nie su kamaráti a mohol by vám poškodiť pokožku.
  • Aloe vera: O účinkoch aloe vera si môžete prečítať v samostatnom článku, kde nájdete nie len informácie o aloe vera na akné, ale aj recepty na pleťové masky a mnoho iných, zaujímavých informácií.
  • Med: Med má antibakteriálne účinky, obsahuje vitamíny a minerály. Najlepší med na jazvy po akné je vraj manuka med z Nového Zélandu. Med pomáha liečiť nie len jazvy po akné, ale aj akné samotné.
  • MSM (methylsulfonylmethan): MSM je organická forma síry, ktorú možno nájsť v potravinách. Síra pomáha obnove tkanív. MSM je možné užívať orálne, alebo môžete zmiešať čistý MSM prášok s gélom z aloe vera a pripraviť si tak vlastnú pleťovú masku, ktorú budete na vyrážkami zasiahnuté miesta priamo nanášať.
  • Škorica: Škorica má protizápalové účinky a je preto vhodným pomocníkom pri snahe zbaviť sa jaziev po akné prírodnými spôsobmi. Najlepší účinok má vo forme pleťovej masky z medu, citrónu a škorice. Masku naneste na tvár, nechajte ju pol hodiny pôsobiť a potom zmyte vlažnou vodou. Pri zmývaní z tváre škorica pôsobi, ako taký „bio peeling“ a pomôže vám tak odstŕaniť odumreté kožné bunky z tváre. Dajte si však pozor, ak máte aktívne akné – vtedy sa peeling neodporúča, pretože by akné mohol zhoršiť.

Ďalšie domáce recepty

  • Maska zo sódy bikarbóny: Zmiešajte lyžičku sódy bikarbóny s jednou až dvoma lyžičkami vody. Vytvoríte si tak pastu, ktorú si nanesiete na tvár a necháte 2 minúty pôsobiť. Po prejdení 2 minút si pastu dôkladne zmyte vlažnou vodou.
  • Uhorková maska: Nakrájajte uhorku na kolieska a následne ich poukladajte na miesta postihnuté jazvami. Nechajte pôsobiť 30 minút.
  • Maska z vaječných bielok: Vyšľahajte vaječný bielok, naneste ho na tvár a nechajte zaschnúť. Potom zmyte.
  • Maska z ovsených vločiek: Zmiešajte 2 lyžice ovsených vločiek, 2 lyžice jogurtu a 2 lyžičky citrónovej šťavy. Takúto masku si naneste na tvár a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom zmyte vlažnou vodou.