Diuretiká na akné
Diuretiká sú špecifický druh látok, ktoré napomáhajú telu zbaviť sa tekutín, sodíka a solí. Samotné diuretiká síce nie sú špecificky účinné v boji proti akné, existuje však jeden typ, ktorý je výnimkou a v boji s akné môže byť veľmi efektívny – spironolaktón.
Spironolaktón je lekármi predpisovaný už dlhé roky a nie je teda v boji s akné žiadnou novinkou, v poslednej dobe však naberá na popularite.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Čo je spironolaktón?
Spironolaktón, často hovorovo nazývaný aj “spiro” je diuretikum na predpis. Zabraňuje telu absorbovať priveľa soli a zabezpečuje dostatočne vysokú hladinu draslíka. Jednoducho povedané, je to ako voda v tabletke – pomáha telu, aby zostalo hydratované. Spironolaktón sa dlhé roky používal na vysoký tlak a srdcové ochorenia a všeobecne patrí medzi najdôležitejšie liečivá na svete.
Dnes je navyše veľmi rozšírený v boji proti akné, hoci treba hneď dodať, že spironolaktón je určený výhradne pre ženy. Dôvodom je, že “spiro” blokuje hormón androgén, ktorý je zodpovedný za mužné znaky, okrem iného napr. rast ochlpenia na tele. Špeciálne efektívny a predpisovaný je v prípadoch, kedy sa predpokladá, že príčinou akné sú hormonálne dôvody. Ďalšou výhodou spironolaktónu je, že narozdiel od antibiotík sí telo voči nemu nebuduje rezistenciu.
Je spironolaktón pre vás?
Ak ste žena a vaše akné cyklicky prichádza a odchádza (najčastejšie v súvislosti s menštruáciou), “spiro” môže byť pre vás to pravé. V určitom čase mesiaca sa totiž v tele ženy zvyšuje hladina androgénu, čo spôsobuje zvýšenú tvorbu oleja v tele. Tento olej spôsobuje vyrážky, predovšetkým v oblasti čeluste a krku. Takýto typ akné je často bolestivý a frustrujúci.
Spironolaktón však vdaka svojmu antiandrogénovému efektu pomáha znižovať hladiny mužských hormónov v tele, čím pomáha zabraňovať cyklickému akné. Pre niektoré ženy táto metóda funguje ako zázrak, to však neznamená, že je to zázračná látka, ktorú možno odporučiť každému.
Na čo si dať pozor?
Ako bolo povedané, spironolaktón blokuje hormóny a môže mať nepríjemné vedľajšie účinky pre ženy, ktoré sú na to citlivé. Ďalšou nevýhodou je, že spironolaktón funguje relatívne pomaly a prvý efekt v prípade účinnosti pocítite zvyčajne po troch mesiacoch.
Ďalšími vedľajšími efektmi môže byť zvýšená citlivosť v oblasti poprsia, vrátane jeho zväčšenia. Tým, že “spiro” pomáha telu zbaviť sa tekutín, je typickým vedľajším efektom aj časté močenie, v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť aj znížený krvný tlak.