Pacienti s diagnostikovanou cukrovkou majú často problémy so vznikom nepríjemného akné. V niektorých prípadoch môže byť práve akné jedným z prvých viditeľných príznakov vzniku cukrovky, ktorá sa odborne nazýva diabetes. Keďže vysoké hladiny cukru v krvi, ktoré sú príznakom cukrovky, rovnako súvisia aj so vznikom akné, mnohí klinickí lekári nie sú vôbec prekvapení, že tieto dve choroby spolu úzko súvisia.

Výskyt

Akné, ktoré je spôsobené zablokovanými kožnými folikulmi, najčastejšie vzniká v období dospievania, kedy sa hladiny hormónov neustále menia. Mnoho ľudí s diagnostikovanou cukrovkou a inými metabolickými ochoreniami, trpí miernou, stredne ťažkou, alebo ťažkou formou akné aj v dospelosti. Je to najmä preto, že diabetes spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Okrem toho má diabetes negatívny vplyv na celkové zdravie pokožky, čo znamená, že akné ktoré sa počas cukrovky na vašej tvári objaví sa lieči dlhšie a častejšie sa opakuje.

U pacientov starších ako 40 rokov, ktorí majú ťažkú formu akné, je priam nevyhnutné, aby podstúpili vyšetrenie na diabetes. Až tretina ľudí s určitou formou cukrovky trpí akné, alebo iným kožným ochorením.

Liečba

Niektorí pacienti, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka môžu zistiť, že akné sa u nich prejavuje nezávisle od tohto ochorenia. Avšak mierne, aj ťažké formy akné, ktoré nereagujú na bežnú liečbu, si môžu vyžadovať na liečbu podstatne dlhší čas, ako klasická liečba akné.

Pri liečbe akné je mimoriadne podstatná hydratácia pokožky tváre. Klásť dôraz na správnu hydratáciu sa vám môže zdať nezmyselné, no v konečnom dôsledku môže priniesť veľké zmeny. Taktiež používajte jemné čistiace prípravky na tvár, aby sa zabránilo zbytočnému dráždeniu pokožky.

V niektorých závažných prípadoch akné vám môže váš dermatológ predpísať antibiotiká, ako je tetracyklín alebo erytromycín, ktoré zmierňujú infekciu v tele a pomáhajú v boji s akné.

Prírodná liečba

Diabetici môžu okrem antibiotík zvážiť aj prírodné spôsoby liečby akné, ako je napríklad trvalá zmena stravy, ktorú by však mali najskôr konzultovať so svojim lekárom. Mnoho pacientov s akné našlo úľavu od akné po nasadení nízko glykemickej diéty, ktorá nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Štúdia, ktorá sa uskutočnila na univerzite v Sydney ukázala, že konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom má malý, no mimoriadne prospešný účinok na kontrolu krvného cukru u pacientov s diabetom. Ďalšia štúdia skúmajúca vplyv stravy na akné, ktorá sa uskutočnila na univerzite v Melbourne, dokázala prepojenie medzi zdravou pleťou a diétou s nízkym glykemickým indexom.

Starostlivosť o pokožku

Kožné infekcie a iné kožné choroby sú pri cukrovke mimoriadne bežné. Diabetici musia venovať osobitnú pozornosť svojej pleti, aby sa vyhli komplikáciám a vzniku akné. Pri vzniku akné, ktoré nie je primárne spôsobené cukrovkou je vhodné pravidelne čistiť pleť jemnými čistiacimi prostriedkami, ktoré sú určené na pleť s akné. Po dôkladnom vyčistení pleti použite ľahký krém, podľa typu pleti.

Diabetici by nemali zabúdať na dostatočný príjem vody a mali by vypiť minimálne 8 až 10 pohárov čistej vody denne. Nedostatočný príjem vody je takisto spojený s tvorbou akné.

Lieky na akné a ich vplyv na cukrovku

Niektoré lieky, ktoré sa bežne používajú na liečbu závažných prípadov akné môžu spôsobiť výkyvy cukru v krvi. Pacienti s cukrovkou, ktorý používajú tieto lieky môžu mať problémy s kontrolou krvného cukru, preto sa pri liečbe akné pomocou liekov odporúča pravidelná kontrola cukru v krvi, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám.