Dezinfekcia na akné – prečo jej radšej povedať nie.
Dezinfekčný alkohol nájdeme v mnohých lacných prípravkov na starostlivosť o pleť. Pocitovo síce spôsobuje príjemný pocit na pokožke, no vedzte, že vaša pleť vďaka nemu rozhodne nebude vyzerať lepšie.
Dezinfekcia v drvivej väčšine prípadov povedie akurát k podráždeniu kože a vzniku nového akné namiesto toho, aby ho odstránila. Deje sa tak preto, pretože dezinfekcia napomáha k upchávaniu pórov mŕtvymi bunkami kože.
Čo spôsobuje vaše akné?
Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…
Čo spôsobuje vaše akné?
Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…
Čo je dezinfekcia
Dezinfekčný alkohol je forma alkoholu v chémií známej ako izopropylalkohol. Vyrába sa kombináciou uhoľného plynu (propénu) s vodou. V Európe je to teda kompletné zloženie – uhoľný plyn a voda. V USA sa na zrýchlenie procesu výroby používa aj kyselina sírová, čo na výsledný produkt nemá vplyv. Malé stopy v produkte ale ostanú.
Proces výroby izopropylalkoholu tvorí druh zmesi známej ako azeotrop. Azeotropická zmes v skratke znamená, že v látke (izopropylalkohole) bude stále nejaká voda, pretože sa nedá nijak oddeliť alebo oddestilovať. Izopropylalkohol sa teda dá s vodou zriediť, ale nie je možné, aby bol na konci výroby 100% čistý ( jedine pri použití vákuového spracovania alebo extrémneho tlaku).
Čo robí dezinfekcia?
Izopropylalkohol je známy ako „dezinfekčný“ alebo „rozpustný“ alkohol, pretože sa dá použiť ako rozpúšťadlo lepidla, odstraňovač mastnôt alebo odfarbovač špinavých povrchov. Dezinfekčný alkohol rozpúšťa tuky. Tiež rozpúšťa DNA a v laboratóriách sa používa na odstránenie DNA z tkanivových vzoriek pri genetickej analýze.
Ak použijete izopropylalkohol na vašu pokožku, rýchlo odstránite všetky tuky z mejkapu alebo krémov. Až do sedemdesiatych rokov existovali dôvody, prečo by ste mali pri starostlivosti o pleť používať alkohol:
- Mnohým deťom sa po použití Vicks Vaporubu (krém proti prechladnutiu) objavili na hrudi a chrbte škvrny. Tieto mastné škvrny sa mydlom alebo vodou dole dať nedajú. Alkoholom sa to dá.
- Televízne hviezdy, ktoré musia na kamerách vyzerať skvelo, nosili ťažký mejkap. Alkoholom sa dal jednoducho odstrániť.
- Na ošetrenie suchej kože sa používali mydlá, ktoré boli až 6-krát krát mastnejšie než tie bežné. Na odstránenie mastných škvŕn sa dal opäť použiť dezinfekčný alkohol.
Ironicky, používanie dezinfekčného alkoholu vysušuje pleť. V dnešnej dobe sú lieky proti prechladnutiu, odstraňovače mejkapu a krémy oveľa jemnejšie – ale použitie dezinfekčného alkoholu na liečbu akné môže spôsobiť viac akné.
Ako môže dezinfekcia spôsobiť akné
Všetky súčasti akné sa začínajú kvôli stavu, ktorý sa volá folikulárna hyperkeratóza. V tomto stave je zvýšený výskyt odumretých buniek pokožky v póroch. Póry zvyčajne odumreté bunky vylučujú pomocou olejov z pokožky. Ak sa však do póru dostane viac odumretých buniek než dokáže vylúčiť, olej sa doslova uvezní pod vrstvami odumretých buniek. Následne sa začnú hromadiť baktérie(ktoré spôsobujú akné) a imunitný systém sa bráni tak, že začne vypúšťať protizápalové chemikálie, ktoré však môžu poškodiť pokožku.
Dezinfekčný olej podporuje odumieranie „zlých“ buniek pokožky. Preto ak bude takýchto odumretých buniek priveľa, upchajú sa póry a príde akné. Izopropylalkohol však nie je jedinou látkou, ktorá toto robí. Prípravky, ktoré obsahujú izopropylmyristát, izopropylpalmitát, izopropylisostearát, decyloleát, neopentanoát, vazelínu, minerálny olej, kakaové maslo, parafín, mentol alebo laurylsulfát sodný môžu mať rovnaký účinok na pokožku. (Vedci skúmali aj cetylalkohol a stearylalkohol. Tieto dva spôsobujú akné u králikov, no nie u ľudí.) Na prvý pohľad sú všetky tieto látky príjemné a prospešné pre pokožku, no po pár dňoch sa pri upchatí pórov začnú objavovať vyrážky a akné.
Ktoré produkty obsahujú izopropylalkohol?
Aj keď dermatológovia už viac ako 50 rokov vedia, že dezinfekčný alkohol môže spôsobiť viac kožných problémov než sám lieči, stále sa používa v množstve prípravkov na pleť. Niektoré z produktov, ktoré by ste pri liečbe akné nemali používať:
- Mejkapy a odličovadlá, ktoré obsahujú alkohol alebo mentol. Nechajú vašu pokožku začervenanú, suchú a poškodenú.
- „Destilát z čučoriedkovej liesky“, čo je väčšinou alkohol. Výťažok z čiernej čučoriedky alebo černice na báze vody môže vašu pokožku upokojiť a prečistiť, no na báze alkoholu ju môže vysušiť a podráždiť.
- Bahenné masky, ktoré obsahujú alkohol alebo výťažok z čučoriedok a černíc. Bahno uhladí pokožku, ale alkohol ju opäť naruší – kvôli tomu sa môžete stať od bahenných masiek závislí.
- Opaľovacie krémy, ktoré obsahujú alkohol. Tieto produkty môžu zamedziť popáleninám od slnka, no poškodia vašu pleť.
Výrobky, ktoré používate na ošetrovanie pokožky, by mali byť bez alkoholu. Niekedy je však alkohol na pokožku viac než vhodný.
- Pri injekcií sa podáva dezinfekčný alkohol na tampóne, pretože zničí viac ako 98% potencionálnych infekčných baktérií. (Ak aplikujete injekcie každý deň, nepoužívajte alkohol vôbec.)
- Dezinfekčný alkohol je výborný pri prevencií infekcií na ranách alebo pri porezaní. Je lepší než jód alebo kombinácia jódu s alkoholom.
- Dezinfekčný alkohol sa používa aj na sterilizáciu pokožky pred akupunktúrou. (Uistite sa však, že pri akupunktúre je všetko vrátane prostredia hygienické.)