- Kým akné je pre človeka typický stav, cystické akné je zriedkavé a podstatne vážnejšie.
- Najčastejšími dôvodmi cystického akné sú hormonálne zmeny počas puberty, no cystické akné vás môže zasiahnuť aj v dospelosti.
- Napriek populárnemu verejnému vedomiu, cystické akné (ani akné všeobecne) nespôsobuje ani čokoláda, ani oriešky, ani mastné jedlá. Dokonca som zachytil informácie, že cystické akné môže spôsobiť zlá hygiena či masturbácia. Nie, ani to nie je pravda.
- Cystické akné je veľmi bolestivé, no ešte väčším problémom sa stáva emočný diskomfort, ktorý spôsobuje – cystické akné vyzerá odpudivo a je tak zásadným zásahom do sebavedomia mladého človeka.
Cystické akné je vážna forma akné, ktorá sa formuje, keď sa po zablokovaní kožného póru vyrážka zapáli a zasiahne ju infekcia.
Tento stav kože primárne zasahuje tvár, no je typický aj pre hornú časť chrbta a hornú časť rúk či ramená.
Akné ako také je niečo, s čím sa stretol takmer každý. Je najtypickejšie pre dospievajúcich ľudí a ľudí v rannej dospelosti, pričom podľa prieskumov až 80% ľudí medzí 11. a 30. rokom života v nejakej forme akné zažili na svojej koži.
Cystické akné je však iný prípad. Je to podstatne vážnejšia forma akné, ktorá však zasahuje podstatne menej ľudí.
Príčiny vzniku cystického akné
Kožné póry obsahujú mazové žľazy, ktoré vylučujú olejnatú látku známu ako kožný maz. Kožný maz nie je sám o sebe problémom a má svoj význam – pomáha chrániť vlasové folikuly a pokožku, no problém prichádza, keď je produkcia kožného mazu príliš vysoká. V spojení s príliš rýchylm rastom kožných buniek sa kožné póry upchávajú čo vytvára dokonalé podmienky pre nadmerné rozmnožovanie baktérií, spôsobujúcich akné.
Tak vzniká akné. A cysty sú jeho najvážnejšou formou.
Najčastejším faktorom spôsobujúcim akné sú hormonálne zmeny u dospievajúcich ľudí. Počas puberty výrazne vzrastajú hladiny cirkulujúcich androgénnych hormónov, čo spôsobuje zvýšenie produkcie kožného mazu. Navyše, aj kožné bunky začínajú v tomto období rásť rýchlejšie. Ideálna kombinácia pre vznik akné
Akné sa však netýka len tínedžerov, spôsobiť ho môžu aj mnohé ďalšie faktory, vrátane:
- hormonálne zmeny súvisiace s menštruačným cyklom, tehotenstvom, hormonálnou antikoncepciou a stresom
- kozmetika na báze oleja, čistiace prostriedky, pleťové vody a oblečenie
- vysoká vlhkosť a potenie
- genetika, pre ktorú sú mnohí ľudia na akné prirodzene náchylnejší
- niektoré lieky a chemikálie, ako napríklad kortikosteroidy, lítium, fenytoín či izoniazid
Existuje mnoho ďalších teórií, ktoré hovoria o iných možných príčinách akné, tie však boli vedeckými výskumami vyvrátené, preto sa im ani nebudem venovať.
Akné, vrátane cystického akné, nie je spôsobené:
- čokoládou, orieškami či mastnými jedlami
- slabou hygienou a nedostatočným čistením pleti
- masturbáciou či sexom
Príznaky cystického akné
Príznaky akné sú nám všetkým dobre známe. Cystické akné je akné, ktoré je skrz svoju vážnejšiu formu ešte výraznejšie, viditeľnejšie a spôsobuje zjazvenie. Narozdiel od nezápalových foriem akné je bolestivé a pri prasknutí uniká množstvo hnisu.
Chcem však ešte hovoriť o jednom faktore, o ktorom málokto hovorí. Všetky formy akné môžu ovplyvniť našu sebadôveru a dobrý pocit, no riziko psychickej útrapy je pri cystickom akné ešte vyššie, pretože má vo väčšine prípadov ešte väčší vplyv na vzhľad tváre. To jednak nemožno podceňovať z toho hľadiska, že samovraždy sú častejšie u mladých ľudí, ktorí majú akné (nie že by to bola hlavná pričina) a tiež preto, že medzi príčiny akné patrí aj stres, ktorý akné samo o sebe môže vyvolávať a preto sa človek ocitá zaseknutý v kruhu.
Význam správnej liečby cystického akné je podčiarknutý tým, že cysty a noduly za sebou pri nesprávnej liečbe zanechávajú škaredé jazvy, ktorých je extrémne ťažké sa zbaviť. Tieto jazvy sa prejavujú:
- malými, hlbokými jamkami v pokožke
- veľkými a širokými jamkami v pokožke
- plytkými prehĺbeninami v pokožke
- červenými jazvami, ktoré vystupujú v pokožky
Liečba cystického akné
Liečba vážneho, cystického akné, si vyžaduje jednak pomoc špecializovaného lekára a tiež prostriedky na starostlivosť o pleť. Liečba tabletkami je efektívna skôr ako prevencia pred cystami a zjazvením, málokedy vás zbaví akné v tejto forme ako takého.
Ľahké či stredne ťažké akné je niečo, čo sa vám môže podariť odstrániť svojpomocne vhodnou liečbou a stravou, prípadne s pomocou obyčajného lekára. Vážne akné, charakterizované cystami a nodulami je však skôr práca pre špecialistu, pretože za sebou často zanecháva škaredé jazvy, ktoré sa s vami budú niesť po zvyšok života.
Benzoylperoxid
Benzoylperoxid je liek, ktorý je celosvetovo asi najpopulárnejším liečivom na akné, bez ohľadu na jeho vážnosť. Jediným problémom je fakt, že na Slovensku je dostupný jedine na predpis a zohnať ho svojpomocne môžete jedine zo zahraničia. Je veľmi nápomocný pri liečbe cystického akné v prípade, že čakáte na pomoc špecialistu.
Benzoylperoxid je v zahraničí voľne dostupný a využívaný ako liečivo na akné už viac ako 50 rokov a to najmä vďaka svojej schopnosti zabíjať baktérie spôsobujúce akné. Rovnako má schopnosť odblokovať komedóny, to znamená biele hlavičky a čierne bodky.
Benzoylperoxid je dostupný v rôznych formách, či už na báze vody alebo alkoholu, prípadne aj ako čistiaca voda, krém či gél. Používa sa jeden až dvakrát denne a jeho nezriedkavým vedľajším účinkom je podráždenie pleti. Alergické reakcie však nevyvoláva.
Izotretinoín
Izotretinoín je liek na predpis na liečbu cystického akné.
Izotretinoín je veľmi účinnou látkou, no má výrazné vedľajšie účinky a je nebezpečný pre nenarodené dieťa. Zvyčajne sa užíva v dávke 1 miligram (mg) na každý kilogram telesnej hmotnosti jedenkrát denne počas 16 až 20 týždňov.
V prípade mierneho akné sa izotretinoín neodporúča, kým sa nevyskúša štandardná liečba antibiotikami, ktorá sa následne preukáže ako neúčinná. Izotretinoín sa však často odporúča ako prvá možnosť pri ťažkom akné.
Potenciálne vedľajšie účinky spojené s použitím izotretinoínu zahŕňajú:
- suché očí a genitálie
- popraskané pery
- bolesti kĺbov
- depresie
- poškodenie pečene
- zvýšené hladiny lipidov
Izotretinoín je teratogénne liečivo. To znamená, že užívanie počas tehotenstva v akejkoľvek dávke, dokonca aj na krátky čas, môže viesť k vrodeným deformáciám. Dokonca môže viesť k prerušeniu tehotenstva, predčasnému pôrodu alebo smrti novorodenca.
Ženy, ktoré môžu otehotnieť, sú preto povinné používať dve metódy antikoncepcie jeden mesiac pred, počas, a najmenej jeden mesiac po liečbe izotretinoínom.
Test tehotenstva sa vyžaduje aj pred začiatkom liečby izotretinoínom a potom každý mesiac až do jedného mesiaca po ukončení liečby.
Podmienky na predpísanie lieku zahŕňajú výrobu dvoch negatívnych tehotenských testov.
Steroidové injekcie
Injekcia kortikosteroidného lieku nazývaného triamcinolón priamo do cysty môže pomôcť znížiť zápal v cyste a predísť zjazveniu. Túto procedúru vykonáva dermatológ.
Po injekcii sa môžu prejaviť vedľajšie účinky s krátkym trvaním.
Medzi štandardné postupy dermatológov patrí aj odvodnenie cýst. To je síce v poriadku, problém je, že mnohé ľudí sa so svojim cystickým akné veľmi trápia a preto sa snažia zbaviť ho obsahu doma pred zrkadlom, miesto aby to nechali na odborníka. To však zvyčajne len komplikuje celú situáciu, vedie to k ešte hlbším infekciam a zhoršuje následné zjazvenie.
Hormonálna antikoncepcia
Dlhodobá liečba akné u žien môže byť doplnená aj užívaním hormonálnej antikoncepcie, ktorá znižuje produkciu kožného oleja. Ak sa nájde vhodný typ antikoncepcie s obsahom estrogénu a progesterónu (každá žena reaguje na každú značku lieku inak), môže byť užívaná aj 6 mesiacov a dlhšie.
Spolu s hormonálnou antikoncepciou sa často predpisuje aj spironolaktón. Tento syntetický steroid blokuje pôsobenie androgénov.
Prevencia pred vznikom cystického akné
Ak vás trápi miernejšie akné alebo chcete znížiť riziko vzniku akné, nasledujúce rady vám môžu pomôcť:
- Čistite pleť ráno, pred spaním a po náročnom cvičení (keď ste spotený)
- Zároveň neplatí, že čím si pleť umývate častejšie, tým lepšie. Dvakrát denne stačí, pretože aj pravidelne čístenie môže spôsobiť drobné trhlinky v pokožke, čo môže viesť k problémom. Práve preto sa snažte pri čistení vyhnú agresívnemu utieraniu tváre a agresívnemu “drhnutiu” pokožky.
- Nechajte existujúce pupáčiky tak. Nesprávne vykonané vytláčanie akné často iba zhorší, nezriedka je to aj príčinou, že sa ľahké akné vyvinie do cysty.
- Nepoužívajte zbytočne veľa mejkapu a ak mejkap používate, snažte sa používať mejkap na báze vody. Vyhnite sa olejnatej báze a nikdy nechoďte spať bez toho, aby ste sa odlíčili.
- Snažte sa pokožky tváre dotýkať čo najmenej
- Pred holením zmäkčite pokožku mydlom a vodou. Skúšajte rôzne metódy holenia a nájdite pre seba takú, ktorá vašu pokožku dráždi čo najmenej
- Vyhnite sa nadmernému pôsobeniu slnka.
- Umývajte si vlasy šampónom pravidelne. Obzvlášť to platí pre ľudí, ktorých vlasy sa majú tendenciu mastiť rýchlejšie.
Samozrejme, existuje x ďalších príčin akné, tieto typy však vaše existujúce mierne akné/čistú pleť dostanú pod kontrolu, vďaka čomu prakticky nehrozí vznik cystického akné.