Jedna príčina akné je tak ďaleko od pokožky, ako si len môžeme predstaviť, v čreve. Existujú dobré dôvody, prečo súvisí zdravie pokožky od toho, čo sa odohráva vo vnútri nášho tráviaceho traktu.

Z výskumov vieme, že črevné problémy sa vyskytujú u ľudí s kožnými ochoreniami. Rovnako poukazujú na to, že pri liečení vnútorných problémov, dochádza k zlepšeniu stavu pokožky.

V tomto článku chceme hovoriť o skrytej príčine akné. Skrytej práve preto, že problémy v črevách nemajú žiadne viditeľné symptómy. Snáď vďaka tomu odhalíme ďalšiu možnosť boja proti akné.

Základ črevných problémov: dysbióza a vytekajúce črevo.

Všeobecne je známe, že v našom tráviacom systéme žijú dva typy baktérií. Tie, ktoré sú pre nás dobré (probiotiká) a zlé. Baktérie sa v črevách nachádzajú vo vyššom počte ako je buniek v našom tele. Pokiaľ je všetko v rovnováhe, všetky baktérie sú nevyhnutné pre naše zdravé fungovanie čriev. Napríklad pomáhajú pri trávení určitých potravín alebo produkujú vitamíny, ktoré sú pre nás potrebné.

Problém nastáva v okamihu, keď sa premnožia tzv. zlé baktérie. Môže k tomu dôjsť ako výsledok zlej stravy, prílišného stresu alebo nadmerného užívania antibiotík. Tento stav nazývame dysbióza alebo nadmerný rast baktérií tenkého čreva (small intestinal bacterial overgrowth SIBO). Škodlivé baktérie môžu narušiť trávenie a vytvárať toxíny.

Normálna črevná stena udržuje všetky látky mimo nášho tela. Napriek tomu že ide o tenkú membránu zloženú len zo zopár bunkových vrstiev, dochádza cez ňu ku vstrebávaniu živín ale udržiavaniu vzniknutých toxínov mimo. Dysbióza môže práve toto zmeniť. Premnoženie zlých baktérií môže spôsobiť produkciu látok, ktoré môžu narušiť črevnú stenu. Následne môže dôjsť ku vzniku drobných trhliniek cez ktoré môžu škodlivé látky vstúpiť do tela. Hovoríme o syndróme vytekajúceho čreva alebo črevnej permeabilite.

Škodlivé látky, ktoré môžu preniknúť do tela:

 • baktérie, vírusy alebo huby
 • neúplne strávené jedlo
 • toxíny vzniknuté metabolizmom baktérií

Následkom tohto stavu môže byť chronický zápal. Ten má priamy vplyv na pokožku, pretože pacienti s akné majú zaťažený organizmus zápalom. Rovnako môže tento stav vyvolať alergiu na potraviny v prípade, že imunitný systém musí zápasiť s neúplne strávenými časticami potravy. Takto sa môže imunitný systém naučiť vyvolať reakciu na konkrétne potraviny, čo vedie k vytvoreniu potravinovej alergii. Štúdia s 1641 pacientmi poukázala aj na koreláciu medzi SIBO stresom a emocionálnymi problémami ako je úzkosť a depresia. Liečba črevných problémov dokázala zlepšiť úzkostné stavy. Nepohodlie, plynatosť nedostatok živín v dôsledku neúplného trávenia sú rovnako výsledkom SIBO.

Žiadne príznaky

Zaznamenanie problémov s trávením je ťažké, pretože veľká väčšina ľudí nikdy nevidí žiadne zjavné príznaky. Ak sa vyskytnú menšie príznaky, sú často ignorované ako normálne škŕkanie brucha. To je dôvodom, prečo mnoho pacientov s akné nikdy nepovažuje trávenie za pôvod ich kožných problémov.

Vzťah medzi akné a trávením

Viaceré štúdie preukázali spojitosť medzi problémami súvisiacimi s akné a črevom.

Napríklad:

 • Jedna štúdia skúmala 114 pacientov s akné, z toho 54% pacientov trpelo SIBO (oveľa vyššie percento ako je populačný priemer). Následne boli pacienti rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina mala „činidlá na korekciu črevnej mikroflóry“ a druhá skupina nie. U prvej skupiny došlo k dvakrát rýchlejšiemu vyčisteniu pokožky.
 • Ďalšia kórejská štúdia sa zamerala na účinok mliečneho nápoja fermentovaného Lactobacillusna akné. Zistili, že kvasený nápoj znížil zápalové akné o 40% a celkový počet pupienkov o 23% v porovnaní s placebom.
 • Jedna štúdia ukázala, že SIBO je 10-krát častejšie u pacientov trpiacich na akné rosacea (známa aj ako ružienka alebo ružovka) ako zdravé kontroly. Liečba SIBO antibiotikami úplne vyčistila rosaceu u 71% pacientov a zlepšila sa o ďalších 22%. Hoci zo štúdie nie je jasné, či bolo zlepšenie spôsobené zlepšením SIBO alebo iným účinkom použitého antibiotika.

Už 50 rokov sa lekári snažia prepojiť problém s črevami priamo s pokožkou. Staršia štúdia ukázala, že ľudia s akné majú omnoho silnejšiu reakciu proti črevným baktériám. To naznačuje, že sa baktérie dostali von z čreva a aktivovali tak imunitný systém.

Porovnanie pacientov s akné a bez

Akné Čistá pokožka
SIBO viac menej
Level zápalu viac menej
Level antioxidantov menej viac
Alergia na zložku potravy viac menej

 

Zhrnutie doterajších zistení.

Pacienti s akné majú vyššie úrovne systémového zápalu ako ľudia so zdravou kožou, pričom sa akné zhoršuje so zvýšeným zápalom.

Problémy s črevami sú hlavným faktorom systémového zápalu. Štúdie ukazujú, že tvorbu akné môžeme ovplyvniť tým, ako riešime tráviace problémy. Avšak treba niektoré zistenia brať opatrne. Vo výskumoch si vedci často protirečia a pre každého pacienta je vhodná iná liečba. Takže zatiaľ čo štúdie naznačujú spojitosť medzi problémami s akné a čriev, nestačí na to, aby sme vyvodili finálne závery. Môžeme však tvrdiť, že existuje viac ako dostatok dôvodov na podozrenie, že črevné problémy hrajú úlohu pri formovaní akné.

Čo spôsobuje problémy s črevami

Niššie uvádzame niektoré veci, ktoré môžu prispieť k problémom s črevami:

Nadmerné používanie antibiotík. Antibiotiká často zabíjajú dobré aj zlé baktérie, pričom dlhodobé používanie antibiotík môže odstrániť významnú časť črevných baktérií a umožniť tak premnoženie tých škodlivých. To je dôvod, prečo nie je dobré liečiť akné perorálnymi antibiotikami. Tieto ponúkajú len krátkodobé riešenie a môžu spôsobiť dlhodobé problémy .

 • Príliš veľa stresu
 • Spánková deprivácia
 • Nízke množstvo žalúdočnej kyseliny
 • Jedenie polotovarov
 • Nedostatok rastlinných vlákien a iných probiotických potravín

Ako liečiť problémy s črevami

Bohužiaľ nemáme dostatok výskumov, aby sme našli jasné usmernenia týkajúce sa liečby. Internet je plný protichodných rád.

Napriek tomu tu sú niektoré prirodzené veci, ktoré by mali pomôcť:

 • Používajte antibiotiká, iba ak ich absolútne potrebujete.
 • Komunikujte so svojím lekárom a požiadajte o antibiotikum s minimálnym účinkom na probiotické baktérie.
 • Konzumujte fermentované potraviny a probiotické doplnky.
 • Jedzte minimálne polotovary a dbajte na to, aby ste do stravy zahrnuli množstvo vlákniny (ovocia a zeleniny).
 • Robte to najlepšie, aby ste zvládli stres.
 • Uistite sa, že máte dosť spánku.

Zhrnutie

Z toho čo sme sa dozvedeli, môžeme tvrdiť, že črevné problémy môžu prispievať k tvorbe akné (a ďalším kožným problémom).

 • Poruchy čreva sú oveľa rozšírenejšie u pacientov trpiacich akné.
 • liečba črevných problémov zvyčajne pomáha aj pokožke.

To však nie je univerzálna príčina akné, ale skôr jedna cesta, ktorú treba preskúmať vo vašom boji proti akné. Pri liečbe sú najlepšie možnosti vyhnúť sa nadmernému používaniu antibiotík a prijímať probiotiká buď vo forme fermentovaných potravín alebo výživových doplnkov. Zvládanie stresu a celková zdravá výživa by mali tiež prispieť k zlepšeniu stavu pokožky.