Citrón na akné

Akné je zápalové ochorenie kože spôsobené nazhromaždením nadmerného mazu, ktorý produkujú mazové žľazy. Kožné póry sa tak upchajú a zanesú infekciou. Akné sa prejavuje hlavne na tvári, ramenách a chrbte.

Základné informácie

Citrón je veľmi obľúbeným, prírodným a lacným spôsobom, ako bojovať proti vyrážkam. Okrem toho, že ošetruje akné, má aj mnoho ďalších výhod: rozjasňuje a osviežuje pokožku, dodáva jej vitamín C a dokonca aj minimalizuje jazvy.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Benefity citrónu v liečbe akné

 • Antibakteriálny účinok
 • Zviera póry a bráni tak ich trvalému rozšireniu
 • Silný antioxidant
 • Funguje ako píling
 • Pôsobí ako kyslý prostriedok
 • Obsahuje vitamín C a kyselinu citrónovú

Ako citrón pôsobí na akné

 • Citrón bojuje proti škodlivým baktériam, ktoré spôsobujú akné a zároveň posilňuje imunitný systém. Ten si potom ľahšie dokáže poradiť so zápalovou reakciou.
 • Kyselina citrónová pôsobí ako chemický píling a odstraňuje odumreté bunky na povrchu pokožky. Práve tie spolu s kožným mazom upchávajú póry. Jej kyslé prostredie nevyhovuje baktériam, ktoré by inak mohli spôsobiť podráždenie kože a zápal.
 • Citrón dokáže stiahnuť póry, čím sa z nich vytlačí nadmerné množstvo mazu a nečistoty. Tým, že sa póry zmenšia, minimalizuje sa ich kontaminácia baktériami a špinou a nedôjde k ich upchatiu.
 • Má mierny bieliaci účinok azjednocuje tón pleti. Jazvy po akné sa tak stávajú menej viditeľnými.
 • Je bohatý na vitamín C, silný antioxidant, ktorý bojuje proti vzniku vrások a zápalom kože.

Ako použiť citrón na akné

Existuje viacero spôsobov ako možno citrónom ošetriť vyrážky. Tu vám ponúkame tie najosvedčenejšie recepty:

 • Pôsobenie citrónu cez noc: Do malej nádoby odšťavte čerstvý citrón. Večer si tvár umyte jemným mydlom a teplou vodou. Potom vezmite kúsok vaty, namočte ju do citrónovej šťavy a vyžmýkajte. Následne aplikujte na akné. Nechajte citrón na pokožke zaschnúť a pôsobiť až do rána. Ak potrebujete eliminovať akné alebo sa zbaviť jaziev, celý postup opakujte dva krát denne.
 • Citrón a ružová voda: Tento recept je vhodný, ak vašej pleti úplne nevyhovuje kyslosť samotného citrónu. Ružová voda má takisto antibakteriálne vlastnosti, rozjasňuje pokožku a redukuje kyslosť citrónu. Šťavu z citróna a ružovú vodu zmiešajte v rovnakom pomere. Tvár si umyte vodou a mydlom a vysušte. Pomocou vatového chumáča naneste na problématické partie a nechajte pôsobiť 15 – 30 minút. Používajte dva krát denne.
 • Citrón a jogurt: Jogurt pôsobí na pleť upokojujúco a znižuje zápal. Malé množstvo vymiešajte s citrónovou šťavou na kašičku. Naneste na očistenú pleť a nechajte pôsobiť niekoľko minút, kým nezaschne. Masku následne umyte.
 • Citrón a morská soľ: Čajovú lyžičku citrónovej šťavy vymiešajte s dostatkom soli až kým nevznikne pasta. Ňou potom jemne vydrhnite tvár po dobu 15 sekúnd až jednej minúty (záleží na citlivosti vašej pleti). Nechajte pôsobiť 5- 10 minút a odstráňte pomocou teplého uteráka. Vyhnite sa kontaktu s očami. Následne aplikujte toner a hydratačný krém. Celý proces zopakujte raz až dva razy týždenne. Namiesto soli môžete použiť aj sódu bikarbónu.

Citrón tiež môžete pridať do rôznych masiek a skombinovať s inými ingredienciami ako napríklad s aloe vera, medom, olivovým olejom, výťažkom z čajovníka alebo levanduľovým olejom. Vždy nanášajte na jemne očistenú pleť, nechajte pôsobiť pár minút a opláchnite vodou.

Pozor: Ako sa akné zbaviť naozaj

Citrón a citrónová šťava dokážu v liečbe akné do určitej miery pomôcť, avšak same o sebe vaše akné úplne nevyliečia.

V prípade, že sa chcete zbaviť akné naozaj, doporučujeme nasledovať našu doporučenú liečbu.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

 • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
 • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
 • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.