Čierne bodky sú malé, tmavé vyrážky, ktoré sa objavujú na koži, často na tvári a krku. Sú charakteristickým znakom mierneho akné, ale môžu sa objaviť bez akýchkoľvek iných prejavov akné. Čierne sfarbenie spôsobuje oxidovanú verziu melanínu, čo je tmavý pigment, ktorý tvoria bunky v koži.

Správna liečba čiernych bodiek môže pomôcť zabrániť vzniku važnejšieho akné, preto je táto téma extrémne dôležitá pre každého, kto už nechce trpieť viditeľným akné.

Čierne bodky sú typ komedónu. Komedóny vznikajú vtedy, keď sa póry v koži zaplnia zmesou odumretých kožných buniek a kožného mazu. Čierne bodky majú čiernu len viditeľnú hlavičku, pod povrchom tak tmavé nie sú. Sfarbenie je spôsobené spomenutou oxidáciou, ktorá sa deje, keď prítomné odumreté kožné bunky reagujú so vzduchom.

Hoci si veľká časť ľudí myslí, že čierne bodky sú spôsobené nečistotami zvonku, príčina ich vzniku leží úplne niekde inde a žiadne nečistoty nespôsobujú ich vznik.

Čierne bodky sú narozdiel od iných foriem akné otvorené, čo je teda práve dôvodom ich sfarbenia, keďže iné formy akné sú od vzduchu “odstrihnuté”.

Čierne bodky sa najčastejšie objavujú na tvári, chrbte, krku, hrudníku, ramenách a rukách. Je to tým, že v týchto oblastiach sa nachádza viac vlasových folikúl.

Príčiny vzniku čiernych bodiek

Čierne bodky sa tvoria, keď sa upchajú otvorené vlasové folikuly. Každá takáto folikula obsahuje jeden vlas a jednu mazovú žľazu, ktorá produkuje kožný olej. Tento kožný olej, nazývaný aj kožný maz, pomáha udržiavať pokožku jemnú a chráni ju pred vysušovaním. Keď sa však v otvorenej vlasovej folikuje nahromadí príliš veľa oleja a odumretých kožných buniek, folikuja sa upchá a vzniká komedón. Ak je pokožka nad komedónom zatvorená, vzniká typická vyrážka s bielou hlavičkou. Ak je však pokožka v tomto mieste otvorená, vystavuje sa vzduchu, čo spôsobí oxidáciu – čo vedie k čiernemu zafarbeniu.

Šancu na vznik čiernych bodiek zvyšujú tieto faktory:

  • nahromadenie baktérií Propionibacterium acnes na koži
  • produkcia príliš vysokého množstva kožného oleja
  • podráždenie v oblasti vlasových folikúl spôsobené tým, že odumreté kožné bunky zostávajú na tomto mieste
  • hormonálne zmeny, ktoré výrazne ovplyvňujú produkciu kožného oleja, čo je typické hlavne pre tínedžerov, alebo aj pre ženy počas menštruácie alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie
  • lieky s obsahom lítia alebo androgénov

Mnohí ľudia veria, že akné ovplyvňuje aj jedlo a pitie. Čo je aj nie je pravda. Jedlo ako také akné neovplyvňuje priamo, no môže ovplyvniť hormóny či zdravie čriev, čo sú dôležité faktory pri vzniku akné.

Príznaky

Rozoznať čierne bodky je veľmi jednoduché. Sú drobné, tmavé a sú jedinou formou akné s čiernou hlavičkou.

Sú príznakom akné, no zároveň sa líšia od všetkých ostatných foriem akné tým, že sa formujú v otvorených póroch. Sú nezápalovou formou akné, to znamená, že v danom mieste nie je žiadna infekcia a nespôsobujú žiadnu bolesť ani diskomfort, narozdiel od iných foriem akné ako pustuly, cysty či noduly. Majú jemné zvýšenú štruktúru, no inak sú takmer ploché.

U niektorých pacientov môže prítomnosť čiernych bodiek znamenať aj psychologické problémy, je to však skôr zriedkavejšie, keďže čierne bodky sú zároveň aj najnevýraznejšou formou akné.

Mastné vlákna

Ak si myslíte, že vás trápia čierne bodky predovšetkým na nose, tak vás rýchlo vyvediem z omylu. Ide totiž o mastné vlákna, ktoré sa objavujú práve na nose, sú ešte menšie, objavujú sa v celých skupinách a na dotyk sú úplne ploché. Tieto mastné vlákna sú žľazy, ktoré smerujú tok kožného mazu cez póry v nose. Tieto mastné vlákna nie sú nijakou formou akné.

Liečba čiernych bodiek

Liečivá bez predpisu

Mnohé liečivá, ktoré sú efektívne aj v boji proti čiernym bodkám, sú dostupné v drogériach a lekárňach bez potreby predpisu. Tieto produkty sú zvyčajne dostupné fo forme krémov, gélov či peelingov, pričom sa aplikujú priamo na pleť. Najčastejšie obsahujú kyselinu salicylovú, ktorá je u nás všeobecne považovaná za najefektívnejšiu zložku v boji proti akné. Tieto prípravky zabíjajú baktérie na pokožke, vysušujú prebytočný kožná olej a zbavujú pleť odumretých kožných buniek.

Lieky na predpis

Ak produkty bez predpisu nezaberajú, je na čase sa obrátiť na lekára. Ten vám môže odporučiť produkty na predpis, ktoré sa vyznačujú tým, že majú často vyšší obsah účinnej látky. Lieky na predpis môžu obsahovať aj vitamín A, ktorý zabraňuje upchávaniu vlasových folikúl a podporuje rýchlejšiu výmenu kožných buniek, Tieto lieky sa zvyčajne aplkujú priamo na pleť a môžu obsahovať tretinoín, tazarotén alebo adapelén.

Druhou možnosťou sú prípravky s obsahom antibiotík. Antibiotická liečba sa však využíva skôr pri stredne ťažkých formách akné, nie pri čiernych bodkách. Antibiotiká vám teda pomôžu zbaviť sa čiernych bodiek, no doktor vám ich zrejme predpíše len v prípade, že vás okrem nich trápia aj zápalové formy akné ako napríklad cysty.

Manuálne odstránenie

Dermatológovia alebo špeciálne vyškolení odborníci na starostlivosť o pokožku používajú špeciálny nástroj nazývaný extraktor, ktorý šetrne odstraňuje obsah blokujúci vlasovú folikulu.

Mikrodermabrázia

Počas mikrodermabrázie lekár alebo príslušný odborník používa špeciálny nástroj s drsným povrchom na pieskovanie vrchných vrstiev pokožky. Toto jemné “šmirgľovanie” kože odstraňuje obsah, ktorý upcháva kožné póry.

Chemický peeling

Chemické peelingy takisto odstránia pór-blokujúci obsah a zbavia pokožku odumretých kožných buniek, ktoré prispievajú k vzniku čiernych bodiek. Počas kúry chemickým peelingom sa na pokožku nanáša silný chemický roztok. Vďaka tomuto roztoku sa vrchné vrstvy pokožky odlupnú, čím sa odkryje hladšia pokožka. Jemnejšie formy chemického peelingu sú dostupné aj bez predpisu, zatiaľ čo silnejšie formy vykonávajú zásadne dermatológovia alebo vyškolení odborníci.

Terapia laserom alebo svetlom

Laserová alebo svetelná terapia využíva drobné lúče intenzívneho svetla na zníženie produkcie oleja alebo zabíjanie baktérií. Lasery aj svetelné lúče prenikajú pod povrch pokožky, vďaka čomu dokážu pokožku zbaviť akné a čiernych bodiek bez toho, aby zasahovali do vrchných vrstiev kože.

Rastlinná liečba

Rastlinná liečba je v boji proti akné využívaná pomerne často a je podporená aj vedou a výskumom. Najčastejšie sa v tejto súvislosti používa olej z čajovníka, tymián, aloe vera a ružové oleje, pretože všetky tieto látky majú antibakteriálne účinky a tak chránia akné pred infekciou.

Prevencia pred vznikom čiernych bodiek

Prevencia pred vznikom čiernych bodiek je pomerne jednoduchá a ani nemusí byť drahá. Stačí sa držať nasledujúcich tipov.

Pravidelne si umývajte tvár

Umyte si tvár, keď sa zobudíte a predtým, ako pôjdete spať, aby ste z pokožky odstránili nahromadený kožný olej. Umývanie viac ako dvakrát denne však neodporúčam, pretože časté umývanie môže paradoxne dráždiť vašu pokožku a tým zhoršiť akné. Používajte jemné čistiace produkty, ktoré vašu pleť nedráždia a nespôsobujú začervenanie. Ak niečo také spozorujete, okamžite produkt prestaňte používať. Niektoré produkty na čistenie tváre majú aj antibakteriálne zložky, ktoré zabíjajú baktérie spôsobujúce akné.

Pravidelne si umývajte vlasy

Zvážte umývanie vlasov každý deň, obzvlášť ak sa vám rýchlo mastia. Aj oleje z vlasov môžu prispievať k upchávaniu pórov. Z rovnakých dôvodov je odporúčané umývať si tvár aj po tom, čo skonzumujete mastné jedlo, pretože aj tieto oleje môžu prispieť k upchatiu pórov.

Používajte výrobky bez obsahu oleja

Každý produkt, ktorý obsahuje olej, môže prispieť k vzniku nových čiernych bodiek. Vyberajte si make-up, ktorý je bez komedogénnych zložiek a nie je na báze oleja, to isté platí aj pre pleťové vody a opaľovacie krémy.

Peelingy

Peelingy pomáhajú odstraňovať z tváre odumreté kožné bunky a redukujú množstvo čiernych bodiek. Sústreďte sa však na produkty, ktoré nedráždia vašu pleť.

Čomu sa vyhnúť?

Hormonálne príčiny vzniku čiernych bodiek ovplyvníte pred ich vznikom veľmi ťažko, mali by sme sa teda primárne sústrediť na faktory, ktoré môžeme ovplyvniť. Toto sú faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku nielen čiernych bodiek, ale celkovo akné.

  • Vytláčanie: Vyhýbajte sa vytláčaniu čiernych bodiek, dokonca aj s extraktorom čiernych bodiek bez toho, aby ste vedeli správny postup, pretože zlý postup môže spôsobiť podráždenie pokožky a zhoršiť celý problém.
  • Parný kúpeľ: Parný kúpeľ je dlhé roky odporúčaný ako ličerba proti čiernym bodkám. Para totiž údajne “otvára póry”. Tento fakt však nikdy nebol potvrdený výskumom a väčšina ľudí hlási skôr zhoršenie problémov.
  • Prehnané čistenie: Príliš veľa čistenia pleti môže problém iba zhoršiť, preto sa odporúča pleť čistiť len dvakrát denne. Čistiace produkty totiž redukujú kožný olej, na čo mazové žľazy reagujú tak, že ho začnú produkovať ešte viac, čo vedie k ešte viac upchatým pórom a zvýšenému riziku zápalových foriem akné.
  • Medzi ďalšie možné spúšťače patrí vlhké prostredie, priliehavé oblečenie, v horšom prípade prepotené a produkty na pleť s obsahom alkoholu, ktoré pleť úplne vysušujú.
  • Hydrogén peroxid: Tento produkt sa často odporúča na akné. Je to veľmi agresívny produkt, ktorý môže byť nápomocný pri vážnych formách akné, no jeho vedľajším účinkom je podráždenie a vysúšanie pleti. Výskumníci sa dodnes nezhodli na tom, či je táto zložka vhodná ako liečba, vzhľadom na jej silu a s tým spojené problémy.