Pomáha cesnak na akné?

Cesnak je často zobrazovaný ako magický nástroj so silou zachovania života zo síl smrti. Po stáročia sa cesnak používal na ochranu pokožky pred spustením akné. Ale ak cesnak nie je jednou z vašich liečebných metód, znamená to azda zničenie pokožky?

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Cesnak a infekcia kože

Doktori Karen Martin a Edzard Ernst z univerzity v meste Exeter a Plymouth v Spojenom kráľovstve vykonali komplexnú štúdiu o antibakteriálnych účinkoch bežných rastlinných prípravkov. Zistili, že olej z čajovníka a divoký bazalkový olej zabíjajú baktérie, ktoré vytvárajú akné. Hoci olej z divokej bazalky (Ocimum gratissimum) je zriedkavo nájdený v obchode s prírodnými produktmi, pokusy doktora Ernsta zistili, že 5% divokého bazalkového oleja bolo účinnejších na zbavenie sa pupienkov ako 5% benzoylperoxidu – ktorý okrem iného silno zapáchal.

Autori tiež zistili, že extrakt z čierneho čaju je užitočný pri liečbe kožných infekcií – pre cesnak sa však takýto dôkaz nenašiel. V cesnakú totiž nie je nič, o čom by bolo známe, že zabíja akékoľvek druhy baktrérií pre tvorbu akné. Znamená to, že liečba akné cesnakom je strata času?

Ako sa cesnak používa na ošetrenie pokožky?

V medicíne Unani, ktorá sa stále používa v Turecku, Iráne, Pakistane a Kašmíre, sa cesnak považuje za tradičný spôsob liečby pokožky. Tradične sa cesnak používa na stimuláciu rastu pokožky po zápale alebo infekcii. Konkrétnejšie, cesnak sa používa na stimuláciu rastu vlasových folikulov namiesto folikulov produkujúcich kožný maz. Keď alopecia areata (vypadávanie vlasov v zhlukoch na ľubovolnom mieste na tele) spôsobila vypadávanie vlasov alebo akné keloidalis nuchae zachytil vlasy v póroch, cesnak sa aplikoval na pokožku, aby sa problém vyriešil. Lekári v Indii uskutočnili klinické štúdie, ktoré zistili, že cesnak zvyšuje účinky steroidných liekov pri liečbe týchto druhov kožných problémov.

Ak máte akné keloidalis nuchae, je pravdepodobné, že budete uprednostňovať liečbu topickým tretinoínom na trenie cesnaku na hlave. Tablety cesnaku môžu byť určitým spôsobom užitočné pri stimulácii imunitného systému na zvládanie infekcií z akné zvnútra tela zdravým spôsobom.

Cesnak a liečba akné

Stimulácia imunitného systému vo všeobecnosti nie je niečo, čo chcete získať, ak máte akné. Zápal a podráždenie, ktoré spôsobujú vyrážku, sú spôsobené skôr imunitným systémom než  baktériami z akné. Tieto baktérie uväznené hlboko vo vnútri pórov môžu byť zabité vedľajšími produktmi konzumácie mazu na povrchu. Ako akné trávia voskovitý maz, uvoľňujú n-3 esenciálne mastné kyseliny, ktoré vyživujú kožu, ale sú toxické pre baktérie. Baktérie z akné nemôžu bez pokožky existovať.

Spôsob, akým baktérie nakoniec uniknú póru, je uvoľňovanie chemikálií, ktoré spôsobujú, že okolité bunky kože sú citlivejšie na zápal. Keď sa imunitný systém pokúša zabiť baktérie uvoľnením histamínu a interleukínu-8, zabije tak niektoré z baktérií, ale zabije tiež niekoľko buniek kože okolo nich. Niektoré baktérie nakoniec z vyrážky uniknú, pretože sa liečia a čakajú na to, aby sa preniesli do iného póru. Tým sa môžu vrátiť späť k úlohe konzumovať nadbytočný kožný maz.

Pri konzumácii nechceme, aby stimulovaný imunitný systém napadol našu pokožku. Namiesto toho dáme imunitnému systému niečo iné. Chemikálie v cesnaku, ktoré dodávajú farbu a chuť, sú látky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie žalúdka. Imunitný systém posiela biele krvinky do chrupu alebo zberných miest hrubého čreva, ktoré uvoľňujú protilátky na ničenie cesnakových lektínov. Vzhľadom k tomu, že trávený cesnak nevytvára boj, imunitný systém sa dozvie, že na odstránenie infekcie je potrebných menej protilátok a to sa môže preniesť do imunitného systému v pokožke.

To je však veľa úsilia na veľmi nepriamy prínos pre pokožku. Čistenie pokožky cesnakom na nebude mať žiadny účinok – okrem toho, že menej ľudí spozoruje vaše škvrny, pretože silný zápach cesnaku ich prinúti od vás utiecť J . Existujú však aj iné bylinky, ktoré sú na liečbu akné lepšie ako cesnak.

Ďalšie bylinky, ktoré liečia akné na pokožke

Ak cesnak nie je pre vašu pokožku najlepšie riešenie, uvedieme si niekoľko ďalších návrhov:

  • Olej z čajovníka (tea tree oil) je skvelý na to, aby odstránil začervenanie pupienkov a tiež zabíja baktérie, ktoré sa vytvárajú pri akné. Používajte čistý olej z čajovníka alebo výrobky, ktoré obsahujú aspoň 10% čajovníka priamo na poškodenú časť kože. Začervenanie by sa malo začať strácať do 24 hodín a akné baktérie budú zabité približne za 72 hodín. Nikdy nevkladajte čajovníkový alebo akýkoľvek iný esenciálny olej do úst.
  • Olej zo santalového dreva sa môže použiť na čistenie vyčnievajúcich pupienkov. Zastavuje tok hnisu a zvlhčuje pokožku okolo pupienka, takže ďalšie ošetrenia môžu zasiahnuť hlbšie do pokožky. Nepoužívajte viac ako jedenkrát denne, alebo viac ako tri dni za sebou.
  • Tymiánový olej poskytuje antibakteriálny účinok porovnateľný s klindamycínovým a erytromycínovým krémom na pokožku náchylnú na akné. Je to aktívna zložka lieku Listerine, takže ak je rozpočet problémom, môžete tiež použiť čistý bavlnený tampón a dezinfikovať ho práve týmto prostriedkom. Dbajte na to, aby sa čistý tampón v lieku Listerine ponoril iba raz a po použití ho zlikvidujte.