Čo pomáha na červené fľaky na tvári
Červené fľaky na tvári a akné na tvári sú najčastejším kožným problémom, ktorý sa na tvári vyskytuje a trápi najviac ľudí počas dospievania alebo v ranej dospelosti. Takéto akné má rôzne príčiny, pričom základom je problém so zápalom mazových kanálikov a žliaz, ktoré sa upchajú a to spôsobí začervenanie okolia. Veľmi nepríjemné je zapálené aj hnisavé akné na tvári.
Tento kožný problém sa teda objavuje ako následok problémov s pokožkou, pričom ide o chronický zápal spôsobený zvýšenou hladinou niektorých hormónov, najviac testosterónu a androgénu, ktoré podnietia väčšiu aktivitu mazových žliaz a to vedie k ich upchatiu a zápalu. Proti akné na tvári sa ale dá bojovať a to či už prevenciou alebo liečbou následkov.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Liečba
Za červenými fľakmi na tvári je najčastejšie neefektívna, alebo nesprávna liečba. V prípade akné a červených fľakov doporučujeme začať s našou doporučenou liečbouť.
Doporučená liečba
Všetko čo potrebujete k vyliečeniu červených fľakov na tvári, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.
V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.
Liečebný balíček obsahuje:
- Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
- Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
- Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.
Domáca liečba
Doporučenú liečbu tiež môžete podporiť rôznymi formami domácej liečby. Vyskúšať môžete napríklad:
- Pleťové masky z domácich alebo prirodzených surovín, napríklad si spravte masku z vaječných bielok, medovú masku alebo masku z bieleho jogurtu
- Citrónová šťava pomáha tiež proti vzniku zápalov a ak ju zmiešate s lyžičkou trstinového cukru, získate prírodný peeling, ktorý stačí už len krúživými pohybmi vmasírovať do vlhkej pokožky
- Ak máte doma sójovú alebo celozrnnú múku, zmiešajte dve lyžice s vodou, naneste si takúto zmes na tvár a nechajte ju pôsobiť 10 minút
- Využiť sa dajú aj rôzne bylinky, napríklad krémy s obsahom šalvie lekárskej alebo levandule lekárskej, prípadne môžete piť čistiace čaje, napríklad z pŕhľavy alebo púpavy
Príčiny vzniku
Ako sme si už povedali, za vznikom vyrážok a akné treba hľadať problém s upchatím mazových žliaz. To nastáva na základe hormonálnej nerovnováhy, pričom sa začnú bunky vývodného kanálika v samotnej mazovej žľaze množiť, čo spôsobí zastavenie odtoku mazu. V mieste kožného póru vzniká zápal, ktorý je obvykle aj bolestivý na dotyk a začne hnisať. Na povrchu kože vzniknú uhry, čiže typické červené vyrážky.
Silné akné na tvári je aj veľmi nepríjemný kozmetický a estetický problém, pričom ide čiastočne aj o podkožné vyrážky. Tie sa nesmú vytláčať, pretože hnis sa vám zväčša von dostať nepodarí a naopak, na tvári sa objavia červené fľaky po takomto akné, čo je ešte viac nepríjemné, ako samotná vyrážka. Čo sa týka výskytu, akné si naozaj nevyberá a môže sa objaviť na čele, brade, lícach, ale aj na nose a medzi očami.
Prevencia
- Žite zdravšie, bez stresov, vyhýbajte sa čokoláde, cukru, ostrému koreniu, alkoholu, fajčeniu a konzumácie priveľa mäsa
- Doprajte si naopak pravidelný spánok, stravu bez veľkého množstva tukov, ideálna je zelenina a ovocie typu citróny, uhorky, mrkva, ananás alebo čučoriedky
- Veľmi dôležitá je pravidelná hygiena a to najmä na tvári, čiže základom je čistá voda a pravidelné umývanie si tváre po akomkoľvek spotení alebo nadmernej fyzickej aktivite; samozrejme nemusíte sa vyhýbať napríklad ráno alebo večer ani čistiacej vodičke
- V rámci kozmetiky si treba dávať aj pozor na vysušujúce mydlá alebo šampóny, ideálne je, ak sú antibakteriálne
Čo ak prevencia nezaberá
Ak ste neúspešne bojovali domácimi alebo preventívnymi postupmi s akné na tvári, nastúpiť už musí profesionálna liečba. Vyrážky na tvári, čiže akné, sa totiž dajú riešiť aj u dermatológa a vôbec sa nemusíte hanbiť ho navštíviť. Nezamieňajte si však odbornú liečbu u lekára s peelingom alebo starostlivosťou o pleť u kozmetičky, ide o niečo úplne iné.
Ďalšie možnosti liečby
Ak ste nepostupovali správne pri odstraňovaní akné, prípadne ak ste si ho rozškrabali alebo nevhodne vytlačili, je dosť pravdepodobné, že sa môžu vyskytnúť aj jazvy. Tu je potrebné už navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže s riešením následkov a to najčastejšie pomocou laseru – týmto spôsobom sa vedia odstrániť z postihnutého miesta menšie jazvičky aj väčšie jazvy.
Okrem toho je veľmi dôležité upraviť si aj svoj jedálniček a to aj v rámci prevencie do budúcnosti. V rámci profesionálneho riešenia sa môžu jazvy liečiť alternatívne aj pulzovým modrým svetlom alebo chemickým peelingom, ale práve laserové odstránenie odborným estetickým chirurgom je najefektívnejšie riešenie. Ak chcete skúsiť domáce recepty, viacero ľudí odporúča na základe svojich skúseností napríklad prírodné oleje, konopný krém alebo citrónovú šťavu.