Čajovníkový (tea tree) olej na akné

Olej z čajovníka sa v kozmetike používa najmä pre jeho mnohostranné využitie. Výrazne urýchľuje hojenie nepríjemného akné a hnisavých pupienkov, no pri jeho aplikácií na pokožku treba byť veľmi opatrný.

Nedávno som dostal e-mail od jedného z našich čitateľov, ktorý sa pýtal, či môže čajovníkový olej pridať do svojho obľúbeného hydratačného krému, aby vyliečil akné a odstránil jazvy po akné. Je to veľmi častá otázka. Ak dokáže čajovníkový olej pôsobiť lokálne a pomáha zjemniť a následne odstrániť jazvy po akné na tvári, prečo ho jednoducho nepridať do svojho obľúbeného krému, aby sa rovnomerne naniesol na celú pokožku tváre, nie len lokálne na jednotlivé vyrážky?

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Keď som si prečítal túto otázku od nášho čitateľa, okamžite sa mi vybavili spomienky na moje nespočetné DIY experimenty, ktoré zlyhali. Po jednom takom experimente som mal takú prudkú reakciu, že som mal pár týždňov červenú tvár a ešte dlho som liečil následky tohto experimentu. Nechcem, aby niekto urobil tú istú chybu ako ja.

Ak chcete používať čajovníkový olej len lokálne, priamo na ošetrenie vyrážok, koncentrácia a aplikácia oleja bude úplne iná, ako v prípade, že chcete olej z čajovníka zmiešať priamo so svojím obľúbeným hydratačným krémom, prípadne s arganovým, alebo kokosovým olejom, ktorý je určený predovšetkým na suchú pokožku.

Neriedený olej z čajovníka je veľmi koncentrovaný. Ak tento olej používate nesprávnym spôsobom, môže spôsobiť viac škody, ako úžitku. Nadmerná aplikácia koncentrovaného čajovníkového oleja môže podráždiť vašu pokožku, alebo ju nadmerne vysušiť. Zlá aplikácia oleja z čajovníka môže zmeniť pH vašej pokožky, čo spôsobí, že vaša pokožka bude citlivejšia na slnečné žiarenie a rýchlo sa spálite.

Pri správnej aplikácií čajovníkového oleja na pokožku, olej urýchľuje hojenie jaziev po akné, a takisto lieči aj nové akné. Je veľmi dôležité, aby ste tento olej používali lokálne, len na určené miesta, ktoré chcete ošetriť. Nikdy ho nepoužívajte na celú tvár. Aby ste sa ubezpečili, že čajovníkový olej používate správne a získate všetky výhody jeho aplikácie, prečítajte si článok až do konca.

Benefity tea tree oleja:

 • Čajovníkový olej má protizápalové účinky. Pomáha znižovať začervenanie, podráždenie a opuch, čo pomáha rýchlejšie liečiť hnisavé vyrážky a akné.
 • Má antibakteriálne a antiseptické účinky, vďaka čomu zabránite rozširovaniu infekcií.
 • Dokáže zmierniť nadmernú tvorbu mazu, ktorý upcháva póry.

Ako správne používať čajovníkový olej?

 • Aplikujte ho priamo na konkrétne miesto, ktoré chcete ošetriť. Môžete použiť koncentrovaný, aj zriedený čajovníkový olej.
 • Čajovníkový olej aplikujte na konci vašej každodennej rutiny starostlivosti o pokožku tváre. Predídete tak šíreniu oleja na ostatné časti tváre.
 • Kvapnite si 1 až 2 kvapky oleja na prst a olej jemne aplikujte na vyrážky. Olej nechajte vsiaknuť do pokožky.

TIP: Olej z čajovníka používajte v noci a počas spánku. Počas dňa neriedený čajovníkový olej na pokožku nepoužívajte, nechcete predsa riskovať poškodenie pokožky.

Tea tree olej nie je vhodné používať každú noc. Ideálnym riešením je olej na pokožku aplikovať každú druhú noc. Niektorí ľudia dokážu tolerovať aplikáciu oleja aj každú noc, ale väčšina ľudí ma citlivejšiu pokožku, preto je vhodné používať čajovníkový olej maximálne každú druhú noc, vďaka čomu sa nemusíte báť extrémne suchej a citlivej pokožky.

Ako by ste čajovníkový olej nemali používať?

 • Používajte ho na lokálne ošetrenie, nikdy ho neaplikujte na celú tvár.
 • Nemiešajte čajovníkový olej s vašim krémom, olejom na tvár, tonerom, či maskou na tvár. Tieto produkty sa aplikujú na celú tvár, čomu sa chceme pri aplikácií oleja vyhnúť.
 • Po aplikácií čajovníkového oleja na postihnuté miesto ho nikdy neprekrývajte obväzom, alebo leukoplastom.
 • Nikdy nepoužívajte čajovníkový olej viac ako raz denne. Menej je niekedy viac!
 • Čajovníkový olej neaplikujte na suchú, šupinatú, alebo podráždenú pokožku.
 • Ak je vaša pleť po aplikácií čajovníkového oleja mimoriadne citlivá, suchá, alebo červená, okamžite ho prestaňte používať.
 • Nikdy čajovníkový olej neaplikujte bezprostredne po cvičení. Po cvičení počkajte aspoň hodinu, kým aplikujete olej na tvár.
 • Keď veľa času trávite vonku na slnku, napríklad na dovolenke, dajte si pauzu od používania čajovníkového oleja.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo musíte vedieť o výrobkoch, ktoré obsahujú čajovníkový olej?

Vo všeobecnosti považujem komerčné výrobky starostlivosti o pleť, ktoré obsahujú čajovníkový olej, o trochu bezpečnejšie, ako po domácky vyrobené krémy a masky, ktoré obsahujú koncentrovaný olej z čajovníka. Komerčne výrobky vo všeobecnosti používajú menšiu koncentráciu oleja, než niektoré po domácky vyrobené krémy, či masky na tvár.

Ak chcete používať komerčný výrobok, ktorý obsahuje olej z čajovníka, ideálne je používať produkt, ktorý sa oplachuje, ako napríklad maska na tvár, alebo čistiace mlieko. Ideálne je tento produkt používať raz, alebo dvakrát do týždňa. Ak ste si kúpili krém, či toner s čajovníkovým olejom, pri jeho používaní buďte veľmi opatrný a všímajte si všetky, aj drobné, zmeny na pokožke. Osobne by som tieto výrobky používal len ako nočnú starostlivosť o pleť. Počas dňa sa vyhýbajte aplikácií aj malého množstva krému, ktorý obsahuje olej z čajovníka.

Má čajovníkový olej rovnaké účinky na všetkých ľudí?

Nie. Mnoho ľudí získa skvelé výsledky pri aplikácií oleja z čajovníka priamo na postihnuté miesta. Niektorí ľudia ale vôbec nemusia spozorovať žiadne zmeny na pokožke, aj napriek správnej aplikácií oleja. Ak ste pravidelne používali olej z čajovníka, napríklad ako čistiaci prostriedok, minimálne po dobu jedného mesiaca a na vaše akné to nemalo vôbec žiadny vplyv, prestaňte ho používať.

Nedokážem spočítať koľko výrobkov som osobne vyskúšal počas rokov, kedy sa na mojej tvári vyskytovalo akné v nádeji, že jedného dňa začnú fungovať. Ak po mesiaci pravidelnej aplikácie výrobku na tvár nespozorujete žiadne viditeľné výsledky, pravdepodobne to je nie ten správny produkt pre vás, na liečbu akné.

Netvrdím, že tento výrobok musíte prestať používať. Ak však používate výrobok z čajovníkového oleja už mesiac a nedejú sa žiadne zázraky, dokonca ani malé zmeny, pravdepodobne nemá zmysel naďalej používať tento výrobok. Mesiac je dostatočne dlhá doba, aby ste zistili, či daný výrobok je ten správny produkt pre vás.

Kde kúpiť olej z čajovníka?

Olej z čajovníka môžete kúpiť kdekoľvek, kde predávajú esenciálne oleje. Môžete si ho kúpiť v obchode so zdravou výživou, v obchodoch zameraných na prírodnú kozmetiku, v špecializovaných predajniach, v niektorých drogériách, alebo ho ľahko nájdete v online obchodoch. Ja si esenciálne oleje, vrátane oleja z čajovníka, kupujem z Living Libations. Verím, že tieto oleje sú na 100 % prírodné a vysokokvalitné.