Trápia vás vyrážky? Ak áno, čaje na akné sú vynikajúcim prírodným spôsobom, ako bojovať proti akné, upokojiť pokožku a majú tiež veľmi priaznivé účinky v prípade, že vás trápi mastná pleť.

Ako pomáhaju čaje proti akné

Jednou z príčin. vzniku akné je nadprodukcia mazu v póroch vlasových folikulov, ktoré následne v kombinácii s vonkajšími nečistotami, alebo odumretou kožou uveznenou vo vnútri póru dokážu pór zablokovať, čoho následkom sa z neho kožný maz nedokáže dostať von a začne sa v ňom hromadiť, čím sa vám na tele vytvorí vyrážka.  Priaznivý účinok čajov na akné spočíva v ich schopnosti vplývať na správnu hladinu hormónov (androgénov), ktoré sa pokladajú za jedného z hlavných vinníkov nadprodukcie kožného mazu.

Čaje tiež dokážu pomáhať správnej funkcií inzulínu, čo je hormón ovplyvňujúci starnutie vašej pokožky. Majú tiež protizápalové účinky a obsahuju množstvo antioxidantov.

Aký čaj na akné si vybrať?

O účinkoch čajov na akné už vieme, teraz sa poďme pozrieť lepšie na jednotlivé druhy čajov a na to, ktoré su v boji proti akné najlepšie.

Pozrieme sa konkrétne na:

  • Zelený čaj
  • Žihľavový čaj
  • Čierny čaj
  • Repíkový čaj
  • Oolong
  • Mätový čaj
  • Rooibos
  • Kamilkový (harmančekový) čaj
  • Púpavový čaj

Na výber je toho skutočne veľa, ktorý čaj na akné si teda vybrať? Poďme sa na to pozrieť.

Zelený čaj

Zelený čaj je vo všeobecnosti najlepšou voľbou zo všetkých čajov na akné. Obsahuje množstvo antioxidantov, ako sú EGCG, karotenoidy, tokoferoly, kyselina askorbová a selén, ktoré pomáhajú zdraviu pokožky tým, že zabraňujú jej oxidačnému poškodeniu pokožky spôsobenému vplyvom voľných radiálov.

Zelený čaj taktiež obsahuje aj zinok o ktorom je známe, že sa jedná o významné antimikrobiálne činidlo používané na liečbu akné.

Zelený čaj je taktiež účinný pri aplykácii priamo na pokožku.V jednej štúdií aplikovali vedci 2% zelený čaj na pokožku 30 dobrovoľníkov, dvakrát denne po dobu 6 týždňov. Akné sa u pacientov sledovaných v tejto štúdií sa zredukovalo v priemere o viac ako 50%.

Ďalšia štúdia dokonca zistila, že lokálna liečba zeleným čajom prináša rovnaké výledky, ako užívanie 4% benzoylperoxidu.

Žihľavový čaj

Domnelý účinok žihľavového čaju na akné spočíva v jeho schopnosti detoxikovať naše telo, čo by malo prispievať k zlepšeniu stavu pokožky. Napriek jeho popularite, ako prírodnom liečive na akné o ňom konkrétne vedecké dôkazy, ako o lieku na akné zatiaľ nemáme. Štúdia Penn State University však prišla na to, že antihistamínové a protizápalové účinky žihľavového čaju vo významnej miere prispievajú k liečbe ekzémov. V kombinácii s pozitívnymi anekdotickými dôkazmi o jeho účinkoch v liečbe akné si myslíme, že ho určite stojí za to vyskúšať.

Repíkový čaj

Repíkový čaj je ďalším z čajom propagovaných, ako pomoc pri liečbe akné, vyrážok a iných kožných chorôb. O jeho účinku v liečbe akné máme momentálne iba nepriamé dôkazy. Vďaka tejto štúdii napríklad vieme, že repíkový čaj má antibakteriálne účinky a dokáže tiež bojovať proti voľným radiálom.  Štúdia publikovná v časopise Journal of Ethnopharmacology zasa preukázala protizápalové účinky repíkového čaju.

Čierny čaj

Čierny čaj je asi najproblematickejším čajom zo všetkých. Argumentom za jeho užívanie sú jeho antioxidačné účinky a veľký obsah flavonoidov, rastlinných metabolitov pozitívne vplývajúcich na imunitý systém, čo by malo v teórii zvyšovať schopnosť pokožky hojiť sa.

Problém s čiernym čajom však spočíva vo vysokej miere kofeinu, ktorého užívanie zvyšuje riziko vzniku akné podľa štúdie publikovanej v časopise Dermatology Practical & Conceptual až o 27%. Kofein mimo iného telo stresuje a o strese vieme, že má na naše telo viaceré negatívne vplyvy – zvyšuje hladiny hormónov a zhoršuje prípadný zápal. To sú dôvody, prečo máme k čiernemu čaju a jeho užívaniu v prípade, že trpíte akné, skôr negatívny postoj.

Oolong

Štúdia publikovaná v časopise Archives of Dermatology zistila, že vďaka vysokému obsahu antialergických antioxidantov a schopnosti bojovať proti voľným radiálom dokáže oolong čaj vo významnej miere pomôcť v liečbe ekzémov a atopickej dermatitídy.

Predpokladá sa, že lokálne užívanie oolong čaju môže vďaka vysokej miere antioxidantov v ňom obsiahnutých pomôcť v liečbe akné. V praxi to znamená používať šálku oolong čaju, pri rannom a večernom čistení pokožky na opláchnutie pokožky.

Rooibos

Rooibos je ďalším z čajov, ktorý má v prípade akné sľubné účinky. Štúdia publikovaná v Pediatrics International napríklad zistila, že podávanie rooibosu laboratórnym myšiam malo významný vplyv na znižovanie zápalu – jednej z najčastejších príčin vzniku akné. V kombinácii s množstvom anekdotických dôkazoch o jeho pozitívnych účinkoch na akné si myslíme, že jeho užívaním rozhodne nič nepokazíte.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj v liečbe akné určite doporučujeme. Je to hlavne vďaka jeho schopnosti bojovať proti voľným radiálom a ďalej vďaka jeho preukázaným protizápalovým účinkom. Pre jeho antisepticke a antibakteriálne účinky ho svojím pacientom doporučuje napríklad dermatológ Joshua Zeichner z Mount Sinai Hospital v New Yorku. O jeho účinkoch tiež existuje množstvo anekdotických dôkazov, o ktorých úprimnosti v kontexte toho, že sa bavíme o bylinke a nie o značkovej mastičke, nemáme dôvod pochybovať.

Mätový čaj

Mätový čaj má najlepšie účinky v liečbe hormonálneho akné vďaka jeho antiandrogénnym účinkom – schopnosti znižovať hladinu testosterónu, čo vedie k zníženiu miery produkcie kožného mazu (jedena z príčin vzniku akné) u žien trpiacich hormonálnym akné.

Na antiandrogénne účinky mätového čaju sa pozreli táto a táto štúdia. Obe štúdie sledovali hladiny hormónov v krvi žien a v oboch štúdiach došlo u sledovaných žien užívajúcich dve šálky mätového čaju denne k zníženiu hladiny testosterónu v krvi asi o jednu tretinu.

V tomto kontexte mätový čaj doporučujeme pre ženy trpiace hormonálnym akné.

Kamilkový (harmančekový) čaj

Kamilkový, inak nazývaný aj harmančekový čaj sa v prírodnej liečbe používa od nepamäti a sú k tomu oprávnene dôvody. Je totiž významným zdrojom antioxidantov a má tiež protizápalové a antibakteriálne účinky.

Lokálna liečba kamilkovým čajom podľa štúdie publikovanej v časopise Molecular Medicine Reports napríklad v štatisticky významnej miere pomáhala v hojení pokožky pacientov, ktorí prešli dermabráziou tetovania z čoho môžeme dedukovať, že jeho lokálne užitie môže byť nápomocné v hojení pokožky a predchádzaniu vzniku a liečeniu jaziev po akné.

Púpavový čaj

Púpavový čaj sa v medicíne používa po stáročia. V kontexte akné je teoretická účinnosť púpavového čaju v liečbe akné postavená jeho schopnosti výrazne zvýšiť hladinu antioxidantu glutathion (GSH), čo bolo dokázané mimo iného touto štúdiou a ďalej jeho obsahom vitamínov A, B, C a minerálov, ako je železo a zinok.

Z hľadiska vedy je obsah vitamínov A, B a C, ako aj zinku pozitívny, keďže tieto vitamíny a minerály preukázateľne pomáhaju v boji proti akné. Antioxidant GSH pokladáme v liečbe akné zbytočný, ako zistila táto štúdia, ktorá nenašla nijaký vzťah medzi výškou hladiny gluthationu a akné.