Benzoylperoxid

ADC klasifikácia: HLD10AE01 – Benzoylperoxid

kategória: organické peroxidy

Čo to je:

Benzoylperoxid je predávaný pod názvom Aknenormin. Je to gél obsahujúci 5, alebo 10% benzoylperoxidu, podľa typu balenia. Podľa nariadenia európskej únie by mal byť dostupný iba na predpis, avšak bežne ho dostať aj bez predpisu. Je to antibakteriálny prípravok.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Ako to funguje:

Benzoylperoxid je jedinou známou látkou, ktorá dokáže preniesť kyslík pod povrch kože. Keďže baktérie nedokážu prežiť v prítomnosti kyslíka, použitie adekvátneho množstva benzoylperoxidu dokáže vyhubiť 99.9% baktérií takmer okamžite. Tiež má mierny vysušovací a lúpací efekt, ktorý by mal predísť ďalším vyrážkam.

Benzoylperoxid tiež pomáha zmierniť zápaly. 2.5% koncentrácia benzoylperoxidu je rovnako efektívna ako jeho vyššie koncentrácie s tým, že spôsobuje menej vedľajších účinkov.

Čo by ste mali zvážiť:

  • Benzoylperoxid je schopný poskytnúť kompletné vyčistenie akné iba ak je užívaný v adekvátnom množstve a v rámci vhodného režimu liečby.
  • V prvotnej fáze liečby benzoylperoxidom môžete očakávať vysušenie, začervenanie a svrbenie pokožky. Túto fázu vedci často nazývajú fázou „tvrdnutia“ benzoylperoxidu.
  • Asi 1-3% ľudí sú alergických na benzoylperoxid a zažívajú zápal pokožky alebo vážne kôrnatenie. Toto by ste si nemali pomýliť s efektom „tvrdnutia“ benzoylperoxidu.
  • Benzoylperoxid, rovnako ako každý iný peroxid, má bieliacie účinky na vlasy a látky.

Lieky s účinnou látkou Benzoylperoxid:

  • AKNEROXID 10 gel 1×50 g
  • AKNEROXID 5 gel 1×50 g