Môže aspirínová maska, alebo iné formy aspirínu, pomôcť v boji s akné?

Zhrnutie článku

Keď sa aspirín rozpustí vo vode, získame kyselinu salicylovú a kyselinu octovú. Kyselina salicylová sa bežne používa na liečbu akné, vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam. Hoci je pravdepodobné, že aspirín môže byť prospešný pri liečbe akné, rozhodne ním nenahrádzajte liečbu, ktorú vám odporučil váš dermatológ. V súčasnosti vedci nevykonali dostatočné množstvo štúdií, aby zistili, aký je aspirín účinný pri liečbe akné.

Kyselina salicylová môže pri aplikácií v nadmernom množstve spôsobiť popáleniny kože a v niektorých prípadoch dokonca život ohrozujúce komplikácie. Pri aplikácií aspirínu doma buďte mimoriadne opatrní, jeho nadmerná aplikácia môže byť riskantná. Lepšou cestou je zakúpiť si kyselinu salicylovú priamo v lekárni. Výrobky z lekárne obsahujú primerané množstvo kyseliny salicylovej, sú bezpečné a ľahko ich zoženiete.

Upozornenie: Vysoké dávky kyseliny salicylovej môžu byť škodlivé. Kyselina salicylová je vo voľnom predaji k dispozícií v koncentrácií do 2%. Je to preto, lebo nadmerná koncentrácia kyseliny salicylovej môže viesť k nebezpečným vedľajším účinkom, vrátane popálenín pokožky a iným zdravotným komplikáciám.

Ako vznikol aspirín?

Aspirín je jedným z najrozšírenejších liekov na svete. Je zložený z látky nazývanej salicylát, ktorú ľudia často používali v 18. storočí na zníženie horúčky, proti bolesti a zápalu. Tento liek sa používal najmä pri reumatickej horúčke, či reumatickej artritíde. Je dôležité spomenúť, že salicylát spôsobuje vedľajšie účinky, ktoré ľuďom často znemožňovali jeho užívanie. Z toho dôvodu v roku 1895 Frederick Bayer zmenil chemickú štruktúru pôvodného salicylátu, aby vytvoriť novú formu salicylátu, ktorá nespôsobovala vedľajšie účinky. S týmito zmenami sa salicylát stal kyselinou acetylsalicilovou, ktorá je bežne známa ako aspirín.

Štruktúra aspirínu je podobná štruktúre kyseliny salicylovej, ktorá sa bežné používa pri liečbe akné. Keď sa aspirín rozpustí vo vode, rozloží sa na kyselinu salicylovú a kyselinu octovú. Z toho dôvodu sa niektorí ľudia snažia rozpustiť aspirínové tablety vo vode a vytvoriť liečivú pastu, ktorú si aplikujú na pleť, v snahe znížiť prejavy akné.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová podporuje uvoľňovanie povrchových buniek pokožky. Vedci ďalej zistili, že kyselina salicylová má protizápalové vlastnosti. Oba tieto vlastnosti dokážu pomôcť liečiť akné. Vzhľadom k tomu, že aspirín a kyselina salicylová sú veľmi podobné, je možné, že pomocou rozpusteného aspirínu dokážete dosiahnuť rovnaké účinky, ako pri aplikácií kyseliny salicylovej.

Z bezpečnostných dôvodov je kyselina salicylová v USA povolená len v koncentrácií do 2%, pri liekoch na voľný predaj. Vo vyšších koncentráciách sa kyselina salicylová vyskytuje len v liekoch, ktoré sa nedajú bežne kúpiť a na pokožku sa aplikujú len na krátky čas a následne sa umyjú vodou. Tieto lieky zvyčajne obsahujú 20% až 30% aktívnej látky a musia byť aplikované dermatológom, zdravotnou sestrou, alebo plastickým chirurgom.

Rozpúšťanie aspirínu vo vode

Keď sa aspirín rozpustí vo vode, získate z neho priemerne 4% kyseliny salicylovej. Napríklad z 325 mg tablety aspirínu získate 13 mg kyseliny salicylovej. Avšak množstvo získanej kyseliny salicylovej môže byť aj viac ako 4%, závisí to najmä od typu aspirínu, ktorý použijete.

Rozpúšťanie aspirínu doma vo vode je nekontrolované a tablety aspirínu môžu meniť schopnosť uvoľňovať kyselinu salicylovú. Týmto spôsobom je možné z aspirínu získať vyššiu koncentráciu kyseliny salicylovej, ako sa najskôr predpokladalo. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že vyššia koncentrácia aktívnej látky bude efektívnejšia, opak je pravdou a môže to byť mimoriadne nebezpečné. V prvom rade si môžete týmto neprofesionálnym prístupom spôsobiť popáleniny na pokožke. Taktiež, ak dlhšiu dobu aplikujete nadmerné množstvo kyseliny salicylovej na väčšiu plochu pokožky, môžete to viesť k rôznym závažným komplikáciám.

Čo nám hovoria vedecké štúdie?

Pri rozpustení vo vode môže aspirín pomôcť pri liečbe akné, keďže je podobný kyseline salicylovej a tá, ako je známe pôsobí priaznivo pri liečbe akné. Avšak, aby sme zistili, či je rozpustený aspirín účinný, alebo nie, musíme si najprv prečítať rôzne vedecké štúdie. V dnešnej dobe však neexistujú žiadne priame vedecky podložené štúdie o vplyve aspirínu na akné, takže nemôžeme s určitosťou potvrdiť, aké konkrétne účinky má rozpustený aspirín na liečbu akné.

Vedci skúmali účinky aspirínu na zápal kože v dvoch vedeckých štúdiách. Tieto štúdie by mohli byť pre nás prospešné, keďže aj akné je zápalové ochorenie. V obidvoch štúdiách aspirín nepomohol, keď bol použitý na liečbu už vzniknutého zápalu, ale pomohol zabrániť vzniku zápalu, keď sa liek podal ešte pred vznikom zápalu. Keďže akné je vo svojej podstate zápalové ochorenie, môžeme predpokladať, že aspirín nemusí byť účinný pri liečení existujúceho zápalu, ale môže byť mimoriadne užitočný pri prevencii vzniku zápalu. Inými slovami, aspirín nemusí pomôcť pri liečbe akné, ale môže výrazne pomôcť pri prevencii akné.

Vedľajšie účinky kyseliny salicylovej a aspirínu

Vedci zistili, že aspirín je relatívne bezpečný liek, ktorý nemá vedľajšie účinky, ak sa aplikuje v malých a kontrolovaných dávkach. To isté platí o kyseline salicylovej. Aplikácia nadmerných dávok kyseliny salicylovej môže spôsobiť vysušenie pokožky a jemné šupinky.

Keďže z aspirínu, po rozpustení vo vode, získame kyselinu salicylovú a kyselinu octovú, niektorí ľudia môžu rozpustiť viac tabliet aspirínu a následne ich vo forme pasty aplikovať na tvár. Keďže nikdy nevieme odhadnúť, v akom pomere sa tieto kyseliny rozpustia, je potrebné poznať vedľajšie účinky kyseliny salicylovej, ak sa aplikuje vo vyšších dávkach. Pri vysokej koncentrácií môže kyselina salicylová spôsobiť na pokožke popáleniny. Pri aplikácií na veľkú plochu pokožky a dlhom pôsobení, môže kyselina salicylová spôsobiť vážne zdravotné problémy, s možnou hospitalizáciou v nemocnici.

Keďže je veľmi ťažké presne vypočítať množstvo kyseliny salicylovej, ktorú získate pri rozpustení aspirínu vo vode, je najlepšie si jednoducho v lekárni kúpiť masť s obsahom kyseliny salicylovej. Vo voľnom predaji sa v lekárni predávajú produkty, ktoré obsahujú maximálne 2% kyseliny salicylovej, čo je bezpečné množstvo pre vaše telo. Výrobky s obsahom kyseliny salicylovej sú vo voľnom predaji ľahko dostupné a lacné.