Arganovy olej je jedným z najsilnejších prírodných liečiv na akné. Na ošetrenie akné existuje mnoho prírodných a kozmetických prípravkov a arganovy olej medzi nimi skutočne vyniká. Aby sme porozumeli, prečo je tomu tak, pozrieme sa najskôr na to, ako vlastne samotné akné vzniká.
Ako vzniká akné
Naša pokožka produkuje kožný maz, aby naša koža zostala zdravá, hydratovaná a chránená pred vonkajšími vplyvmi. Hoci je teda kožný maz na pleti v istej miere zdravý, nadprodukcia kožného mazu už zdravá nie je – prispieva k zachytávaniu nečistôt, upchávaniu pórov a stáva sa v prostredím, v ktorom sa veľmi darí baktériam P. acnes. Zmes týchto faktorov je tým, čo následne vedie k vzniku akné, vyrážok a čiernych bodiek.
Čo arganovy olej obsahuje
Arganovy olej vzniká lisovaním plodov arganovníka priamo v maroku. Takto vzniknutý arganovy olej obsahuje vysoké množstvo vitamínov, karoténu a antioxidačných fenolov. Je tiež bohatý na zdravé tuky (omega 3 a omega 6), vďaka ktorým naša pokožka vyzerá mlado a pružne.
Arganovy olej je žiež bohatý na sterolíny, ktoré pomáhajú bojovať proti akné a napomáhajú zdraviu bunkových membrán. Arganovy olej je vďaka obsahu týchto látok jedným z najlepších prírodných liečiv na akné.
Ako pomáha arganovy olej na akné
Arganovy olej pomáha regulovať tvorbu kožného mazu, vďaka čomu zmierňuje riziko vzniku bakteriálneho akné. Má tiež protizápalové účinky, obsahuje vysoké množstvo vitamínu E, jedného z najúčinnejších vitamínov na akné.
Popri účinkoch v liečbe akné je arganovy olej nápomocný aj pri liečbe jaziev po akné. Pomáha tiež v liečbe ekzémov. Na to, aby vám arganovy olej tieto výsledky priniesol, musíte ho užívať pravidelne.
Vďaka svojím protizápalovým a antioxidačným účinkom je tiež nápomocný pri liečbe zápalových ochorení kože, ako je psoriáza a rosacea. Upozorňujeme však, že zápalové ochorenia kože nestačí liečiť lokálne a arganovy olej je v týchto prípadok iba doplnkom, nie nosnou liečbou.
Arganovy olej a veda
- Arganovy olej má preukázané účinky v redukcii kožného mazu, ktorého nadprodukcia je označovaná za jednu z príčin vzniku akné.
- Arganovy olej obsahuje vysoké množstvo antioxidantov a vitamínu E, ktoré podľa článku publikovaného v časopise Indian Dermatology Online Journal napomáhaju pri hojení poškodenej pokožky. Vitamín E je podľa ďalšej štúdie nápomocný aj pri liečbe príznakov atopickej dermatitídy.
- Užívanie arganového oleja je podľa tejto štúdie z roku 2013 nápomocné aj pri ochrane pokožky proti voľným radiálom, čím napomáha k ochrane pokožky pred spálením a hyperpigmentáciou.
Použitie
Arganovy olej možno použiť mnohými spôsobmi. Použiť ho možno, ako:
- Odlíčovač: Vďaka prírodnému pôvodu a tomu, že nijakým spôsbom neirituje pokožku, je arganovy olej výborným prírodným odlíčovačom make-upu. Ako odlíčovač nemá žiadne preukázané vedľajšie účinky a možno ho teda použiť pri akomkoľvek type pleti, či už je vaša pleť suchá, mastná, alebo citlivá.
- Prírodná alternatíva k hydratačným krémom: Prítomnosť sterolínov v arganovom oleji podporuje metabolické funkcie kožných buniek a udržiava našu pokožku hydratovanú. Prítomné zdravé tuky (omega 3 a omega 6) zasa prispievajú k tomu, aby naša pleť ostala mäkkou a pružnou.
- Prípravok proti starnutiu: Vďaka viacerým štúdiam už vieme, že voľné radiály sú jedným z vinnníkov zrýchleného starnutia pokožky. Arganovy olej vďaka svojej schopnosti bojovať proti voľným radiálom je výborným prírodným prípravkom proti starnutiu.
Návod na použitie
Pred tým, než si arganovy olej nanesiete na pleť, doporučujeme ruky a pleť očistiť vhodným mydlom na akné, keďže špinavé ruky a pleť jeho účinok znižujú. Akonáhle je vaša pleť čistá, naneste si na ňu 2 kvapky arganového oleja a dôkladne ho na pleti rozotrite.
Pre najlepšie účinky používajte arganovy olej užívajte 2x denne – ráno a večer. Zlepšenie stavu vašej pokožky by ste mali sledovať najneskôr 2 mesiace od žačiatku jeho užívania.
Aký arganovy olej zvoliť
Najlepšie účinky dosiahnete s užítím 100% bio arganového oleja získaného priamo z plodov arganovníka. Lacné, chemicky spracované alternatívy arganového oleja pre ich znížené výživové vlastnosti nedoporučujeme.