[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

 

Orálna antikoncepcia pomáha v boji s hormonálnym akné. V prípade, že trpíte bakteriálnou, alebo zápalovou formou akné, orálna antikoncepcia vám na ne nepomôže a váš doktor by vám mal predpísať antibiotiká.

Najefektívnejšia je v boji proti akné kombinácia estrogénu a určitých typov progesterónu. Mnohé tabletky tieto hormóny obsahujú a preto je toľkokrát antikoncepcia v boji proti akné efektívna.

Hormonálna antikoncepcia ako liečba akné sa používa iba v prípade hormonálneho akné. Pokiaľ má vaše akné inú príčinu, hormonálnu antikoncepciu budete užívať zbytočne. Skutočnú príčinu vášho akné viete zistíť pomocou nášho online testu.

V prípade, že vaše akné nemá hormonálny pôvod, alebo antikoncepciu nechcete užívať, doporučujeme začať s našou doporučenou liečbou, ktorá obsahuje všetko potrebné pre vyliečenie ľahkých a stredne ťažkých foriem akné.

Stalo sa vám už, že ste boli požiadať o radu v boji proti akné a doktor vám predpísal hormonálnu antikoncepciu? Ak áno, nie ste samy – každý rok si tisíce slovenských žien nechajú predpísať doktorom hormonálnu antikoncepciu s vedomím, že sa vďaka nej snáď konečne zbavia nepríjemných vyrážok.

Je ale antikoncepcia naozaj tak efektívna? Má aj svoje nevýhody? Čo sa stane, keď antikoncepciu po čase vyradíte?

Okolo hormonálnej antikoncepcie je (nielen) v súvislosti s akné veľa otázok, ktoré nie sú vždy objektívne zodpovedané.

Pozor: Naozaj potrebujete antikoncepciu?

Hormonálna antikoncepcia sa používa v prípade, že má vaše akné hormonálny pôvod. Akné však môže byť spôsobené mimo hormónov aj stresom, zažívacimi ťažkosťami, zápalom, podráždenim a infekciou.

Tip: Odhaliť skutočné príčiny vášho akné môžete pomocou nášho online testu.

V prípade, že vás netrápi hormonálne akné, alebo nechcete užívať hormonálnu antikoncepciu, môžete miesto toho začať s našou doporučenou liečbou.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné na chrbte, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Vplyv hormónov na akné

Veľmi častou príčinou akné je nerovnováha hormónov v tele – doktor vám možno povedal, že máte príliš vysokú hladinu androgénov. Androgény sú typicky mužské hormóny, ktoré spôsobujú, že pleť produkuje viac olejov a bunky v koži sa rozmnožujú rýchlejšie. Výsledok sú upchaté pórty a akné.

Väčšina hormónov v našom tele má ale jeden hormón, ktorý funguje presne opačne a doslova sa s ním bije. Napríklad opak testosterónu, čo je typ androgénu, je estrogén, ktorý je pre zmenu typicky ženským hormónom. A práve estrogén je často v hormonálnej antikoncepcii obsiahnutý, čo má za následok to, že antikoncepcia pomáha v boji proti akné.

Nie v každej antikoncepcii je ale estrogén obsiahnutý. Niektoré druhy antikoncepcie využívajú progesterón, ktorý sám o sebe akné zhoršuje. Práve antikoncepcia, ktorá obsahuje oba tieto hormóny (estrogén a progesterón), sa ukázala byť v boji proti akné účinná. K tomu, ktoré konkrétne produkty na slovenskom trhu sú efektívne, sa dostaneme neskôr.

A nezávisí vôbec na tom, akú formu hormonálnej antikoncepcie – či ide o pilulky, alebo o menej tradičné formy ako injekcie, náplaste, implantáty či rôzne telieska. Dôležité je len to, či vám antikoncepcia do tela uvoľňuje estrogén.

Ako efektívna je hormonálna antikoncepcia?

V roku 2014 vznikla komplexná štatistikaktorá na základe údajov z 32 rôznych štúdií z celého sveta priniesla prekvapujúci záver. Táto štatistika sa venovala porovnaniu účinnosti hormonálnej antikoncepcie v porovnaní s klasickými antibiotikami proti akné. Graf, ktorý vidíte, ukazuje úspešnosť jednotlivých metód v boji proti akné po troch, resp. po šiestich mesiacoch.

Ako vidíte, antibiotiká boli v trojmesačnom horizonte relatívne efektívne. Ak však liečba trvala o 3 mesiace dlhšie, účinok hormonálnej antikoncepcie na akné sa radikálne zvýšil a to dokonca natoľko, že bola v konečnom zúčtovaní efektívnejšia ako antibiotiká.

Ako dlho teda trvá, kým mi antikoncepcia vyčistí pleť?

Ako naznačuje graf, hormonálna antikoncepcia nie je riešenie, ktoré vylieči akné za noc. Ako sa ukázalo, pre najlepšie výsledky si treba zvyčajne počkať až 6 mesiacov. Nehovoriac o tom, že nie každej žene táto metóda pomôže.

Antibiotíka v kontraste s antikoncepciou dosiahnu svoj najvyšší potenciál do troch mesiacov, nehovoriac o tom, že doktori málokedy predpisujú antibiotiká na dlhšie obdobie. Niet sa čo diviť, dlhodobé užívanie antibiotík môže spôsobiť mnoho problémov, dokonca paradoxne aj akné.

Funguje na akné aj slabšia antikoncepcia?

Nie každá žena znáša hormonálnu antikoncepciu ideálne – vedľajšie efekty antikoncepcie môžu byť radikálny nárast váhy, bolesti hlavy, zvýšené riziko depresie či dokonca vypadávanie vlasov. Preto sa niektoré ženy uchýlia k tomu, že svoju hormonálnu antikoncepciu vymenia za menej agresívnu formu, s menším množstvom obsiahnutého estrogénu.

Kým v minulosti bol priemerný obsah estrogénu v antikoncepcii okolo 150mcg, dnes je to okolo 35mcg, v niektorých prípadoch dokonca menej ako 20mcg. Množstvo estrogénu sa muselo radikálne znížiť práve pre nežiadúce vedľajšie účinky, ktoré tak veľké množstvo hormónov spôsobovalo. Dnes obsahuje teda efektívna antikoncepcia približne 5x menej estrogénu. Znamená to, že nie je tak účinná v boji proti akné?

Dobrou správou je, že tento výskum z roku 2006 preukázal rovnakú účinnosť “modernej” hormonálnej antikoncepcie v boji proti akné, akú mala hormonálna antikoncepcia s násobne vyšším obsahom estrogénu v minulosti.

Takže ak vás trápi akné, nebojte sa ani antikoncepcie s nižším obsahom estrogénu – sú rovnako účinné v boji proti akné, ale aj proti neželanému tehotenstvu. Navyše bez vedľajších účinkov.

Aká antikoncepcia je najlepšia v boji proti akné?

Takže sme si vysvetlili, že estrogén a progesterón spolu aj v malej dávke pomáhajú bojovať s neželaným tehotenstvom a s akné. Ale čo samotný progesterón? Koľko progesterón by mala efektívna antikoncepcia obsahovať, pokiaľ ide o boj proti akné?

Väčšina progesterónov sú androgénne, to znamená, že zvyšujú hladinu mužského hormónu vo vašom tele a tým podporujú tvorbu akné. Neplatí to však pre všetky typy progrestínov. Medzi značky slovenskom trhu, ktoré sú v boji proti akné efektívne, patria napr. Belara, DIANE-35, či Qlaira.

Progesterón obsiahnutý v týchto produktoch efektívne zabraňuje androgénom robiť si svoju prácu. Ak teda trpíte akné a chcete zmieriť efekt androgénov na vašu pleť, tieto značky sú na začiatok ideálne.

Na druhej strane sú tu progesteróny, ktoré narobia v boji proti akné viac škody ako úžitku. Na slovenskom trhu sú takéto progesteróny obsiahnuté napríklad v značkách FEMODEN či MARVELON. Ak trpíte akné a doktor vám chce predpísať niektorú z týchto možností, radšej ho zdvorilo poproste o iné riešenie.

Čo keď chcete antikoncepciu vysadiť?

Pochopiteľne nebudete brať hormonálnu antikoncepciu celý život. Možno ju vysadíte, pretože si budete chcieť založiť rodinu, možno jednoducho budete cítiť, že si chcete dať pauzu, prípadne vyskúšať inú metódu. Čo sa však stane, keď antikoncepciu vysadíte?

Je veľmi dôležité zapamätať si jednu vec: Hormonálna antikoncepcia nie je liek na akné, je to len dočasná pomoc! Kým antikoncepciu užívate a hladina hormónov sa pohybuje v správnom pomere, pocítite rozdiel. No po vysadení je vysoko pravdepodobné, že sa akné vráti. Dokonca je akné po antikoncepcii často horšie ako akné, ktoré ste mali pred užívaním a je ťažšie sa ho zbaviť. 

Keď vysadíte tabletky, vaše hormóny sa pomaly začnú vracať k starým hodnotám. To môže trvať mesiace, dokonca aj roky, no skôr či neskôr sa hladina hormónov ustáli na pôvodných hodnotách.

Tip: O tom, ako vysadiť hormonálnu antikoncepciu píšeme v tomto článku.

Ďalšie problémy s hormonálnou antikoncepciou

Hormonálna antikoncepcia prináša ďalšie riziká a vedľajšie efekty, ktoré nemožno ignorovať. Veľa z týchto vedľajších účinkov je zriedkavých, čo v každom prípade neznamená, že by sme ich mali ignorovať.

Hormonálna antikoncepcia je spájaná so:

  • Zvýšeným rizikom rakoviny
  • Zvýšeným krvným tlakom
  • Bolesťami hlavy
  • Krehnutím kostí
  • Radikálnou zmenou telesnej hmotnosti
  • Emocionálnou citlivosťou a výkyvmi nálad
  • Vypadávaním vlasov
  • Znižením/zvýšením libidom (chuť na sex)
  • Nepravidelným krvácaním

Nezabúdajte na to, že tieto riziká sú naozaj relatívne zriedkavé a väčšina liekov je pre väčšinu žien maximálne bezpečných.

Vaša hladina hormónov je však špecifická a absolútne unikátna – preto sa nedá poradiť všeobecne a je na vás, aby ste vyskúšali viacero druhov antikoncepcie, než pre seba nájdete tú správnu. V tomto článku sme sa snažili poradiť vám, ktorá hormonálna antikoncepcia je najefektívnejšia v boji akné a ktorej sa treba vyhnúť – zvyšok je na vás.

Dôležité upozornenie:

Netreba zabúdať, že hormonálna antikoncepcia nie je liek na akné, len akási dočasná pomoc. Kým telo z tabletiek dostáva pravidelne svoju dávnu estrogénu a progesterónu, hormóny sú ustálené a akné mizne. Bez tabletiek sa však hormóny postupne vrátia na svoje prirodzené hodnoty a akné sa zvyčajne vráti s tým. Nehovoriac o tom, že pre veľa žien je zbaviť sa akné po tabletkách ešte ťažšie.

Ak hľadáte liečbu, ktorá funguje naozaj a funguje dlhodobo, doporučujeme začať nasledovať našu doporučenú liečbu.