Antibiotiká na akné

V minulosti boli antibiotiká prvou voľbou lekárov v boji proti akné. Medzičasom sa však baktérie stali voči mnohým antibiotikám odolné. V praxi to znamená to, že mnohé antibiotiká sa stali doslova nefunkčnými pre väčšiu časť populácie. Keď si k tomu lekári prirátali riziká, ktoré s antibiotikami súvisia, začali postupne preferovať iné formy liečby.

Antibiotiká však ďalej hrajú v boji proti akné významnú úlohu a ak sú užívané správne, môžu mnohým ľuďom stále výrazne pomôcť. V tomto článku si povieme práve o antibiotikách, ktoré fungujú.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Na akom princípe fungujú

Baktérie, ktoré akné spôsobujú, sú v skutočnosti pre pleť prínosné. V malom množstve zabraňujú tomu, aby sa oleje v póroch hromadili, čím pleť ozdravujú.

Problém nastane až vtedy, keď sa tieto baktérie zaseknú v póroch. Aby sa z upchatého póru dostali, začnú vylučovať chemikálie, na ktoré zareaguje imunitný systém. Dôsledkom je začervenanie, podráždenie, či zápal. Ak by sa nám však podarilo tieto baktérie zahubiť, proces by sa zastavil a imunitný systém by nemal potrebu reagovať. A tu prichádzajú do hry antibiotiká.

Antibiotiká v minulosti útočili priamo na baktérie a snažili sa ich vyhubiť. Novšie antibiotiká sa sústredia na to, aby baktérie dotlačili k hibernácii, teda k akémusi “spánku” alebo “znefunkčneniu”.

Problém s antibiotikami je však ten, že mnohé baktérie už majú schopnosť rezistencie, teda sú schopné sa voči účinkom antibiotík brániť. A nielen to, majú dokonca schopnosť preniesť túto rezistenciu aj na svojich potomkov, aj na okolité baktérie. V súčasnej ére vysokej rezistencie voči antibiotikám len samotné antibiotiká zvyčajne na vyliečenie akné nestačia.

Ak je vaše akné poväčšine vo forme čiernych bodiek a bielych hlavičiek, tradičné antibiotiká vôbec nepotrebujete a pomohli by vám minimálne, ak vôbec. Pre tieto prípady sú vhodnejšie lokálne antibiotiká, ktoré uvoľnia upchaté póry. V prípade, že je vaša pleť posiata okrem čiernych bodiek a bielych hlavičiek aj zápalovými formami akné, mohla by vám pomôcť kombinácia antibiotík a lokálnej liečby.

Vedľajšie účinky

Antibiotiká sú v liečbe akné mimoriadne účinné, avšak spája sa s nimi aj nemálo vedľajších účinkov od mierneho podráždenia kože a žalúdka rozrušeného až po ťažké neurologické problémy a život ohrozujúce hnačky. Ako orálne, tak aj lokálne antibiotiká by ste preto nemali užívať dlhšie, ako po dobu troch (3) mesiacov.

Vedľajšie účinky orálnych antibiotík

  • Alergie – mnohé orálne antibiotiká môžu práve naopak vyvolať vznik vyrážok v dôsledku alergie. Len vo veľmi ojedinelých prípadoch ide o vážnejší problém. Ak ste už v minulosti trpeli akoukoľvek formou alergie, informujte o tom svojho lekára.
  • Fotosenzitivita môže byť problém pre pacientov s doxycyklínom. Užívajte prípravok po večernom jedle a vyhnite sa situáciám nesúcim riziko spálenia slnkom. Obliekajte sa a chráňte pokožku pred slneným svetlom.
  • Kvasinkové ochorenie postihuje približne 5% žien a to hlavne v oblasti pohlavných orgánov.
  • Bakteriálna resistencia alebo odolnosť sa pri orálnych antibiotikách zväčša neobjavuje a je oveľa viac bežná v súvislosti s tými lokálnymi. 

Vedľajšie účinky lokálnych antibiotík

  • Vaša pokožka sa môže zdať mierne vysušená až šupinkovitá. Ide o bežný vedľajší účinok lokálnych antibiotík. Pre zlepšenie vzhľadu pokožky naneste jemnú vrstvu krému neobsahujúceho olej. 
  • Podráždenie pokožky je akútne len vo veľmi ojedinelých prípadoch. Ak je vaša pokožka po užití antibiotika červená a podráždená, mala by ste prestať s jeho užívaním. Pleťové vody sú zväčša menej agresívne než roztoky alebo gély.
  • Kontaktná dermatitída (červená, suchá, svrbiaca pokožka), môže byť v dôsledkom podráždenia alebo alergie. Na jej liečbu sa používa topicalcorticosteroid bežne dostupný v lekárni bez lekárskeho predpisu.
  • Odolnosť baktérií voči antibiotikám. Často vzniká pri prerušovanom používaní lokálnych antibiotík.

Sú pre vás antibiotiká vôbec potrebné?

NIe je žiadnym tajomstvom, že v našej redakcii nemáme o liečbe akné antibiotikami najlepšiu mienku. Je tomu jednak z dôvodu rizika vybudovania antibiotikovej rezistencie, o ktorej píšeme nižšie a taktiež z dôvodu, že antibiotiká sa majú predpisovať iba na bakteriálne ochorenia a ak má vaše akné iný, ako bakteriálny pôvod, budete zbytočne riskovať nepríjemné vedľajšie účinky bez akéhokoľvek zlepšenia stavu pleti.

A hoci lekári v minulosti pokladali akné za bakteriálne ochorenie, tento konsenzus sa s pribúdajúcim výskumom vytratil a za hlavnú príčinu sa považuje zápal. Na túto tému sme napísali celý článok, ktorý si môžete prečítať na tomto odkaze.

V prípade, že vás netrápi cystické akné, ale ľahké a stredné formy akné, k úplnemu vyliečeniu akné vám s najväčšou pravdepodobnosťou bude stačiť naša doporučená liečba.

Antibiotiková rezistencia

Liečba akné antibiotikami, najmä ak trvá dlhšie časové obdobie, môže viesť k fenoménu zvanému antibiotiková rezistencia. Antibiotická rezistencia znamená, že baktérie, ktoré by mali antibiotiká zabíjať sa stanú voči užívaným antibiotikám imúnne, čím v priebehu času účinok antibiotika klesá, až nakoniec prestane fungovať úplne, keďže baktérie tvoriace akné viac nedokáže zabíjať.

 Antibiotická rezistencia je vážny celosvetový problém, pretože:

  • Keď sa baktérie stávajú rezistentnými na antibiotikum, antibiotikum sa stane neúčinným a neschopným liečiť chorobu, pre ktorú bolo predpísané. Platí to ako pre užívateľa, tak aj pre celkovú populáciu.
  • Baktérie zdieľajú svoje gény, čím navzájom medzi sebou prenášajú odolnosť voči antibiotikám z jednej baktérie na druhú.
  • Je vážne riziko, že schopnosť baktérii brániť sa voči antibiotikám povedie k tomu, že sa mnohé druhy baktérií stanú odolnými voči všetkým druhom antibiotík. To by znamenalo, že antibiotiká prestanú fungovať a ľudia začnú znovu umierať aj pri bežných bakteriálnych ochoreniach, ako je streptokot. Niečo, čo bolo pred vyvynutím antibiotík bežné a iba vďaka nim sme na to úplne zabudli.

Ako znížiť riziko antibiotikovej rezistencie

Ak vám doktor predpísal antibiotiká vo forme tabletiet, pravdepodobne ste dostali na začiatok vyššiu dávku, ktorú budete postupne znižovať. Tiež vám bude znižovať dávku v prípade, že sa vaša pleť začne meniť, resp. ak je jasné, že vám tie dané antibiotiká nepomáhajú. Toto sa zvyčajne deje niekoľko týždňov po začatí liečby, keďže antibiotiká sú najúčinnejšie zvyčajne do troch mesiacov. Tým, že antibiotiká vysadíte, znížite riziko, že si telo voči nim vybuduje rezistenciu.

Doktor vám tiež zrejme odporučí aj lokálne antibiotiká, ktoré môžu obsahovať benzoyl peroxid. Ten v kombinácii s orálnymi antibiotikami preukázateľne znižuje riziko vybudovania rezistencie.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Druhy antibiotík

Antibiotiká používané v liečbe akné delíme na:

  • Orálne antibiotiká: Orálne antibiotiká sa užívajú vo forme tabletiek väčšinou jeden krát denne
  • Lokálne antibiotiká (topické antibiotiká): Lokálne antibiotiká existujú vo forme gélov, pleťových vôd, sér a krémov

Medzi orálne užívané antibiotiká patria

  • Tetracyklín je antibiotikun, ktoré v krvnom obehu vydrží približne 12 hodín. Je typické, že baktérie si na tento druh antibiotík dokážu vybudovať rezistenciu pomerne rýchlo. Ďalšou veľkou nevýhodou tetracyklínov sú tzv. “tetracyklínové zuby”. Tieto antibiotiká totiž môžu spôsobiť veľmi nepekné zafarbenie zubov – od žlto-hnedého zafarbenia až po modro-šedé. Tetracyklíny na Slovensku ponúkajú značky Deoxymykoin, Doxyhexal, Tigecycline či Tygacil.
  • Erytromicín je rokmi overené antibiotikum, ktoré nepatrí k tým najefektívnejším (kvôli spomínanej rezistencii), no pre jeho nízku agresivitu je často predpisovaný tehotným a dojčiacim ženám. Na Slovensku ho nájdete ako Aknemycin, Eryfluid alebo Zynerit.
  • Trimetoprim / Sulfametoxazol je antibiotikum, ktoré je na Slovensku ponúkané pod značkami Biseptol a Cotrimoxazol. Toto antibiotikum nie je prakticky vôbec účinné proti rezistentným baktériam, navyše môže takisto spôsobovať hnedé škvrny.
  • Doxycyklín je antibiotikum, ktoré je preferované pred tetracyklýnmi, pretože nespôsobujú zafarbenie zubnej skloviny. Doxycyklíny sú efektívne proti zápalovým formám akné, no zároveň zvyšujú citlivosť na svetlo a pri tmavších typoch pleti sa vám môžu na mieste vyliečeného akné objaviť hnedé škvrny. Na Slovensku vám môže lekár predpísať doxycyklín značky Doxybene.
  • Azitromycín je veľmi agresívne antibiotikum a využíva sa vtedy, keď ostatné antibiotiká nedokážu proti rezistentným baktériam absolútne bojovať. Je predpisovaný, keď je pleť vo veľmi zlom stave a žiadna iná liečba nepomáha. Na Slovensku je ponúkaný napr. ako Azatril, Azithromycin, Sumamed či Zigilex.
  • Kotrimoxazol (Biseptol 480)

Medzi lokálne užívané antibiotiká patria

  • Klindamycín je lokálne antibiotikum ktoré sa väčšinou predáva ako roztok, gél, pena alebo krém a aplikuje sa dva krát denne. Môžete ho dostať pod názvami Acnatac, Dalacin a Duac.
  • Erytromicín je rokmi overené antibiotikum, ktoré nepatrí k tým najefektívnejším (kvôli spomínanej rezistencii), no pre jeho nízku agresivitu je často predpisovaný tehotným a dojčiacim ženám. Na Slovensku ho nájdete ako Aknemycin, Eryfluid alebo Zynerit.

Výhodou lokálnych antibiotík je, že vedľajšie účinky nie sú tak dramatické ako pri orálnych antibiotikách, napriek tomu ich však treba používať opatrne.

 

Antibiotiká môžu byť v boji proti akné účinné. Existuje však niekoľko dôvodov, pre ktoré by ste mali najskôr zvážiť iné metódu liečby.

  • Veľmi často je účinnosť antibiotík nulová. A aj keď antibiotiká zaberú, tak veľakrát len čiastkovo. Tieto prípady súvisia jednak s zlou diagnózou (antibiotiká zaberú iba v prípade antibakteriálneho pôvodu akné) a jednak s tým, že hoci samotné lézie akné môžu byť napadnuté baktériami P. acnes, nemusí to automaticky zamenať bakteriálny pôvod akné.
  • Antibiotiká by sa zvyčajne nemali brať dlhšie ako 3 mesiace. Takže aj keď teda antibiotiká môžu byť za určitých okolností účinné, výsledky sú zvyčajne len čiastkové.
  • Užívanie antibiotík býva nezriedka spojené s celým radom vedľajších účinkov. Kým niektoré z týchto účinkov sú zanedbateľné, iné môžu byť v zriedkavých prípadoch až život-ohrozujúce.
  • Existujú iné metódy boja proti akné, ktoré môžu byť efektívnejšie a pritom sú bezpečnejšie. V prípade ľahkých a stredne ťažkých prípadov akné spravíte lepšie, ak vyskúšate našu doporučenú liečbu.
  • Liečba akné pomocou antibiotík vedie k tomu, že baktérie si budujú voči účinným látkam rezistenciu. Táto rezistencia sa stáva celosvetovým problémom a môže spôsobiť, že v budúcnosti nebudeme schopní vôbec liečiť bakteriálne infekcie. To môže viesť k zvýšenej úmrtnosti aj pri menej závažných prípadoch, ktoré dnes bezproblémovo antibiotikami liečime.
  • Hoci vedecká obec odporúča antibiotiká v boji proti akné obmedzovať len na závažné prípady a na krátke časové obdobia, doktori často ďalej predpisujú antibiotiká aj pre ľahšie formy akné a na niekoľko mesiacov. Aj to prispieva k problému antibiotickej rezistencie.

Antibiotiká sú samozrejme veľmi účinnou medícinou, ktorá denne zachraňuje obrovské množstvo životov. Z krátkodobého hľadiska majú aj v boji proti akné svoj význam, no mali by byť využívané skôr ako posledná možnosť, keď už nič iné nefunguje, než ich predpisovať ako prvú formu liečby. A aj keď je nevyhnutné použiť antibiotiká, mali by sa užívať veľmi opatrne a čo najkratšiu možnú dobu.