Aloe vera na akné

Tento článok sa bude týkať predovšetkým faktov. Aloe vera má mnoho skvelých účinkov, tu sú niektoré prekvapujúce fakty, ktoré ste o tejto rastline určite nevedeli.

  • Aloe vera sa nazýva aj zázračná rastlina, či rastlina života.
  • V skutočnosti táto rastlina nie je kaktus, ale radí sa medzi sukulenty.
  • Aloe vera sa používa v alternatívnej medicíne, už viac ako 2000 rokov.
  • V Egypte sa nachádzajú 6000 rokov staré kamenné kresby, ktoré zobrazujú túto prospešnú rastlinu.
  • Egypťania nazývajú rastlinu aloe vera aj rastlinou nesmrteľnosti a mŕtvych faraónov pochovávali práve s touto rastlinou.
  • Existuje viac než 400 druhov aloe vera.
  • Aloe vera obsahuje 75 biologicky aktívnych zlúčenín, vrátane polysacharidov, ktoré majú liečivé účinky.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Výhody užívania

Aj keď aloe vera nedokáže zabezpečiť nesmrteľnosť, má veľmi silné liečivé účinky. Za liečivou silou tejto rastliny pravdepodobne nestojí len jedna zložka. Vedci si myslia, že liečivá sila aloe vera je spôsobená kombináciou všetkých 75 zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v tejto rastline. Aloe obsahuje, okrem iných látok, aj látku saponín, ktorá má protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Táto zložka je výrazne nápomocná v boji proti akné.

Štúdie o účinnosti aloe vera na akné

V štúdii publikovanej v Journal of Dermatology Treatment vedci rozdelili 60 ľudí s mierny, až stredne závažným akné, do dvoch skupín:

  • Skupina A dostala topický retinoidový krém
  • Skupina B dostala topický retinoidový krém a súčasne užívala aloe vera

Skúste uhádnuť, ktorá skupina ľudí sa z akné vyliečila a zotavila rýchlejšie. Bola to samozrejme skupina B! Ukázalo sa, že aloe vera v kombinácií s retinoidovým krémom bola výrazne účinnejšia pri liečbe lézií akné, ako samotný retinoidový krém.

To však neznamená, že by ste mali pri liečbe akné vysadiť retinoidový krém, prípadne iné krémy, ktoré vám odporučí váš dermatológ. Prečo? Pri liečbe akné ide hlavne o to, ako liečite samotnú príčinu vzniku akné, nie len povrchový príznak v podobe zapálených vyrážok.

Stručne povedané, aloe vera môže pomôcť vyliečiť existujúce akné, ale nelieči hlavnú príčinu, takže po vysadení liečby sa môžu na vašej tvári objaviť nové hnisavé vyrážky. Rozhodne odporúčame liečiť akné pomocou aloe vera, ale myslite na to, že v priebehu liečby treba odstrániť hlavný problém, ktorý spôsobuje akné.

Štúdia publikovaná v Journal of the Medical Association of Thailand zistila, že aloe výrazne pomáha rýchlejšie hojiť popáleniny druhého stupňa. Ďalšia štúdia zistila, že aloe zvyšuje tvorbu kolagénu, počas hojenia rán. Táto informácia nám napovedá, že aloe vera bude prospešné pri liečbe existujúceho akné bez toho, aby sa do nášho tela dostali škodlivé látky.

Neznamená to však, že aloe je zázračný liek. Tkanivo jazvy sa môže hojiť veľmi ťažko a dlho. Lekárske zákroky ako peeling pomocou kyseliny glykolovej, ktoré odstraňuje hornú vrstvu pokožky, či laser, môžu byť v boji proti akné veľmi efektívne, no na druhej strane aj mimoriadne bolestivé a drahé. Aloe vera je skvelá neinvazívna liečba jaziev, ktorú stojí za to vyskúšať.

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte
akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Čo spôsobuje vaše akné?

Vyplňte 1 krátky online test a zistite, prečo máte akné a ako sa ho konečne zbaviť…

Užívanie

Aloe odporúčame aplikovať na jazvy po akné 2-krát denne tak dlho, ako to bude potrebné. Pri pravidelnej aplikácií 100 % aloe vera sa do dvoch rokov pomaly vyliečia a zmiznú všetky staré jazvy po akné. V skutočnosti to však vôbec nemusí trvať 2 roky, svoje o tom vie aj čitateľ Michal.

„Aloe používam už 3 týždne. Aplikujem ho na tvár dvakrát, až trikrát denne. Nové jazvy po akné vyblednú takmer okamžite. Staršie jazvy po akné vyblednú, ale trvá to istý čas, kým úplne nezmiznú. Pod mojim pravým okom mám jednu jazvu, ktorá takmer zodpovedá pôvodnej farbe mojej pleti. Používanie aloe je viditeľné a jazvy, ktoré som liečil pomocou tejto rastliny vybledli podstatne rýchlejšie než tie, ktoré som nijak neošetroval. Po aplikácií aloe mám pocit, že moja koža je pevnejšia a jemnejšia.“

Michal

Zdá sa, že jazvy po akné sa skutočne hoja rýchlejšie, keď používate aloe vera a výsledky sú viditeľné už po pár aplikáciách tejto rastliny. Aj keď to nie je trvalé riešenie, ako sa zbaviť akné, je to skutočný zázrak, ktorý pomáha rýchlo liečiť jazvy po akné.

Poznámka: Aplikácia aloe vera na pokožku je bezpečné, aloe však nie je vhodné na vnútorné použitie. Okrem toho, že je táto rastlina mimoriadne nechutná, pri výskume na potkanoch im spôsobovala problémy s GI a niektorým jedincom dokonca spôsobila rakovinu. Účinky na ľudí môžu zahŕňať hnačku, dysfunkciu obličiek a celkovú nerovnováhu v tele. Najlepšie je vyhnúť sa užívaniu aloe vera a mali by ste byť v poriadku.

Často kladené otázky

„Aký prípravok zvoliť?“

Osobne odporúčam čisté organické aloe vera, bez pridaných látok. Je možné zakúpiť ho na internete, v špecializovaných bioobchodoch, alebo v lekárni. Zohnať skutočne kvalitné aloe vera môže byť občas náročné, keďže máte na výber mnoho značiek, ktoré predávajú aloe.

„Prečo je lepšie organické aloe vera?“

Pretože neobsahuje žiadne chemikálie. Skutočne kvalitné aloe vera je viac tekuté, oproti iným výrobkom, ktoré obsahujú len gél s minimálnym obsahom aloe. Z mojich skúseností môžem povedať, že sa skutočne oplatí investovať do kvalitnej značky, ktorá predáva čisté, organické aloe vera. Kvalitné aloe pôsobí na tvári osviežujúco a jeho účinky sú výraznejšie, oproti hustým gélom s minimálnym obsahom aloe. Ak máte prirodzene suchú pleť, po aplikácií aloe si môžete všimnúť jemné pnutie.

„Nie je lepšie užívať čerstvú rastlinu aloe vera?“

V niektorých ohľadoch áno. Čerstvá rastlina aloe je rozhodne silnejšia. Pasterizácia a skladovanie znižuje hladinu vitamínu C, antioxidantov a iných účinných látok, takže akékoľvek balené aloe, ktoré si kúpite v špecializovanom obchode, či v lekárni, bude menej účinné, ako čerstvá rastlina aloe.

V správne fľaškovaných výrobkoch však stále zostane mnoho prospešných bioaktívnych zlúčenín. Starostlivosť o rastlinu aloe, rezanie listov a následná aplikácia na pokožku je celkom náročná. Ak to však chcete vyskúšať, rozhodne choďte do toho. Aloe má tendenciu schnúť na pokožke, čo zanecháva zvláštny pocit. Organické aloe kvalitnej značky vysušuje pokožku len mierne.

„Hrozia z aloe vera nejaké vedľajšie účinky?“

Niektorí ľudia reagujú zle na účinky aloe vera. Prečo? To nikto nevie. Je to mimoriadne zriedkavé, ale dajte si na to veľký pozor. Môže to spôsobiť podráždenie, začervenanie pokožky a citlivosť na slnko. V prípade, že vaša pokožka reaguje po aplikácií aloe zle, okamžite ho prestaňte používať.

„Funguje aloe vera aj na jazvy po akné?“

Môže to síce chvíľu trvať a účinky aloe rozhodne nečakajte zo dňa na deň, ale mnohí ľudia potvrdili, že aloe vera je skutočne prospešné pri liečbe jaziev po akné. Aloe však rieši len povrchový problém, neodstraňuje skutočnú príčinu vzniku akné. Je len užitočným doplnkom k celkovej liečbe. Na to, aby ste liečili skutočné príčiny vzniku akné je potrebné zmeniť stravu a celkový životný štýl.