Aknemycin

Akné je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich kožných ochorení. Vyskytuje sa predovšetkým v puberte ale aj pri iných hormonálnych zmenách v tele. Príznaky môžu byť od miernych po veľmi ťažké. Ak ste skúsili bojovať proti akné bežne dostupnou kozmetikou určenou na problematickú pleť, no vaše výsledky sú márne, kožný lekár vám môže predpísať krém Aknemycin. V tomto článku sa bližšie pozrieme na zloženie, použitie a vedľajšie účinky tohto lieku.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Základne fakty o aknemycine

V tejto časti sa pozrieme na to, čo vlastne aknemycin je, ako ho používať a aké sú jeho možné vedľajšie účinky.

Čo je Aknemycin

Toto liečivo sa používa na ošetrenie akné vulgaris. Ide o zápalové ochorenie kože typické pre dospievanie. Aknemicin pomáha zredukovať počet pupienkov a vyrážok. Obsahuje tieto dve aktívne látky:

  • Erytromycín (4%). Ide o bežne používané antibiotikum v prípravkoch na liečenie akné, predovšetkým acne vulgaris. Má protizápalové vlastnosti a zabíja premnožené baktérie.
  • Tretinoín (0,025%). Je to kyselina vitamínu A so schopnosťou stimulovať rast nových kožných buniek.

Liek funguje tak, že zabraňuje premnoženiu baktérií a v pokožke následne nedochádza k vzniku zápalu. Ak sa použije na už vytvorený pupienok, dokáže ho upokojiť a stiahnuť bolesť a svrbenie. Redukuje tiež začervenanie vyrážky. Pokiaľ sa nanesie na pupienok, ktorý sa ešte len formuje, jeho priebeh bude miernejší a nedôjde k naplneniu hnisom spôsobeného baktériami. Niektoré produkty tejto značky obsahujú aj vyššie množstvo alkoholu, ktorý vysušuje príliš mastnú kožu.

Použitie aknemycinu

Aknemycin sa používa na liečbu stredne ťažkých až ťažkých prejavov akné a je viazaný na lekársky predpis. Predáva sa v podobe krému, mlieka alebo pleťového roztoku.

Liek je určený iba na vonkajšie použitie. Postihnuté miesto treba najprv vyčistiť a vysušiť. Následne sa pomocou tyčinky alebo vatového tampónu aplikuje tenká vrstva aknemycínu. Prípravok sa zvyčajne nanáša dva-krát denne, alebo ako určí lekár. Po použití si nezabudnite umyť ruky.

Nanesením liečiva v hrubších vstvách sa hojenie akné neurýchli. Naopak. Pleť vystavíte väčšiemu riziku vedľajších účinkov. Aknemycin by sa mal používať iba na postihnutú pokožku. Dlhodobá aplikácia na väčšie plochy tváre môže spôsobiť, že liek stratí svoju účinnosť.

Krém nepoužívajte na rany, ekzém alebo spálenú pokožku. Aknemycin sa nesmie aplikovať, ak trpíte alergiou na niektorú z ingrediencií.

Doba liečenia

Dĺžku liečenia stanovuje lekár na základe zhodnotenia stavu pokožky. Krém sa bežne používa 9 až 12 týždňov. V niektorých prípadoch sa príznaky akné zmiernia až po niekoľkých týždňoch od začatia liečby. U niektorých ľudí sa v začiatkoch používania môže akné ešte zhoršiť, no ide len o dočasný efekt. V každom prípade je potrebné dodržiavať pravidelnú aplikáciu lieku, inak sa trvalé zlepšenie nemusí dostaviť.

Vedľajšie účinky

Niekedy môže aknemycín vyvolať podráždenie v podobe pálivého pocitu, začervenania, svrbenia alebo nadmerného vysušenia kože. Tieto vedľajšie účinky sa zvyknú prejavovať hlavne v prvých dňoch používania, kým si telo na liek nezvykne. Vyskytuje sa tiež podráždenie očí.

Ak ktorýkoľvek z uvedených symptómov pretrváva alebo sa zhoršuje, treba liečbu prehodnotiť s lekárom. Treba však pamätať, že uvedené príznaky sa vyskytujú zriedkavo a pozitívne účinky použitia lieku ďaleko prevažujú možné riziká.

Vo veľmi výnimočných prípadoch môže dôjsť k alergickej reakcií, ktorá sa prejavuje vyrážkami, svrbením, spuchnutím (tváre, jazyka, hrdla) alebo problémami s dýchaním.

Aknemycin a niektoré iné liečivá sa navzájom ovplyvňujú. Ošetrujúceho lekára preto oboznámte so všetkými liekmi, ktoré užívate.

Aknemycin môže zvýšiť precitlivenosť kože na UV žiarenie, preto sa počas liečby nedoporučuje používanie solária alebo dlhé opaľovanie.

Cena aknemycinu

Liek je viazaný na lekársky predpis a čiastočne hradený zdravotnou poisťovňou. Cena sa pohybuje okolo €4,90 a pacient platí približne €3,80.

Aký je náš názor na aknemycin

Aknemycin je z dôvodu obsahu antibootík silným liečivom, ktoré navyše nemožno užívať dlhodobo. Pred nasadením užívania si dobre overte, či má vaše akné bakteriálny pôvod, keďže v iných prípadoch budete antibiotikum užívať zbytočne.

V prípade bakteriálneho pôvodu akné vám lekár aknemycin môže predpísať. Treba tiež spomenúť, že antibiotiká nemožno užívať dlhodobo – ich účinnosť časom klesá a telo si buduje antibiotickú rezistenciu.

Aknemycin vám môže pomôcť vyliečiť najvážnejšie formy akné a zredukovať ho, avšak bez následnej lokálnej liečby sa vám vyrážky po jeho vysadení môžu vrátiť.

Aby sa tak nestalo, doporučujeme vám pri užívani aknemycinu začať používať našu doporučenú liečbu.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.