Akné v tehotenstve nie je nič nezvyčajné a postihuje v primemere každú druhú tehotnú ženu. Jeho hlavnou príčinou je zvýšená hladiná hormónov v období prvého trimestra a druhého trimestra.
Vyššia hladiná hormónov má za následok zvýšenú produkciu kožného mazu, ktorý prispieva k tvorbe akné. Je ťažké s určitosťou povedať, ktorá žena vyrážky v tehotenstve dostane, avšak podľa Americkej neziskovej organizácie March of Dimes platí, že ženy, ktoré akné už v minulosti mali a ženy, ktoré sa zvykli vyhadzovať v období menštruácie sú na akné počas tehotenstva náchylnejšie.
Vyrážky v tehotenstve sa vyskytujú najčastejšie v prvom a druhom trimestri tehotenstva a ak ste ich nedostali, je nepravdepodobné, že by sa neskôr v období druhého, alebo tretieho trimestra vyskytli.
Liečba akné v tehotenstve je komplikovanejšia, ako mimo tehotenstva, keďže mnohé z liekov, ktoré by vám mohli byť inak predpísane v tehotenstve užívať nemožno z dôvodu rizika poškodenia plodu.
Hlavne sa nebojte
Akné v tehotenstve nie je nič nebezpečné a zvyčajne ustúpi samé najneskôr po pôrode, keď sa vám ustália hladiny hormónov. Najbezpčnejšie pre plod je v tomto kontexte vyhnúť sa liekom na akné na predpis, ak to nie je absolútne nutné.
V prípade liekov bez predpisu sú najmenej rizikové prípravky s obsahom kyseliny salicylovej, ktoré sú podľa American College of Obstetrics and Gynecologists nezávadné aj v tehotenstve.
Liečba akné v tehotenstve
V tejto časti sa pozrieme na možnosti liečby akné v tehotenstve – ktoré druhy liečby sú povolené a ktorým by ste sa mali naopak vyhnúť, aby ste neohrozili zdravie vášho plodu.
Nebezpečné lieky
Isotretinoín je orálny liek na akné, ktorého objavenie spôsobilo v liečbe akné revolúciu. Akokoľvek účinný však je, v tehotenstve ho nepoužívajte za žiadnu cenu.
Americké centrum pre kontrolu chorôb už v roku 1984 zistilo, že užívanie isotretinoínu v tehotenstve môže viesť k poškodeniu plodu a k potratu. Zistili tak sledovaním dvoch skupín tehotných žien. V prvej skupine pozostávajúcej z 18 žien malo až 13 žien samovoľný potrat, 4 deti sa narodili v poriadku a jedno dieťa sa narodilo s vrodenými problémami.
Na problematiku isotretinoínu v tehotenstve sa nedávno pozrela aj štúdia publikovaná v British Journal of Clinical Pharmaciology. Sledovali v nej 14 tehotných žien vystavených užívaniu isotretinoínu. Výsledkom boli 3 samovoľné potraty, 2 úmrtia detí krátko po pôrode, 1 dieťa s vážnymi vrodenými poruchami a 8 detí bez vrodených porúch.
Medzi ďalšie v tehotenstve nebezpečné lieky na akné patria:
- Hormonálna liečba: Patrí sem ako hormonálna antikoncepcia, tak aj antiandrogénne látky, ako flutamid a spironolaktón.
- Orálne antibiotiká: Doporučuje sa vyhýbať antibiotikám, ako je tetracyklín, doxycyklín a minocyklín, ktoré môžu inhibovať rast kostí a zmeniť farbu dospelých zubov.
- Lokálne retinoidy: Patrí sem napríklad adapalén, tazarotén a tretinoín. Jedná sa o lieky podobné izoretinoínu (taktiež retinoid, avšak orálneho typu) a hoci je ich účinok pri aplikácii na pokožku nižší, ako v prípade orálneho užívania, stále platí, že sú rizikové pre zdravie plodu, ako aj pre kojencov.
Bezpečná liečba
Medzi najbezpečnejšie lieky na vyrážky v tehotenstve patria lokálne liečivá vo forme mastičiek, gélov.
Medzi bezpečné lieky bez predpisu patria lokálne liečivá s obsahom účinných látok:
- Kyselina salicylová
- Kyselina azealová
- Erytromycín
- Kyselina glykolová
Z liekov na predpís je najbezpečnejší lokálne užívaný 5% benzoylperoxid. Z dôvodu jeho možných vedľajších účinkov však odporúčame skôr jeho bezpečnejšiu alternatívu – kyselinu salicilovú, ktorú navyše možno kúpiť bez predpisu.
Prírodná liečba
V tejto časti sa pozrieme na niekoľko prírodných alternatív k štandardnej liečbe, ktoré Vám dokážu v boji proti akné pomôcť.
- Jablčný ocot: Jablčný ocot má priaznivé účinky na liečbu akné, o čom svečí celý rad štúdií. Je tomu tak pre jeho schopnosti dopĺňať telu potrebné antioxidanty a udržovať správnu hladinu inzulínu. Viac o jablčnom octe na akné a jeho užívaní si môžete prečítať v tomto článku.
- Med: Med je známy svojími antibakteriálnymi a antiseptickými clastnosťami. Dokáže tiež vyhladzovať pleť, vďaka čomu je výbornou prírodnou maskou na pleť. Jeho užívanie je jednoduché – stačí naniesť med na vyrážkami zasiahnutú oblasť a nechať ho 20-30 minút pôsobiť. Po skončení kúry ho stačí spláchnuť teplou vodou a pokožku dôkladne vysušiť jemným uterákom.
- Jojobový olej: Jojobový olej je známy svojími antibakteriálnymi a antifungálnymi vlastnosťami. Možno ho použiť ako prírodnú alternatívu k hydratačným krémom na akné.
- Citrón: Citrónova šťava je vďaka vysokému obsahu alfa-hydroxylových kyselín prírodnou alternatívou k tradičným prípravkom pre starostlivosť o pleť. Dokáže pomôcť pri vyčistení upchatých pórov a vyčistení pokožky od suchej a odumretej kože. Užívanie je jednoduché – Stačí vymačkať polku citróna do mištičky a takto vzniknutú citrónovú šťavu následne vatovým tamónom naniesť na miesta postihnuté akné. Citrónovú šťavu nechajte pôsobiť 10 minút, kým nevyschne. Následne ju z tváre zmyte studenou vodou. plikujte panenský kokosový olej namiesto zvlhčovača pred spaním.
Vždy sa poraďte so svojím lekárom skôr, ako začnete používať voľnopredajné lieky. Niektoré zložky bežných výrobkov na starostlivosť o pleť, ako napríklad kyselina salicylová a vitamín A, nemusia byť počas tehotenstva bezpečné.
Vytláčanie akné v tehotenstve
Vytlačiť si vyrážku v tehotenstve samozrejme môžete, za predpokladu, že to budete robiť bezpečným spôsobom. Najrizikovejšie je vytlačanie vyrážok s pomocou prstov pre zvýšené riziko tvorby jaziev po akné, alebo zanesenia infekcie do otvoreného póru.
Najbezpečnejší spôsob, ako si vyrážku vytlačiť je robiť tak s pomocou pomôcok na vytláčanie akné a vyrážok, ako sú lyžica na vytláčanie pórov a elektronický odstraňovač akné.
Pre viac informácií, ako si vyrážky vytláčať správne vám doporučujem naše youtube video plné rád, ako si vyrážky vytláčať.