Androgény (mužské hormony) sú po puberte približne desaťkrát vyššie ako u žien. Vďaka tomuto nárastu mužských hormónov sa mužská pokožka stáva približne o 25-30% hrubšou ako majú ženy. Mužská pokožka taktiež produkuje dvojnásobné množstvo mazu (kožného oleja), čo v priemere spôsobuje viac závažných prípadov. Poďme si teda ozrejmiť niekoľko činiteľov, ktoré ovplyvňujú mužské akné.

Holenie

Holenie s nesprávnou žiletkou či s nesprávnym holiacim krémom/gélom, môže spôsobiť podráždenie a udržiavať akné.  V sprievodcovi holením môžete overiť, či podráždenie pri holení znižujete.

Cvičenie

Na zvýšené kalórie reaguje telo muža alebo ženy zvýšeným produkovaním androgénov (mužských hormónov). To je dôvod, pre ktorý si ľudia pri priberaní na váhe často všimnú zhoršenie svojej pleti. Ak naberáte na svalovej hmote a zvyšujete tak svoje kalórie, je o to ťažšie získať bezchybnú pleť. S najväčšou pravdepodobnosťou to však nie je zapríčinené Vašim proteínovým práškom či doplnkom, ide jednoducho o zvýšené kalórie vo Vašom tele. Je teda potrebné, aby ste počas naberania svalovej hmoty dbali o svoju pleť o trochu viac než zvyčajne.

Anabolické steroidy

Užívanie anabolických steroidov môže vznik akné rapídne zvýšiť a spôsobiť jeho rozšírenie aj po celom tele. Za určitých okolností môžu vzniknúť aj závažné prípady akné, ktorých liečba môže byť veľmi obtiažna. V prípade nízkych hladín je vhodné využívať naturálne spôsoby, ako zvýšiť hladinu testosterónu a neuchylovať sa k anabolikám.

Pleťové masky

Fyzické podráždenie kože akné zhoršuje. Čokoľvek, čo čistí, škriabe alebo príde do dlhodobého kontaktu s pokožkou, môže akné zhoršiť, tak isto ako pot v kombinácii s fyzickým podráždením. Riziko pleťových masiek je teda zvýšené, vzhľadom k tomu, že sa muži potia dvakrát toľko ako ženy. Ak používate pleťové masky, určite ste zaznamenali, že zhoršenie akné je v miestach, kde sa maska priamo dotýka vašej pokožky. Zvýšte preto svoju starostlivosť o tieto miesta a informujte sa o kyseline glykolovej, ktorej sila dokáže zabrániť podráždeniu.

Akné na tele a krku

Mužské akné sa väčšinou vyskytuje na chrbte, hrudníku a zadnej strane krku. Odporúčame prezrieť časť Akné na tele a krku pre získanie potrebných informácií a liečebných možností.

Akné u dospelých mužov

Konečne dobré správy! Muži v dospelosti majú o polovicu menej akné ako ženy. Zatiaľ čo má muž tendenciu mať akné závažnejšie počas puberty, v ranej dospelosti zvyčajne ustupuje. Ako vo všetkom na svete, aj tu sa nájdu výnimky – v týchto prípadoch sa s akné u dospelého muža zaobchádza rovnako ako pri akné v puberte.

Ochrana pred slnkom

Muži sú vo všeobecnosti menej citliví na slnko ako ženy. Zatiaľ čo 10-20 minút slnečného svetla denne pre ľudí so svetlou pokožkou a 20-30 minút denne pre ľudí s tmavšou pokožkou môže byť pre pokožku a pre akné priaznivé, spálenie na slnku môže byť pre vás nebezpečné a vrátiť Vaše akné do pôvodného stavu už za dva týždne. Chráňte sa pred slnečným žiarením.