Akné po vysadení antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia je jednou z najznámejších metód liečby akné a o tom.

Ženy, ktoré ju už užívaju a chcú ju vysadiť trápi najčastejšie jedna obava – či po sa im po jej vysadení akné nevráti späť.

Je to objektívne riziko avšak správnym prístupom mu možno vo veľkej miere predísť.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Čo sa bude diať po vysadení antikoncepcie?

Vysadenie antikoncepcie je pre telo veľký šok a môže trvať až jeden rok, kým sa vám hladiny hormónov po jej vysadení ustália do normálu.

Je tiež nutné povedať, že niekedy po 2 až 3 mesiacoch po vysadení antikoncepcie akné dostanete a ak sa tak stane, trápiť vás môže 1 až 2 roky, kým sa vám hormóny upokoja.

Ak sa riziku akné po vysadení antikoncepcie chcete vyhnúť, alebo ho aspoň v čo najväčšej miere zmierniť, mám pre vás 4 tipy, ako na to.

Ako predísť akné po vysadení antikoncepcie?

Najepší spôsob, ako predísť akné po vysadení antikoncepcie je začať používať našu doporučenú liečbu, dbať na stravu, dať telu dostatok vitamínov, dať si pozor na pečeň a zvážiť vysadzovať antikoncepciu postupne a nie skokovo.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Zdravá strava

Akné, ktoré vzniklo po vysadení antikoncepcie sa lieči rovnako, ako ostatné druhy akné, čo znamená mimo iného aj zdravé stravovanie. Snažte sa jesť čo najviac mäsa, rýb, ovocia, zeleniny, orechov a semienok. Skúste vo vašom jedálničku obmedziť priemyselne spracované potraviny, cukor, mliečne výrobky a biele pečovo.

Platí tiež, že nie je tuk ako tuk. Tých zdravých, ako sú kokosový olej, olivový olej, rybí olej, avokádo, orechy alebo vajcia si dajte do sýtosti. Vyhýbajte sa nezdravým živočisným tukom a slnečnicovému oleju.

Vďaka svojej schopnosti vyrovnávať hormóny vám neuškodia ani takzvané „superpotraviny“, ako je maca, raw kakao, škorica, kukurama, mätový čaj, kokos, alebo raw kakao.

Na záver ešte spomeniem jedno – vyberajte si potraviny s nízkym glikemickým indexom, keďže je dokázané, že zdravé hodnoty inzulínu (a citlivosti na inzulín) majú na akné vplyv.

Vitamíny, minerály a iné výživové doplnky

  • Vitamíny – Hormonálna antikoncepcia vyčerpáva zásoby vitamínov B, C, E a zinku v tele. Je preto vhodné, aby ste po vysadení antikoncepcie (aj počas jej užívania) príjmali dostatok týchto vitamínov na akné.
  • Železo – V prípade, že ste brali hormonálnu antikoncepciu dlhú dobu, určite si zadovážte doplnok výživy s obsahom železa, keďže hormonálna antikoncepcia môže spôsobiť nedostatok železa a vieme, že nedostatok železa má vplyv na akné.
  • Brokolica, kel a karfiól – Táto „superzelenina“ vám pomôže detoxikovať „zlé“ estrogény, ktoré sa v tele po vysadení antikoncepcie môžu objaviť.
  • K rovnováhe hormónov v tele prispievajú tiež vitex a pupalka. Tvorbu progresterónu môžete zasa podporiť kombináciou zinku, horčíka a vitamínu B6.
  • Grepový extrakt a probiotiká – V prípade, že vás začali trápiť kvasinkové onfekcie (antikoncepcia mení pH), pomôžu vám probiotiká, alebo extrakt z grepových jadier.

Detoxikácia pečene

Pečeň je orgán, ktorý z tela odstraňuje nie len všetky škodlivé látky, ale aj telu nadbytočné estrogény.

Pre zdravie vašej pečene je doporučené znížiť množstvo alkoholu. V prípade, že alkohol pijete častejšie, pomôže, ak vašu pečeň podporíte pestcom mariánskym, alebo čajom z lístkov púpavy.

Podporiť správnu funkciu vašej pečene môžete tiež tak, že ráno vypijete hrnček teplej vody s citrónom a štipkou kajenského korenia.

Postupné znižovanie dávky liekov

Sú mnohé ženy, ktoré sa možných následkov náhleho vysadenia hormonálnej antikoncepcie oprávnene boja. Jedným z riešení, na ktoré prišli je postupné znižovanie dávok antikoncepcie, namiesto toho, aby ju prestali brať zo dňa na deň úplne.

Prvý mesiac užívaju užívať 3/4 tabletky, druhý mesiac 1/2 tabletky, tretí mesiac 1/4 tavletky až nakoniec po troch mesiacoch antikoncepciu vysadia úplne.

Je to spôsob, vďaka nedojde k náhlemu poklesu hormónov v tele, vďaka čomu si má telo šancu postupne zvykať na novú situáciu a so znižujúcimi dávkami hormónov začne produkovať tie vlastné.