Ako sa zbaviť akné okolo úst a brady

Medzi najčastejšie príčiny vzniku akné okolo úst a brady patria nevhodné kozmetické výrobky, prebytok kožného mazu, upchaté póry, problematická diéta, baktérie a v niektorých prípadoch hormonálna nerovnováha. Kombinácia zmienených príčin následne vedie k vzniku rôznych typov akné, či už sa jedná o čierne bodky, biele hlavičky, alebo bolestivé cysty.

Dobrá správa je, že všetky vyššie uvedené problémy je možné liečiť, čím sa môžete vyrážok okolo úst a brady nadobro zbaviť. V tomto článku sa pozrieme podrobne, prečo akné na tomto mieste vzniká a tiež na to, ako sa ho môžete zbaviť.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Liečba

V tejto časti vám vysvetlíme, ako sa vášho akné v oblasti brady a úst zbaviť. Ale než sa k tomu dostaneme, musíte porozumieť, prečo sa vám vyrážky robia. Akonáhle budete chápať, prečo sa vám vyrážky tvoria naozaj, samotná liečba už pre vás bude samozrejmosťou.

Prečo sa vám robia vyrážky

Na vašej koži sa nachádza mnžostvo pórov, pod ktorými sa nachádzaju mazové žlazy produkujúce kožný maz. Samotný kožný maz nie je váš nepriateľ a má pre vašu pleť veľmi dôležitú – ochrannú funkciu.

Vyrážka vzniká, ak sa tieto póry mazových žliaz upchajú. Následkom upchania sa v nich totiž začne nahromaďovať kožný maz, ktorý sa cez upchaté póry nedokáže dostať von a vám tak vznikne to, čo označujeme ako akné, alebo ako vyrážku.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Lieky na predpis (ťažké formy akné)

V prípade, že vás trápi cystické akné, lokálna liečba nemusí stačiť, keďže vyrážky sú tak hlboko, že k ním účinné látky krémov nedokážu naplno preniknúť. V týcho prípadoch odporúčame vyhladať lekára, alebo dermatológa, ktorý sa bližšie pozrie na príčiny vášho akné a navrhne ďalší postup.

  • V prípade akné bakteriálneho pôvodu vám môžu byť predpísané antibiotiká na akné s obsahom tetracyklínu, erytromicínu, alebo doxycyklínu. Liečbu akné antibiotikami však doporučujeme dôkladne zvážiť. Antibiotiká možno totiž užívať iba po určitú dobu a časom hrozí vznik antibiotikovej rezistencie.
  • V prípade hormonálneho akné sa najčastejšie volí liečba pomocou hormonálnej antikoncepcie. V prípade, že vaše telo produkuje vysokú mieru androgénov, môže vám byť predpísaný spironolaktón – pôvodne liek určený k liečbe vysokého krvného tlaku, ktorý sa však vďaka svojím antiandrogénnym účinkom osvedčil aj v liečbe akné.
  • Lekár vám môže predpísať aj liek izotretinoín, na Slovensku predávaný pod názvom isotretinoin actavis. Z dôvodu, o aké silné liečivo sa jedná, sa odporúča predpisovať až ako liek poslednej inštancie, kedy všetky ostatné lieky zlyhali. Účinok izotretinoínu spočíva v zmrašťovaní mazových žliaz, čo spôsobuje zníženie množstva mazu na koži. Znižuje tiež množstvo komedónov, ktoré maz na koži produkujú. Z dôvodu rizika samovoľného potratu, alebo poškodenia sa izotretinoín neodpoúča užívať tehotným a dojčiacim ženám.

Príčiny vzniku

Hoci medzi najčastejšie príčiny vzniku akné v okolí úst a brady patria hormóny (menštruačný cyklus, antikoncepcia, tehotenstvo), hormonálna nerovnováha nie je jediným dôvodom, prečo sa vám na tomto mieste môžu zjaviť vyrážky.

Oblasť okolo úst a brady je vystavená vonkajším faktorom viac, ako mnohé iné časti tela, čo v kombinácii s rôznymi zlými návykmi môže viesť k vzniku akné v tejto oblasti.

Medzi zlé návyky vedúce tvorbe akné okolo úst a brady patria:

  • Spanie na špinavom vankúši
  • Nadmerne dotýkanie sa úst a brady
  • Nevhodný balzám na pery
  • Nevhodná strava

Akné môže byť spôsobené tiež alergickou reakciou na kozmetiku, ktorú používate, alebo stravu, ktorú konzumujete. Problémom je taktiež fakt, že v oblasti úst a brady má viac vlasových folikulov v porovnaní s inými časťami tváre, čo znamená, že aj riziko upchatých pórov v tejto oblasti je väčšie, ako inde.

Upchaté póry a nadprodukcia mazu

Akné vniká najčastejšie z dôvodu upchatia pórov odumretou kožou, alebo nadmernou produkciou mazu v mazových žlazách, čo môže viesť k zachyteniu prachu na povrchu póru a jeho následnému upchaniu. Výsledok je vždy ten istý (upchatý pór), akurát príčina je iná (odumretá koža v póre, alebo nadmerná produkcia mazu).

V prípade mužov je riziko vzniku akné okolo úst a brady vysoké z dôvodu veľkého množstva vlasových folikulov v tejto oblasti. Akné u mužov v tejto oblasti môže vzniknúť aj v prípade, že im vlasové folikuly začnú zarastať, čím dojde k upchatiu póru.

Môžem si vyrážku vytlačiť?

Vyrážky si nikdy nevytláčajte vlastnými prstami. Riskujete tým, že si pod kožu zanesiete infekciu a tiež, že vám po akné zostanú jazvy.

Vyrážky si vytláčajte vždy iba pomôckami na to určenými – pinzetou na akné, alebo vákuovým čističom pórov, keďže ich používaním výrazne znižujete zmienené riziká.

Ak sa nechcete zbytočne popáliť, odporúčame vám náš návod, ako vytlačiť vyrážku.

Hormonálna nerovnováha

Akné môže byť zapríčinene hormonálnou nerovnováhou a ak sa týka aj vás – pre vyčistenie pleti od akné je najlepšie zamerať sa na príčinu – na to, ako hladiny vaších hormónov ustáliť do normálu.

V prípade žien je problematická napríklad vysoká hladina androgénov (testosterón), ktorá vedie k zvýšenej tvorbe kožného mazu. Vysoká hladina testosterónu u žien má za následok taktiež diabetes, PCOS a inzulínovú rezistenciu, ktoré majú vplyv na vznik akné na tvári.

Zvýšené hladiny androgénnych hormónov môžu nastať tiež v období tesne pred menštruáciou, kedy sa mnohé ženy zvyknú vyhádzať.

Ďalším problémovým hormónom je stresový hormón prasterón (DHEA-S), ktorý vplyva na zvýšenú produkciu mazu v mazových žlazách. Stres je v tomto kontexte významným faktorom vplývajúcim na vznik akné. Bojovať proti vysokému stresu môžete pomocou meditácie.

Akné môže vzniknúť aj v prípade nízkej hladiny estrogénu, ktorej dochádza najčastejšie tesne pred menštruáciou a v období menopauzy, čo môže viesť k vzniku akné u dospelých žien, ktoré nikdy problémy s akné nemali.

Príznaky

Liečba akné v okolí úst a brady prebieha v závislosti od toho, o aké akné sa jedná a či sa vôbec jedná o akné. V prvom rade je preto nutné zistiť, či máte nezapálené akné (čierne bodky, alebo biele hlavičky), zapálené akné (cystcké akné), alebo trpíte periorálnou dermatitídou.

Medzi ľahké formy akné radíme čierne bodky a biele hlavičky. Tieto typy akné spoznáte tak, že sa tvoria blízko povrchu kože a nie hlboko pod povrchom pokožky.

Cystické akné vzniká najčastejšie hlboko pod kožou a tvorí nepríjemné, na dotyk bolestivé cysty. Z dôvodu, akú veľkú časť pokožky zasahujú, ich z dôvodu rizika vzniku jaziev nedoporučujeme cystické akné vytláčať vôbec.

Problém s cystickým akné spočíva v tom, že častokrát nereaguje na lokálnu liečbu (tzn. mastičky, krémy a iné produkty aplikované na pokožku). Dôvodom je, že cystické akné sa formuje veľa krát tak hlboko pod povrchom pokožky, že k nemu úplne nedokážu preniknúť ani inak veľmi účinné látky určené k liečbe akné.

Vyrážky v okolí úst a brady nemusia znamenať akné. Môžu byť spôsobené taktiež chorobou zvanou periorálna dermatitída. Vplyvom periorálnej dermatitíde dochádza k vzniku pupáčikov ružovej farby, ktoré vznikajú na začervenanom podklade, najčastejšie v okolí úst, na brade, v okolí nosu, očí a tiež na lícach a čele.

Rozpoznať periorálnu dermatitídu je problematické hlavne v prípade mužov, keďže vďaka jej formáciou pod kožou v okolí brady, kedy sa nápadne podobá na akné vzniknuté zarasteným ochlpením.

Najjednoduchším znakom, ako rozpoznáte periorálnu dermatitídu je to, že je sprevádzaná svrbením, zatiaľ čo akné cítite jedine vtedy, ak sa ho dotýkate, alebo sa ho snažíte vytlačiť.