Ako sa zbaviť akné na lícach

Akné je vždy problémom, bez ohľadu na to, či je neželanou súčasťou vašej pleti už roky, alebo sa z ničoho nič objaví pred rande, na ktoré ste sa tak dlho tešili.

Keďže však akné zasahuje do podstatnej miery aj naše sebavedomie, čo nás nezriedka podnecuje k tomu, aby sme sa uchýlili k extrémnej liečbe a nepodstatným prípravkom. Iní sa zase spoľahnú na drastické použitie mejkapu, ktorým všetky svoje vyrážky a jazvy zakryjú.

Pokiaľ však budeme problémy skrývať, nikdy ich nevyliečime a nikdy nezistíme ich príčinu. Potrebujeme sa teda pozrieť na to, čo akné spôsobuje a následne s ním bojovať liečbou na to určenou. Napríklad aj samotné umiestnenie akné na našej pleti vie napovedať, kde sa skrýva problém.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Pre príklad, možno ste si všimli, že určité časti vašej tváre sú na zápaly náchylnejšie ako iné. Pre niektorých ľudí sú typické vyrážky na brade, pre iných na čele či v miestach, kde začínajú rásť vlasy. Mnohých trápi akné len v tzv. “T-zóne”, čo je brada, nos a čelo.

Liečba

Akné na lícach liečime v závislosti od jeho vážnosti. Ľahkú a stredne ťažkú formu akné, ako čierne bodky a biele hlavičky, najrýchlejšie vyliečite s pomocou našej doporučenej liečby.

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu ľahkých a stredne ťažkých foriem akné na lícach, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Liečba ťažkých foriem akné

V prípade ťažkých foriem akné, ako je cystické akné, už samotná lokálna liečba nebude stačiť a je nutné doplniť ju vnútornou liečbou.

Váš lekár vám v týchto prípadoch môže predpísať:

  • Orálne antibiotiká: Antibiotiká sa využívajú najmä v prípade bakteriálneho akné. Často sa kombinujú s lokálnymi antibiotikami a ich cieľom je vyhubiť baktérie, ktoré akné spôsobujú. S užívaním antibiotík však prichádzajú aj problémy – nie je možné užívať ich dlhodobo, pretože si baktérie voči nim postupne budujú rezistenciu.
  • Hormonálna antikoncepcia: Hormóny prítomné v antikoncepčných tabletkách (estrogén) redukujú hladinu androgénov v tele. Androgény sú mužské hormóny, ktoré urýchľujú produkciu kožného mazu. Užívanie antikoncepcie pomáha vyvážiť tieto hormóny a zabraňujú tak ďalšiemu vzniku akné. Na rovnaký účel sa môžu použiť aj blokátory androgénu. Hormonálnu antikoncepciu má však zmysel užívať iba v prípade, že má vaše akné naozaj hormonálny pôvod. V prípade, že ho spôsobuje niečo iné, hormonálna antikoncepcia na akne vám bude zbytočná.
  • Izotretinoín: Veľmi účinný, ale zároveň veľmi agresívny liek na predpis, ktorý si vyžaduje neustály odborný dohľad. Využíva sa len pri najťažších formách akné a len v prípadoch, kedy už nič iné nezaberie.

Tip: Ak sa chcete otestovať, aký pôvod má vaše akné, môžete tak spraviť pomocou tohto nášho online testu.

Domáca liečba

Ak chcete svoje akné skúsiť potlačiť prírodnými spôsobmi, vo vašej kuchyni sa dosť možno nachádza niekoľko pomocníkov, ktorí vám s týmto problémom môžu pomôcť.

  • Citrón. Namočte tampónik do citrónovej šťavy a jemne potrite postihnuté miesta. Rovnako poslúžia aj iné citrusy ako pomaranče, limetky či grepfrujt. Dávajte si však pozor, aby ste šťavy neaplikovali príliš veľa.
  • Med má antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu výborne poslúži ako prírodná pleťová maska.
  • Zelený čaj. Zelený čaj má antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Využiť to môžete dvoma spôsobmi – buď jemne potierajte postihnuté miesta tampónikom namočeným v horúcom čaji, alebo rovnako aplikujte na postihnuté miesto studený čajový sáčik.
  • Rumanček. Rumanček, ktorý možno poznáte aj pod názvom harmanček alebo kamilka, má silné anti-zápalové účinky. Aplikujte na postihnuté miesta tváre tampónik namočený vo vychladnutom rumančekovom čaji.

Príčiny vzniku

Medzi najčastejšie príčiny vzniku akné na lícach patria primárne:

  • Strava: Nedostatok bielkovín, ktoré ovplyvňujú produkciu kolagénu v pleti. Výborným zdrojom je hovädzie mäso, pomôžu však aj proteínové prášky či oriešky. Druhým problémom v súvislosti so stravou môže byť príliš vysoký príjem cukru. Ďalšie možnosti obnášajú nedostatok listovej zeleniny a problémy s trávenim.
  • Podráždenie tváre: Dotýkanie sa tváre, agresívna kozmetika a nešetrný spôsob holenia patria medzi najčastejšie príčiny vzniku dráždivej formy akné na lícach.

Príznaky

Tento článok je pre vás ako stvorený v prípade, že akné sa objavuje len na vašich lícach a nie na iných častiach tváre. Ak vás trápia čierne bodky, biele hlavičky aj zapálené akné len v tejto časti tváre, je pomerne jednoduché diagnostikovať príčinu a aplikovať vhodnú liečbu.

Prevencia

  • Nedotýkajte sa tváre. Snažte sa dotýkať sa svojej tváre čo najmenej sa dá. Vaše ruky v priebehu dňa na seba viažu množstvo nečistôt a alergénov, bez ohľadu na to, či sa dotýkame klávesnice, špongie, kľučky či telefónu. Odučte sa podopierať si hlavu rukou v oblasti líc.
  • Používajte jemné produkty na čistenie pleti. Ak máte akné špecificky na lícach, je to znamením, že vaša pleť je v tejto oblasti citlivejšia než v iných. Ak budete používať produkty, ktoré citlivú pleť nedráždia, vyhnete sa vzniku zápalového alebo dráždivého typu akné.
  • Pozor na holenie. Ak si holíte tvár, je veľká šanca, že to robíte zle. Obzvlášť u mužov platí, že póry sú po holení náchylnejšie na zápal. Začnite tým, že pred holením otvoríte svoje póry tým, že si opláchnete tvár horúcou vodou. Následne použite holiaci krém, ktorý chráni váš typ pleti. Všeobecne však platí, že žiletka s jedným čepieľkom alebo britva chráni pleť pred upchávaním pórov. Pri holení potom vždy ťahajte žiletku v smere rastu, pretože holenie proti smeru rastu spôsobuje podráždenie.
  • Prijímajte menej cukru, pridajte do jedálnička listovú zeleninu, hovädzie mäso, viac vlákniny, probiotík a vody.