Akné na hrudi

Podľa našej pokožky je možné odhadnúť celkový stav nášho organizmu a jeho funkciu. Akné môže byť prvým príznakom niektorých ochorení. Dôležitý nie je len vzhľad akné, ale aj jeho poloha. Takže ak sa u nás objavilo akné v oblasti hrudníka, mali by sme sa pýtať: čo to znamená? Čo spôsobuje akné na hrudníku? Čo budeme robiť v takej situácii?

Tou najdôležitejšou otázkou na ktorú sa zameriame sú príčiny vzniku akné na hrudi.

[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Príčiny vzniku akné na hrudi

Hrudník a krk patria medzi intímne miesta na našom tele. Som si istá, že so mnou budete všetci súhlasiť, keď poviem, že pupienky na hrudníku vyzerajú naozaj neesteticky. Prečo však vznikajú práve v týchto partiách? Vo väčšine prípadov to nie je naša chyba, pupienky sa môžu objaviť kdekoľvek na koži, kde sa nachádzajú póry, ktoré produkujú maz. V prípade, že sa mazové žľazy upchajú, objavia sa v tejto časti tela pupienky.

Akné sa môže teda vyskytnúť kdekoľvek na našej pokožke vrátane hrudníka, chrbta, tváre atď. Ide o úplne normálny jav, pričom ich vznik nemusí mať vždy 1 konkrétny dôvod. Môže sa jednať o upchanie mazového kanálika, alebo o dôsledok hormonálnej nerovnováhy v našom tele. V prípade, že sa pupienky na vašej pokožke objavujú pravidelne, môže ísť o skutočný problém. V snahe nájsť správnu liečbu na tento kožný defekt by sme sa mali naučiť hlavné príčiny vzniku akné na hrudníku.

Hlavné dôvody vzniku pupienkov

  • Často upchaté potné žľazy v dôsledku čoho môžeme pozorovať vznik malých pupienkov naplnených hnisom.
  • Pupienky na hrudníku môžu byť dôsledkom alergickej reakcie na nejaký druh parfumu alebo kozmetického prípravku.
  • Naše oblečenie je v tejto otázke tiež veľmi dôležitým faktorom. Červené pupienky sa môže objaviť na hrudi v dôsledku porušenia termoregulácie v organizme. To znamená, že ak budete nosiť oblečenie, ktoré je vám príliš tesný zvýšite riziko vzniku tohto neduhu. Vaša pokožka by malo mať dostatočný príjem vzduchu, najmä ak nosíte oblečenie zhotovené zo syntetických materiálov, ktoré sú často veľmi tesné a nepriedušné. Pupienky vznikajúce z dôvodu nesprávnej termoregulácie môžeme veľmi často pozorovať pod prsiami.
  • Hormonálna nerovnováha je jednou z ďalších príčin akné na hrudníku. Hormonálne poruchy sú schopné ovplyvniť schopnosti tela pri tvorbe kožného mazu a lokálne oslabiť imunitu. V prípade, že sú hormonálne zmeny spôsobené prírodnými príčinami (napr. dojčenia alebo tehotenstvo), vzniknuté vyrážky zmiznú samy od seba, akonáhle sa vaša hormonálna hladina dostane do pôvodného stavu.

Ďalšie príčiny pupienkov

  • Čo ešte spôsobuje pupienkov na hrudi? Napríklad reprodukčný cyklus organizmu. Niektoré dievčatá trpia akné počas svojej menštruácie. V určitých obdobiach cyklu sa objavia a potom zasa sami zmiznú. Aj v tomto prípade sú považované za hlavnú príčinu hormonálne výkyvy.
  • Mnohé výskumy sa zaoberali vplyvom stresu na vznik akné v oblasti hrudníka Vo väčšine prípadov, kedy sú pupienky spôsobené stresom, sa tieto môžu objaviť súčasne na hrudi a na chrbte pozdĺž chrbtice.
  • Imunodeficiencie a ťažké formy neliečenej cukrovky môžu tiež vedú ku vzniku akné na hrudníku.
  • Vyrážky rôzneho stupňa závažnosti môže byť známkou alergickej reakcie (môžete byť alergickí na nejaký liek alebo určitý druh čistiacich produktov, kozmetiky alebo potravín, ktoré konzumujete).
  • Červené vyrážky sa môže objaviť ako dôsledok ochorení spojených s chladom.
  • V neposlednom rade môže ísť tiež o nedostatočná pozornosť venovaná základnej osobnej hygiene, preto na ňu nikdy nezabúdajte.