Ako sa zbaviť akné na čele
Akné na čele sa prejavuje najčastejšie vo forme pevných, červených hrbolov nazývaných papule. Ak má zmienený hrbol na svojom vrchole hromadu hnisu, jedná sa o pustulu.
Nezávisle od toho, na ktorej časti tváre akné dostanete, je dôležité, aby ste dodržovali doporučenú liečbu akné a nijak neexperimentovali. Medzi najúčinnejšiu liečbu akné na čele patria prípravky na akné s obsahom kyseliny salicylovej.
Upozornenie: Akné si nikdy nevytláčajte prstami. Hrozí tak, že si doň zanesiete infekciu a hrozia tiež jazvy po akné. Pokiaľ s vyrážkami na čele neviete vydržať, pre ich odstránenie zvoľte vákuový čistič pórov, alebo pinzetu na akné, vďaka ktorým je riziko infekcie a jaziev po akné výrazne nižšie.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]
Príčiny vzniku
Bez ohľadu na to, na ktorej časti tváre sa vám vytvorili vyrážky, ich príčina je vždy rovnaká. Na vašej tvári sa vyskytuje kožný maz, zvaný sebum, ktorého úloha je udržovať istú mieru mazu na pokožke pre jej ochranu. Tento kožný maz vzniká v olejových žlazách zvaných mazové žlazy. Na povrch pokožky sa tento kožný maz dostáva cez malé otvory zvané póry.
Problém je, ak sa tieto póry upchajú či už nečistotami, prebytočným olejom, alebo odumretými kožnými bunkami. To spôsobuje rast baktérií vo vnútri mazových žliaz, čo následne vedie k vzniku opuchnutých hrbolov na pokožke. Áno, tieto hrbole sú tým, čo nazývame akné a vyrážky.
Medzi faktory vplývajúce na zvýšenu tvorbu kožného mazu patria:
- Hormóny
- Stres
- Lieky
Puberta
Mnohých z nás začne akné trápiť práve počas puberty. Príčinou je nečakaný nárast hormónov v tele, ktoré zvyšujú produkciu kožného mazu, čo vedie k vzniku vyrážok a práve čelo je jedným z najčastejších miest, kde sa následky hormonálnych výkyvov prejavia ako prvé.
Nevhodné kondicionéry a šampóny
Vlasy sú pri akné na čele ďalším z významných faktorov. Pokiaľ máte mastné vlasy, alebo si ich dostatočne nečistíte – tak alebo onak vzniknutý prebytočný maz sa môže usadiť na čele, čoho následkom sú upchaté póry a vyrážky na čele.
Vyhádzanie sa na čele môže byť taktiež spôsobené nevhodnou kozmetikou na vlasy. Pomády, oleje, gély, vosky a iné kozmetické výrobky na vlasy sú známe tým, že prispievajú k tvorbe akné. Tieto výrobky totiž obsahujú prísady, ako kakaové maslo, alebo kokosový olej, ktoré zbytočne premasťujú vašu pokožku.
Podráždenie oblečením, alebo make-upom
Podráždenie tváre nevhodným oblečením, alebo chemikálie v make-upoch sú ďalšími z možných vinníkov vzniku akné na čele. Platí to obzvlášť, ak je vaša pokožka príliš citlivá. Nový, neoverený make-up, šiltovky, klobúky, alebo čelenka… toto všetko môže prispieť k podráždeniu vašej pokožky, čoho následkom sa môžete vyhádzať. Rizikom je taktiež zbytočné dotýkanie sa tváre, keďže si tak môžete do pórov na pokožke prstami naniesť olej a baktérie.
Liečba akné na čele
Vyrážok na čele sa môžete zbaviť tak, že budete dodržovať zásady správnej starostlivosti o pleť. Doporučujeme umývanie tváre 2x denne naším čistiacim gélom, alebo vodičkou, vďaka čomu si dokážete z pleti odstrániť prebytočný maz. Ak táto forma liečby sama o sebe nestačí, vyskúšajte mastičku s obsahom kyseliny salicylovej.
Prírodná liečba
Vyrážky na čele možno liečiť taktiež prírodnými spôsobmi.
Medzi najúčinnejšie prírodné látky na liečbu akné patria:
- Aloe vera
- Kyselina azelaová
- Zelený čaj
- Tea tree olej
- Zinok
Lieky na predpis
Ak máte ťažkú formu akné, ako napríklad cystické akné, lokálna liečba sama o sebe vám nebude stačiť, keďže mastičky, gély a vodičky sa nedokážu dostať tak hlboko do pokožky.
V prípade ťažkych foriem akné preto navštívte dermatológa, alebo lekára, ktorý vám môže predpísať tabletky na akné.
Najčastejšie predpisované lieky na akné sú:
- Antibiotiká
- Benzoylperoxid
- Retinoidy
- Hormonálna antikoncepcia
Antibiotiká aj retinoidy možno dostať aj v podobe krémov. Tie však pre ich schopnosť vstrebať sa iba do určitej hĺbky pokožky pri ťažkých formách akné, ako je napr. akné cystické, nebudú fungovať.
Váš lekár vám tiež môže doporučiť iné formy liečby, ako je liečba laserom, alebo chemický peeling.
Vytláčanie vyrážok na čele
Dôrazne upozorňujeme, že vytláčanie akné vlastnými prstami je vysoko nevhodná metóda vytláčania. Hrozí tak, že si tak na pleť nanesiete rôzne nečistoty, čo môže viesť k infekcii a jazvám po akné.
Vyrážky si vytláčajte vždy iba s pomocou pomôcok na to určených – pinzetou na akné, alebo vakuovym čističom pórov, ktoré nájdete v našom obchode.
Prevencia
Pre prevenciu akné na čele doporučujeme nasledovať tieto tipy:
- Umývajte si vlasy. Nedostatočné umývanie vlasov vedie k tvorbe prebytočného mazu, ktorý sa dokáže dostať aj na čelo, čo vedie k tvorbe akné. Pokiaľ máte prirodzene mastné vlasy, kúpte si šampón na mastné vlasy.
- Nepoužívajte „stylingové“ prípravky, ako sú gély, pasty a vosky. Rovnako ako v prípade nedostatočného umývania vlasov – aj tu si zbytočne premasťujete pokožku.
- Nečeste si vlasy do ofiny. Pre mužov je najjednoduchším riešením si vlasy jednoducho ostrihať. Ženám doporučujeme česať si vlasy do strán, alebo používať sponky. Problém s ofinou je totiž ten, že zbytočne dráždi pokožku na čele a môže naň z vlasov prenášať nadbytočný maz.
- Nenoste čelenky, šiltovky ani klobúky. Zbytočne si nimi dráždite čelo.
- Nedotýkajte sa vašej pokožky, ak to nie je nutné. Zbytočne si tak na ňu nanášate baktérie, ktoré sa môžu dostať do vaších pórov. Ak sa už vašej tváre musíte dotýkať, dbajte na hygienu a umyte si pred tým ruky.
- Používajte make-up označený ako „nekomedogénny“. Znamená to, že sa jedná o typ kozmetiky, ktorá nespôsobuje akné. Vyhnite sa kozmetickým prípravkom s obsahom alkoholu, keďže tie dráždia pokožku.