Akné a hormóny – testosterón a estrogén

Akné sa zo svojej podstaty môže považovať za hormonálnu chorobu. Hormóny sú zodpovedné za dospievanie mazových žliaz v našej pokožke. Iba v tomto stave si mazové žľazy vyvinú schopnosť stať sa léziami akné. Z tohto dôvodu akné nepostihuje malé deti. Síce nevieme ako presne hormóny vplývajú na akné, no vieme, že koža je cieľom istých hormónov a hormóny dokáže aj sama produkovať.
[optin-monster-shortcode id=“qzbgtwew0akayusilwba“]

Testosterón

Lekári a výskumní pracovníci zistili, že zvýšená hladina androgénov (mužské hormóny) môže spôsobiť akné u mužov aj žien. Buď nadmerná produkcia mazu spôsobená androgénmi alebo nejaký iný, doposiaľ nezistený dôvod spôsobuje upchávanie vlasových folikúl. Toto umožňuje usádzanie a rast baktérií, ktoré potom spôsobia akné vyrážky.

Estrogén

Akné u žien prichádza a odchádza viac cyklicky kvôli ich mesačnej menštruácii. Efekty estrogénu na akné môžeme pozorovať aj počas tehotenstva a v stlmenej forme počas menopauzy. Lekári niekedy predpisujú nízke dávky hormonálnej antikoncepcie ako pomoc s reguláciou úrovní hormónov a redukciou symptómov akné u žien. Lekári tiež niekedy predpisujú blokátory androgénov, no momentálne neexistuje mnoho dôkazov ich efektivity.

Vplyv hormónov na ženské akné

Ženy sa môžu vyhádzať, alebo dokonca dostať prvý krát v živote akné aj po dovrŕšení 20, alebo aj 30 rokov života. Ak sa tak stane, je rozumné vyhľadať pomoc endokrinológa (lekár špecializovaný na hormóny) a uistiť sa, že hladiny vaších hormónov sa nachádzajú v zdravých medziach. Ak sú úrovne v akceptovateľných medziach, väčšinou bude pri liečbe vášho akné stačiť aj lokálna liečba.

Príznaky zvýšenej hladiny estrogénu:

  • nadúvanie
  • opuchy a bolesti pŕs
  • nízky sexuálny apetít
  • nepravidelná menštruácia
  • zvýšené symptómy súvisiace s PMS
  • bolesti hlavy
  • problémy so spaním

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Záver

Hormóny sú jednou z hlavných príčin vzniku akné. V prípade žien za tým môžu byť aj výkyvy hladín hormónov počas menštruačného cyklu, počas tehotenstva, alebo v menopauze. Hoci je príčina akné často hormonálna, nie vždy je nutná hormonálna liečba a vo väčšine prípadov si vystačíte s našou doporučenou liečbou.

Muži a ženy: Hormóny sú nevyhnutnou príčinou vzniku akné. Zvýšena hladina androgénov (hormóny ktoré majú aj muži, aj ženy) môžu spôsobiť vznik akné u oboch pohlaví.

Ženy: V prípade žien môžu mať na akné vplyv aj zmeny v hladinách estrogénu v menštruačnom cykle, v tehotenstve a v menšej miere aj počas menopauzy. Vo väčšine prípadov ženského akné stačí lokálna liečba, v horších prípadoch vám lekár môže predpísať antikoncepciu, alebo iné blokátory androgénových receptorov, aby došlo k stabilizovaniu hormónov a liečbe akné.

Overiť si, či vaše akné spôsobuju práve hormóny, alebo či príčina nie je iná, môžete s pomocou nášho online testu.

Akné zapríčinené hormóny môžete efektívne liečiť pomocou našej doporučenej liečby.