V súčasnej dobe je takmer nemožné prečítať si časopis, alebo iné periodikum bez toho, aby ste si neprečítali minimálne jeden článok o škodlivosti lepku. Mnoho ľudí dokonca tvrdí, že lepok spôsobuje akné. Mali by ste brať tieto tvrdenia vážne a prestať jesť vaše obľúbené pečivo?

Hovorí sa, že lepok môže niektorým pacientom spôsobovať problémy s akné, ale v žiadnom prípade sa to netýka všetkých ľudí, ktorí majú akné. Pacienti, ktorých trápi akné by mali vyskúšať bezlepkovú diétu minimálne po dobu niekoľkých týždňov. V tomto článku vám poskytneme dôležité  informácie, ktoré vám pomôžu pochopiť, či lepok (glutén) vám môže spôsobiť vážne problémy s akné, alebo sa vás to netýka.

Čo je glutén?

Glutén je proteín, ktorý sa bežne nachádza v pšenici a v príbuzných zrnách. Je to látka, ktorá spôsobuje lepivosť chlebového cesta. Pretože je lepok lepkavý, používa sa aj ako spojivo v mnohých výrobkoch na osobnú starostlivosť, napríklad v šampónoch, v zubnej paste, alebo v make-upe.

Zdroje lepku:

 • pšenica
 • jačmeň
 • raž
 • špalda
 • ovos

Najviac lepku, ktorý sa dostane do nášho organizmu pochádza z jedla. Veľa spracovaných potravín obsahuje buď pšeničnú múku alebo lepok, takže lepok nekonzumujete len v pečive, ale je skrytý aj v iných potravinách

Čo je citlivosť na lepok?

Citlivosť na lepok znamená stav, kedy imunitný systém reaguje na glutén negatívne. To spôsobuje zápalovú reakciu v čreve a v priebehu času môže viesť k vážnemu poškodeniu tenkého čreva. Celiakia je vážna forma citlivosti na glutén, pri ktorej je reakcia okamžitá a často veľmi bolestivá.

Bežné príznaky celiakie

U ľudí, ktorí sú citliví na glutén, sa často neprejavia príznaky okamžite. Časom sa však u nich môžu prejaviť rôzne príznaky celiakie:

 • bolesti hlavy
 • kožné problémy
 • tráviace problémy
 • slabosť
 • neurologické problémy
 • bolesť kĺbov a svalov

Môže lepok spôsobiť akné?

Dermatológovia často odmietajú tvrdenia ľudí, ktorí hovoria, že ich akné spôsobil lepok. Je to preto, lebo citlivosť na lepok nie je vždy spojená s viditeľným a merateľným poškodením tenkého čreva, ako je to bežné pri celiakii. Celiakia sa často prejavuje aj s inými príznakmi, ktoré ľudia citliví na lepok nemajú.

Tichá citlivosť na lepok

Ľudia trpiaci touto chorobou nevykazujú bežný rozsah symptómov celiakie, no napriek tomu je konzumácia lepku pre týchto ľudí skutočný problém. Niektoré zdroje uvádzajú, že približne 6% populácie môže trpieť touto tichou formou citlivosti na glutén, zatiaľ čo celiakia postihuje menej než 1% z celkovej populácie.

Ako môže lepok spôsobiť akné?

V predchádzajúcom článku som vysvetlil dôležitosť zdravia čriev na prejavy akné. Problém s črevom môže zvýšiť zápal v tele, čo dokáže nepriamo poškodiť vašu pokožku. Tieto problémy sú oveľa bežnejšie u pacientov s akné, ako u iných ľudí.

Neexistujú žiadne vedecké štúdie, ktoré by skúmali vplyv gluténu na akné, takže o tom môžeme len špekulovať. Je to len moja domnienka, že lepok spôsobuje poškodenie tenkého a hrubého čreva a týmto spôsobom zhoršuje prejavy akné.

Lepok a akné

Neexistujú žiadne vedecké štúdie skúmajúce účinok gluténu na akné, ale niektoré závery môžeme vyvodiť na základe štúdií iných ochorení kože. Väčšina kožných ochorení je spôsobená zápalom v tele, z čoho vyplýva, že ak niečo zhoršuje vaše akné, je tu veľká šanca, že je to práve neliečený zápal vo vašom tele.

Štúdie, ktoré spájajú glutén s inými kožnými ochoreniami

Švédska štúdia zistila, že 16 % pacientov s psoriázou je citlivá na glutén. V následnej štúdii výskumníci porovnávali pacientov s psoriázou, ktorí boli citliví na glutén (AGA +) a pacientov s psoriázou, bez citlivosti na glutén (AGA -). Po troch mesiacoch bezlepkovej diéty zaznamenali pacienti citliví na glutén výrazné zlepšenie prejavov psoriázy, zatiaľ čo pacienti, ktorí neboli citliví na glutén nezaznamenali žiadne zlepšenie. Keď sa všetci pacienti vrátili k svojej bežnej strave, psoriáza sa začala zhoršovať u viac ako 50% ľudí, ktorí boli citliví na prítomnosť gluténu v strave.

Egyptská štúdia zistila, že pacienti s psoriázou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich prejaví citlivosť na lepok, ako iní ľudia.

Ako zistím, či som citlivý na lepok?

Nepoznám žiaden domáci test, ktorý by odhalil citlivosť na lepok. Najlepším spôsobom, ako zistiť, či máte citlivosť na lepok, je test na gluténové protilátky. O tomto teste sa porozprávajte so svojim ošetrujúcim lekárom.

Bežné rizikové faktory

 • vyššiemu riziku citlivosti na lepok sú viac vystavení ľudia severoeurópskeho pôvodu, než ľudia z iných rás
 • citlivosti na lepok sú častejšie vystavení ľudia, ktorí majú blízkych príbuzných s celiakiou

Eliminačná strava

Eliminačná strava je ďalším spôsobom testovania, ako koža reaguje na glutén. Odstráňte lepok z vašej stravy na určitý čas a uvidíte, čo sa stane s vašou pokožkou. Ako dlho by ste mali vylúčiť lepok z vašej stravy? Predpokladám, že veľa ľudí uvidí určité zlepšenia v prvých 3 až 4 týždňoch, ale niektorí ľudia uviedli, že museli počkať až 2 mesiace, kým spozorovali zlepšenie akné.

Musím zo stravy odstrániť 100 % potravín z lepku?

Čo robiť, ak ste zistili, že ste citlivý na lepok? Musíte po zvyšok svojho života jesť len bezlepkovú stravu? Nemyslím si, že na to existuje jednoduchá a jasná odpoveď. Ľudia sa líšia v citlivosti na lepok a niektorí ľudia dokážu tolerovať niektoré výrobky z pšenice. Dôležité je vyhýbať sa hlavným zdrojom gluténu, ako je pšenica, raž, či špalda.

Musíte samozrejme nájsť svoju vlastnú rovnováhu medzi stravou a zdravou pokožkou. Túto rovnováhu nájdete iba experimentovaním, pokusmi a omylmi. Začnite s eliminačnou stravou po dobu 3 až 4 týždňov a potom experimentujte s pridaním malého množstva gluténu späť do vašej stravy a uvidíte, čo sa stane.

Záver

Existuje dôvod myslieť si, že glutén niektorým ľuďom s akné spôsobuje zdravotné problémy, no pre iných ľudí s akné je úplne bezpečný. Ľuďom, ktorí sú citliví na lepok, glutén spôsobuje poškodenie tenkého a hrubého čreva, čo vedie k syndrómu vytečeného čreva. Tento stav zvyšuje zápal v tele, a tým zhoršuje akné.

Glutén je pomerne častým spúšťačom akné, preto ľuďom s pretrvávajúcim akné odporúčam nekonzumovať lepok po dobu minimálne 3 až 4 týždňov. Tento čas by mal stačiť na to, aby ste zistili ako vaša pokožka reaguje na bezlepkovú stravu. Ak je vaše telo mimoriadne citlivé na lepok, jediným známym liekom je vzdať sa konzumácie lepku.