Jedná sa o závažnú formu akné. Z dôvodu, ako hlboko vzniká, je samotná lokálna liečba nemožná a slúži iba ako doplnok k liečbe tabletkami na predpis. Medzi najvážnejšie následky acne conglobata patrí zjazvenie a deformácie kože. Platí, že čím skôr s liečbou začnete, tým je riziko komplikácii nižšie.

Acne conglobata vzniká, keď cysty a uzliny začnú rásť spoločne, hlboko pod povrchom kože. Jedná sa o formu nodulocystického akné. Zriedkavého, ale závažného zápalového ochorenia kože, ktoré primárne postihuje tvár, chrbát a hruď. Postupom času spôsobuje acne conglobata výrazné zjazvenie.

Hoci môže byť priebeh acne conglobata skutočne závažný, včasná lekárska pomoc dokáže toto akné liečiť a zároveň znížiť riziko zjazvenia. V prípade, že vás postihne, porozprávajte sa so svojím dermatológom o vaších možnostiach a či by nebolo vhodné nasadiť silnejšie lieky.

Ako vyzerá acne conglobata

Zdroj: ResearchGate.net

Príznaky

Nodulocystické akné, ako je acne conglobata, je charakterizované nodulami s cystami s podobnými charakteristikami. Uzliny akné vznikajú hlboko v póroch ako dôsledok upchatých baktérií, kožného mazu a kožných buniek. Akonáhle sa usadia, vytvoria akúsi „zátku“, až nakoniec vytvoria uzliny.

Môžu byť červené a opuchnuté. Kvôli svojej závažnosti sa tieto typy uzlín nedajú liečiť voľne predajnými liekmi.

Zatiaľ čo nodulocystické akné je zriedkavé, jeho podtyp acne conglobata je ešte menej bežný. Nielen, že spôsobuje rozšírené uzliny, acne conglobata prerastá do veľkých komedónov na koži. Tie sa tiež môžu premeniť na cysty, z ktorých môže začať vytekať páchnuci hnis.

Príčiny vzniku a rizikové skupiny

Acne conglobata je spôsobené spojením uzlín, abscesov a cyst. Z dôvodu, ako hlboko pod kožou sa tieto vysty a uzliny spájajú, je tento typ akné praktický nemožné liečiť inak, ako liekmi na predpis.

Podľa dermatológov a plastických chirurgov sú najrizikovejšiou skupinou bieli muži. Zvyčajne vzniká v období puberty a následky môžu trvať aj niekoľko rokov.

U niektorých ľudí je príčinou  spôsobená autozápalovým ochorením. Tieto typy ochorení majú rovnako, ako autoimunitné ochorenia, dedičný pôvod.

Diagnostika

Ak máte podozrenie na acne conglobata, alebo iného nodulocystického akné, rýchlo navštívte vášho lekára kôli správnej diagnostike. Lekár sa zamerá hlavne na vaše lézie a bude skúmať vašu rodinnú amanézu – či sa u vaších príbuzných nevyskytovali zápalové ochorenia kože.

Očakávať môžete tiež dodatočné testy, ako napríklad biopsia, pre vylúčenie iných stavov, ako je karcinóm.

Liečba

Vzhľadom na závažnosť a hĺbku acne conglobata je liečba skutočne zložitá. Lieky bez predpisu a lokálna liečba v tomto prípade nefungujú, pretože účinkujú iba na povrchu kože, zatiaľ čo acne conglobata sa rozvíja a rozširuje hlboko pod povrchom pokožky, kôli čomu kyselina salicylová a iné lokálne liečivá na akné v tomto prípade ničomu nepomôžu.

Lokálna liečba

Ako bolo spomenuté, lokálna liečba sama o sebe nebude fungovať. Môže sa však použiť spolu s orálne užívanými liečivami pre dosiahnutie lepších výsledkov. Najčastejšie vám váš dermatológ predpíše benzoylperoxid, aby ste sa s jeho pomocou zbavili odumretých koťných budiek.

Tabletky

Najefektívnejšiou možnosťou liečby je v tomto prípade izotretinoín. Ten funguje tak, že zastaví nadbytok kožného mazu v póroch. Vzhľadom na silu tohto lieku je pravdepodobné, že ho budete užívať iba na určitú dobu.

Ženy trpiace acne conglobata môžu pozitívne reagovať na liečbu antikoncepciou, alebo na antiandrogénne lieky. Lekári predpokadajú, že v tomto type akné zohráva veľkú úlohu hormón testosterón, čo je dôvodom, prečo môžu v tomto prípade hormonálne lieky naozaj pomôcť.

Komplikácie

Najväčším problémom sú v tomto prípade jazvy, ale pri včasnej liečbe im je možné vo veľkej miere predísť. Váš dermatológ môže vaše jazvy ošetriť dermabráziou, alebo chemickým peelingom.

Ďalšou možnou komplikáciou acne conglobata je deformácia pokožky. Rovnako ako pri riziku vzniku jaziev, čím skôr začnete acne conglobata liečiť, tým menej vám hrozia nejaké vážne deformácie pokožky.